Spotkali się na tajnych kompletach polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w mieszkaniu na Kredytowej podczas wykładu z logiki. On – dwudziestoletni, niewysoki, z burzą jasnych włosów na głowie, ona – dziewiętnastoletnia, kochająca poezję i marząca o zawodzie krytyka literackiego. Długo rozmawiali podczas, gdy odprowadzał ją tamtego dnia do domu. Tydzień po tym, jak się poznali, Krzysztof poprosił Basię o rękę, a sześć miesięcy później byli już małżeństwem.
Spektakl „Basia” przenosi widza w sam środek toczących się podczas Powstania Warszawskiego walk. Pośród dźwięków bombardowania i krzyków ludzi, odnajduje on ukrywającą się w piwnicy Barbarę Baczyńską, trzymającą w ręku tomik wierszy męża. Są to ostatnie godziny jej życia, w czasie których wspomina ostatnie dwa lata spędzone u boku znakomitego poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Sławomir Zygmunt, odpowiedzialny za scenariusz spektaklu, to postać wielowymiarowa, muzyk, pisarz i dziennikarz. Opowieści swoich dziadków – mieszkających w tej samej kamienicy, co poeta Krzysztof Kamil Baczyński – przenosi z niebywałą głębią na scenę. Wraz z Duśką Markowską-Resich, reżyserem teatralnym i filmowym, sprawiają, że widzowie mają możliwość doświadczenia emocji targających Barbarą Baczyńską, w której postać z prawdziwą autentycznością wciela się Aleksandra Mirecka, aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.
Centralny Przystanek Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
ul. Marszałkowska 107, 00-110 Warszawa (wejście od ul. Świętokrzyskiej).