Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa o łódzkim getcie w Żydowskim Instytucie…
2024-08-28, 12:00 Autor: IAR/Grzegorz Maciak/w fj

Wystawa o łódzkim getcie w Żydowskim Instytucie Historycznym

Policjanci niemieccy i żydowscy pilnujący wejścia na teren getta łódzkiego [fot. wikipedia/domena publiczna]
Policjanci niemieccy i żydowscy pilnujący wejścia na teren getta łódzkiego [fot. wikipedia/domena publiczna]
„Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów” - to tytuł wystawy, która towarzyszy obchodom 80. rocznicy likwidacji getta w Łodzi. Dziś otworzył ją Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.
Zgromadzone na ekspozycji prace artystów i przedmioty przybliżają skrajnie trudne, wypełnione cierpieniem i śmiercią życie mieszkańców getta - wyjaśnia kuratorka wystawy Zofia Trębacz.

„Historie te pokazujemy poprzez oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie - przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera - a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie. Pokazujemy w ten sposób codzienność getta niewolniczą pracę i dominujący głód”- dodaje kuratorka.

Prezentowane na wystawie obiekty są szerzej udostępnione po raz pierwszy.
„Nasza historia likwidacji getta w Łodzi to opowieść o próbie przetrwania i zachowania namiastki normalności w sytuacji zagłady, nieuchronnej śmierci.”- podkreśla Zofia Trębacz. Ekspozycję można zwiedzać do 16 marca przyszłego roku.

Getto w Łodzi zostało utworzone przez Niemców w lutym 1940 roku. Było najdłużej istniejącym gettem w naszym kraju. Łącznie zamknięto w nim około 220 tysięcy osób z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Ocalało według różnych szacunków od 7 do 13 tysięcy uwięzionych.

Zobacz także

2024-08-28, godz. 15:00 Piąty odcinek podcastu Polskiego Radia "Pamięć w eterze" [DŹWIĘK] Mija 80 rocznica powstania warszawskiego, które już po II wojnie światowej w czasach Polski Ludowej w różnych formach i z różną narracją pojawiało się… » więcej 2024-08-28, godz. 11:00 Odzyskano dwie straty wojenne [DŹWIĘK] "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" autorstwa Józefa Mehoffera oraz książka "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" Maksymiliana Goldsteina… » więcej 2024-08-28, godz. 09:00 Święto Lotnictwa Polskiego 28 sierpnia jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Upamiętnia zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów… » więcej 2024-08-28, godz. 00:10 Kalendarium historyczne 28 sierpnia » więcej 2024-08-27, godz. 16:00 Upamiętniono Helenę Lehr. W Opolu odsłonięto tablicę pamiątkową na skwerze jej imienia Helena Lehr, jedna z najbardziej aktywnych działaczek Związku Polaków w Niemczech doczekała się podwójnego upamiętnienia w Opolu. W odsłonięciu tablicy… » więcej 2024-08-27, godz. 15:00 NBP upamiętnia ofiary obozu koncentracyjnego Stutthof Narodowy Bank Polski upamiętnił ofiary obozu koncentracyjnego Stutthof. Bank wyemitował srebrne monety kolekcjonerskie przypominające o więźniach pierwszego… » więcej 2024-08-27, godz. 13:00 Film o polskiej działaczce na Łotwie Na początek pokaz filmu o polskiej działaczce społecznej na Łotwie. W Wilnie rozpoczynają się dziś "Dni Kina Bałtyckiego". Filmem otwarcia będzie wspólna… » więcej 2024-08-27, godz. 11:33 Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej bez zagranicznych VIP-ów Nie będzie zagranicznych przywódców na obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak wynika z odpowiedzi MSZ dla Polskiego Radia. Główne uroczystości… » więcej 2024-08-27, godz. 09:00 Kwesta na Starych Powązkach na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożył Społeczny Komitet… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »