Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Kwaterze Polskiej w Ponarach odbędą się Uroczystości…
2024-09-25, 10:00 Autor: IAR/Kamil Zalewski/Wilno/w hm

W Kwaterze Polskiej w Ponarach odbędą się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego

Dwie fotografie przedstawiające ludobójstwo w Ponarach, wykonane w 1941 r. (Wikimedia Commons)
Dwie fotografie przedstawiające ludobójstwo w Ponarach, wykonane w 1941 r. (Wikimedia Commons)
W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbędą się dziś (25.09) Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. W tym miejscu w czasie drugiej wojny światowej Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali około stu tysięcy osób. Wśród nich było wielu Polaków.
W Kwaterze Polskiej odbędzie się Apel Pamięci oraz zostanie odprawiona msza święta. Szefowa Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska" Maria Wieloch w rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że ten rok jest wyjątkowy dla jej organizacji. "W tym roku obchodzimy 80. rocznicę zakończenia zbrodni w Ponarach, 80. rocznicę zamordowania Kazimierza Sakowicza, który najdokładniej udokumentował to, co tam się działo, oraz 30. rocznicę powstania naszego stowarzyszenia" - dodaje.

W Ponarach ginęli przede wszystkim Żydzi. Przypuszcza się, że spoczywa tam około 70 tysięcy przedstawicieli tej narodowości, przy czym wielu z nich było obywatelami II Rzeczpospolitej. Oprócz nich zabijani też byli tam licznie Polacy. Zginął tam ojciec Marii Wieloch. Oprócz tego w Ponarach zastrzelono wielu Romów i Białorusinów. Po południu w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się Konferencja Ponarska. Podobne wydarzenie zaplanowano na jutro (26.09) w Solecznikach.

Przed drugą wojną światową Wilno było ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym mniejszości żydowskiej. Miasto nazywano nawet "Jerozolimą Północy". Żydzi stanowili prawie jedną trzecią społeczności ówczesnej stolicy województwa wileńskiego.

Zobacz także

2024-12-09, godz. 10:47 Pożar katedry Notre Dame uruchomił ludzką wyobraźnię Pożar, który 15 kwietnia 2019 r. wybuchł w paryskiej katedrze Notre Dame, kolejny raz uruchomił ludzką wyobraźnię, wzbudził skojarzenia. Masową reakcją… » więcej 2024-12-09, godz. 09:40 Wystawa na opolskim dworcu PKP o powstańcach warszawskich Losy powstańców warszawskich przewożonych koleją do Stalagu Lamsdorf przypomni wystawa, która zostanie pokazana w sali dworca kolejowego PKP Opole Główne… » więcej 2024-12-09, godz. 10:35 Bez pieniędzy na remont pomnika i amfiteatru. "Takie miejsce powinno być pielęgnowane" Nie będzie pieniędzy na remont Pomnika Czynu Powstańczego i amfiteatru w Górze św. Anny. Taką decyzję podjęli posłowie podczas piątkowego (06.12) głosowania… » więcej 2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »