Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pożegnano dziennikarza Zygmunta Gutowskiego organizatora…
2024-07-17, 09:00 Autor: IAR/#Wosiek/i pl/w dwi/

Pożegnano dziennikarza Zygmunta Gutowskiego organizatora festiwali "Niepokalana" i "Losy Polaków”

Zygmunt Gutowski. [Fot. PAP/P. Supernak]
Zygmunt Gutowski. [Fot. PAP/P. Supernak]
Rodzina, przyjaciele, środowisko dziennikarsko-filmowe oraz solidarnościowe pożegnało w Warszawie Zygmunta Gutowskiego - dziennikarza radiowego i telewizyjnego oraz organizatora festiwali "Niepokalana" i "Losy Polaków". Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zmarł 7 lipca w wieku 85 lat.
Profesor Jan Żaryn wspominając przyjaciela powiedział, że żegnamy postać wybitną. „Działacz „Solidarności”, osoba internowana, wpisująca się w cały wachlarz pięknych sylwetek ludzi, którzy część swojego życia poświęciły, żebyśmy odzyskali niepodległość” - przypomniał historyk. Dodał, że „od lat dziewięćdziesiątych niezwykle energicznie zajął się przestrzenią, którą święty Jan Paweł II widział, jako najważniejszą, jeśli chodzi o możliwości chrystianizacji Polski, Europy czyli kulturę” - mówił profesor Jan Żaryn.

Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jolanta Hajdasz przypomniała, że Zygmunt Gutowski do końca był oddany ideom, które wyznawał. „Rodzina, Bóg, Ojczyzna, to są słowa, które prowadziły go przez życie. Poświęcał każdą chwilę swojego życia realizacji tych ideałów” - wspominała Jolanta Hajdasz. Zaznaczyła, że SDP zapamięta go jako niestrudzonego organizatora, animatora festiwali, multimediów i filmów katolickich.

„Takim osobom jak Zygmunt Gutowski „Solidarność” zawdzięcza istnienie, przypomniał przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Telewizji Polskiej Bogdan Wiśniewski. ”Solidarność” zawdzięcza takim osobom jak Pan Zygmunt to, że mamy wolny kraj. To są osoby, które stoczyły walkę o wolność, żeby kraj funkcjonował normalnie, jak wszystkie państwa wolne i demokratyczne. Właśnie odwaga takich ludzi spowodowała, że mamy Polskę, w której możemy decydować o sobie” - podkreślił Bogdan Wiśniewski.

Kompozytor i pianista Josef Miller, związany z festiwalami "Niepokalana" i "Losy Polaków" wspominał wielkie, patriotyczne serce przyjaciela. „Zygmunt Gutowski to był niesłychany człowiek, legenda, perła. Dlatego, że cała jego osobowość i serce biło dla Polski. Ten patriota widział cały czas Polskę” - wspominał Josef Miller.

Po Mszy Świętej pogrzebowej odprawionej w parafii świętego Jakuba na placu Narutowicza w Warszawie, Zygmunt Gutowski spoczął na cmentarzu wolskim. Za swoją działalność Zygmunt Gutowski był wielokrotnie nagradzany. Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Zasłużony dla Kultury "Gloria Artis".

Zobacz także

2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej 2024-12-13, godz. 12:07 Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wyda… Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej… » więcej 2024-12-13, godz. 12:09 Sejm: oddajmy hołd wszystkim, którzy w czasie stanu wojennego wykazali się odwagą i determinacją Na stronie Sejmu opublikowano tekst wspominający wydarzenia związane ze stanem wojennym. Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali… » więcej 2024-12-13, godz. 11:58 Medale dla działaczy opozycji antykomunistycznej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wręczył medale działaczom opozycji antykomunistycznej podczas czwartkowego spotkania… » więcej 2024-12-12, godz. 10:57 Premiera filmu o Solidarności w Nowej Hucie „Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” – to tytuł filmu dokumentalnego o działaniach ruchu antykomunistycznego w Nowej Hucie w Krakowie. Premiera… » więcej 2024-12-11, godz. 10:52 30 lat temu umarł generał broni Stanisław Maczek "Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów – umiera tylko dla Polski…". 11 grudnia 1994 r. zmarł w Edynburgu (Szkocja) Stanisław… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »