Wśród nich między innymi jedyny na świecie zachowany cherubin - figura anioła, która niegdyś zdobiła eleganckie drewniane schody Titanica, czy stalowe drzwi, którymi pasażerowie wchodzili na pokład statku - mówi ambasador wystawy „TITANIC: The Artifact Exhibition” Krzysztof Mędrala.
„Odnajdziemy elementy konstrukcyjne statku oraz elementy związane z wystrojem pięknych wnętrz. Znalazła się zastawa, sztućce, rzeczy osobiste pasażerów, te najbardziej wzruszające, wśród których są: piękna biżuteria, wizytówki, banknoty, a nawet perfumy, które, gdyby otwarto gablotę, pachniałyby do dziś” - poinformował Krzysztof Mędrala.
Wśród wystawionych artefaktów znajdują się także biżuteria, zegarki, walizki, buty, pieniądze, listy i dokumenty tożsamości. „Na ekspozycji można zobaczyć również autentyczne, duże fragmenty statku, w tym stanowisko sterowania, telegraf, okno z oficerskiej kajuty, czy masywne stalowe drzwi prowadzące na pokład” - dodał Krzysztof Mędrala.
„Mamy na wystawie drzwi z pokładu recepcyjnego „D”, które były otwarte w Southampton w Anglii dla pasażerów pierwszej klasy, którzy przez te drzwi wchodzili na pokład „Titanica”. Te same drzwi zostały otwarte przez drugiego oficera Charles’a Lightoller’a w trakcie ewakuacji statku, ponieważ pomyślał, że jeżeli otworzy drzwi na niższym pokładzie, ludzie chętniej będą siadali z tych otwartych drzwi do łodzi ratunkowych, niż spuszczani z wysokiego pokładu. Tym samym „Titanic” zatonął z otwartymi drzwiami” - przypomniał ambasador wystawy.
Dodał, że „dzięki temu, ponieważ one potem odpadły z samego wraku, można je było podnieść, zakonserwować i dziś mamy je w Warszawie”. 10 kwietnia 1912 roku RMS TITANIC wyruszył w swoją pierwszą podróż z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Jako najbardziej luksusowy i zaawansowany technologicznie statek swojej epoki zaskarbił sławę jeszcze przed rozpoczęciem rejsu. Miał być klejnotem brytyjskiej floty pasażerskiej. 14 kwietnia 1912 roku, o godzinie 23:40 TITANIC zderzył się z górą lodową, co doprowadziło do jego tragicznego zatonięcia 2 godziny i 40 minut później - 15 kwietnia.
Tego dnia życie straciło prawie 1500 osób. Po tragicznym zatonięciu, RMS TITANIC opadł na dno północnego Atlantyku, 400 mil morskich na południowy wschód od Nowej Fundlandii, spoczywając na głębokości 3800 metrów. Wokół rozsypały się wszystkie osobiste przedmioty oraz części i wyposażenie statku.Wystawę można oglądać do końca grudnia. Więcej informacji na stronie titanic.pl