Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 85. rocznica pierwszej zbiorowej egzekucji na Polakach…
2024-09-22, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/dok.

85. rocznica pierwszej zbiorowej egzekucji na Polakach w Lesie Szpęgawskim

Pomnik upamiętniający pomordowanych przez hitlerowców w Szpęgawskim lesie [fot. autorstwa LukaszKatlewa - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30413892]
Pomnik upamiętniający pomordowanych przez hitlerowców w Szpęgawskim lesie [fot. autorstwa LukaszKatlewa - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30413892]
85 lat temu, 22 września 1939 roku, w Lesie Szpęgawskim koło Starogardu Gdańskiego Niemcy zabili 88 pacjentów ze szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Była to pierwsza ze zbiorowych egzekucji, których okupant dopuścił się w tym rejonie od 22 września 1939 do 11 stycznia 1940 roku. W tym okresie Niemcy zamordowali tam od 5 do 7 tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza, w tym nauczycieli i duchownych, Żydów oraz Niemców - przeciwników nazizmu.
Była to zaplanowana zbrodnia. Aresztowania przeprowadzano w większości na podstawie przygotowanych wcześniej list proskrypcyjnych. Przyszłe ofiary zatrzymywano w domach, na ulicach czy w miejscach pracy. Zginęła prawie połowa kapłanów ówczesnej diecezji pelplińskiej, blisko 200 nauczycieli, a także rolnicy, kupcy, rzemieślnicy i urzędnicy. Las Szpęgawski stał się też miejscem straceń blisko 1700 pacjentów szpitali psychiatrycznych. Wszystkie egzekucje odbywały się potajemnie, a rodziny zamordowanych informowano, że bliscy wyjechali bądź ich los nie jest znany władzom niemieckim. Do tej pory z imienia i nazwiska zidentyfikowano około 2400 zamordowanych osób.

W 1944 roku, wobec zbliżającego się frontu i wojsk radzieckich, Niemcy zatarli ślady zbrodni. Przywieźli więźniów z obozu w Stutthof, a następnie zmusili ich do wykopania i spalenia większości ciał. Potem więźniowie ci zostali straceni. Po zakończeniu II wojny światowej w Lesie Szpęgawskim przeprowadzono ekshumacje i odkryto 32 zbiorowe mogiły.

Las Szpęgawski jest, obok Piaśnicy pod Wejherowem i Mniszka pod Świeciem, największym cmentarzem, gdzie spoczywają ofiary zbrodni niemieckich na Pomorzu. Ludobójstwo to określa się mianem "zbrodni pomorskiej 1939". Według szacunków historyków w sumie w pierwszych miesiącach działań wojennych na tych terenach wymordowano ponad 30 tysięcy osób. Była to pierwsza po wybuchu II wojny światowej tak wielka niemiecka akcja eksterminacyjna wymierzona w polską ludność cywilną. Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej, 2 października jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. Święto zostało ustanowione 13 stycznia 2023.

(więcej)

W 1939 roku Pomorze zostało przyłączone do III Rzeszy. Władze okupacyjne bezwzględnie niszczyły wszelkie przejawy polskości. Już w trakcie wojny obronnej na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim Niemcy mordowali mieszkańców Wybrzeża, najczęściej w odwecie za rzekome prześladowania volksdeutschów.

Wykonawcami tych zbrodni byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu, formacji o charakterze policyjnym utworzonej przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Zabijali ze szczególnym okrucieństwem, najczęściej strzałem w tył głowy. Według ustaleń historyków od 25 do 30 procent ofiar zostało zamordowanych w tzw. dołach śmierci za pomocą kolb karabinów i łopat. Zdarzało się niejednokrotnie, że rannych grzebano w grobach bez dobijania.

Według relacji SS-Unterscharführera Pawła Drewsa, przywódcy starogardzkiego Selbstschutzu, na ogół skazańcy umierając zachowali tak godną postawę, że trzeba było to podziwiać. Niektórzy żegnali się z życiem ze słowami na ustach "Jeszcze Polska nie zginęła ...".

Tylko nieliczni sprawcy zbrodni w Lesie Szpęgawskim po wojnie ponieśli odpowiedzialność. Między innymi Albert Forster, wysoki rangą funkcjonariusz NSDAP i namiestnik Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie, który w 1948 roku został skazany przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1952 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Także karę śmierci zasądzono i wykonano w 1951 roku na Richardzie Hildebrandcie, wyższym dowódcy policji i SS. Z kolei członkowie Selbstschutzu - Jan Szweda z Miłobądza i Weizner z Widlic mocą wyroku sądowego zostali straceni w Tczewie, przez powieszenie 6 września 1947 roku.

Zobacz także

2024-12-09, godz. 10:47 Pożar katedry Notre Dame uruchomił ludzką wyobraźnię Pożar, który 15 kwietnia 2019 r. wybuchł w paryskiej katedrze Notre Dame, kolejny raz uruchomił ludzką wyobraźnię, wzbudził skojarzenia. Masową reakcją… » więcej 2024-12-09, godz. 09:40 Wystawa na opolskim dworcu PKP o powstańcach warszawskich Losy powstańców warszawskich przewożonych koleją do Stalagu Lamsdorf przypomni wystawa, która zostanie pokazana w sali dworca kolejowego PKP Opole Główne… » więcej 2024-12-09, godz. 10:35 Bez pieniędzy na remont pomnika i amfiteatru. "Takie miejsce powinno być pielęgnowane" Nie będzie pieniędzy na remont Pomnika Czynu Powstańczego i amfiteatru w Górze św. Anny. Taką decyzję podjęli posłowie podczas piątkowego (06.12) głosowania… » więcej 2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »