Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” w…
2024-09-04, 13:45 Autor: IAR//#Wosiek/i plu/w dwi/

Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” w SOHO ART CENTER

Jedno z pomieszczeń dla I klasy [fot. wikipedia/domena publiczna]
Jedno z pomieszczeń dla I klasy [fot. wikipedia/domena publiczna]
Ponad 160 autentycznych eksponatów wydobytych z wraku Titanica, który spoczywa na dnie północnego Atlantyku można oglądać na wystawie „TITANIC: The Artifact Exhibition” w Soho Art Center w Warszawie. Niektóre z bezcennych skarbów są prezentowane po raz pierwszy w Europie.
Wśród nich między innymi jedyny na świecie zachowany cherubin - figura anioła, która niegdyś zdobiła eleganckie drewniane schody Titanica, czy stalowe drzwi, którymi pasażerowie wchodzili na pokład statku - mówi ambasador wystawy „TITANIC: The Artifact Exhibition” Krzysztof Mędrala.

„Odnajdziemy elementy konstrukcyjne statku oraz elementy związane z wystrojem pięknych wnętrz. Znalazła się zastawa, sztućce, rzeczy osobiste pasażerów, te najbardziej wzruszające, wśród których są: piękna biżuteria, wizytówki, banknoty, a nawet perfumy, które, gdyby otwarto gablotę, pachniałyby do dziś” - poinformował Krzysztof Mędrala.

Wśród wystawionych artefaktów znajdują się także biżuteria, zegarki, walizki, buty, pieniądze, listy i dokumenty tożsamości. „Na ekspozycji można zobaczyć również autentyczne, duże fragmenty statku, w tym stanowisko sterowania, telegraf, okno z oficerskiej kajuty, czy masywne stalowe drzwi prowadzące na pokład” - dodał Krzysztof Mędrala.

„Mamy na wystawie drzwi z pokładu recepcyjnego „D”, które były otwarte w Southampton w Anglii dla pasażerów pierwszej klasy, którzy przez te drzwi wchodzili na pokład „Titanica”. Te same drzwi zostały otwarte przez drugiego oficera Charles’a Lightoller’a w trakcie ewakuacji statku, ponieważ pomyślał, że jeżeli otworzy drzwi na niższym pokładzie, ludzie chętniej będą siadali z tych otwartych drzwi do łodzi ratunkowych, niż spuszczani z wysokiego pokładu. Tym samym „Titanic” zatonął z otwartymi drzwiami” - przypomniał ambasador wystawy.

Dodał, że „dzięki temu, ponieważ one potem odpadły z samego wraku, można je było podnieść, zakonserwować i dziś mamy je w Warszawie”. 10 kwietnia 1912 roku RMS TITANIC wyruszył w swoją pierwszą podróż z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Jako najbardziej luksusowy i zaawansowany technologicznie statek swojej epoki zaskarbił sławę jeszcze przed rozpoczęciem rejsu. Miał być klejnotem brytyjskiej floty pasażerskiej. 14 kwietnia 1912 roku, o godzinie 23:40 TITANIC zderzył się z górą lodową, co doprowadziło do jego tragicznego zatonięcia 2 godziny i 40 minut później - 15 kwietnia.

Tego dnia życie straciło prawie 1500 osób. Po tragicznym zatonięciu, RMS TITANIC opadł na dno północnego Atlantyku, 400 mil morskich na południowy wschód od Nowej Fundlandii, spoczywając na głębokości 3800 metrów. Wokół rozsypały się wszystkie osobiste przedmioty oraz części i wyposażenie statku.Wystawę można oglądać do końca grudnia. Więcej informacji na stronie titanic.pl

Zobacz także

2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej 2025-01-13, godz. 11:56 95 lat temu urodził się Marian Konieczny - twórca warszawskiej Nike i Lenina w Nowej Hucie Artysty nie należy pytać o ukochane dzieło, bo to tak, jakby zapytać ojca o najlepsze dziecko. Każdy ma swoje wzloty i upadki - mówił twórca warszawskiej… » więcej 2025-01-13, godz. 08:50 Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony dzięki AI, czyli nowe technologie w promocji milenium korona… Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »