Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego…
2024-07-09, 11:00 Autor: IAR/#Banach/ w mmch

W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego Sztabu AK

Wilno, ul. Kolejowa – 1944. [fot. J.Bulhak/wikipedia/domena publiczna]
Wilno, ul. Kolejowa – 1944. [fot. J.Bulhak/wikipedia/domena publiczna]
W miejscowości Bogusze oddano hołd oficerom Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama". Po zakończeniu walk, zostali oni przez sowietów podstępnie tam zwabieni i aresztowani. Wielu z nich zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego lub osadzonych w sowieckich więzieniach.
Operacja "Ostra Brama" rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku, a jej celem było wyzwolenie przez żołnierzy Armii Krajowej z rąk Niemców Wilna zanim do miasta dotrze Armia Czerwona.

Podczas uroczystości w 80. rocznicę operacji "Ostra Brama" przy kamieniu upamiętniającym dowódców AK hołd dowódcom i żołnierzom z Wileńszczyzny oddała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska: "Spotykamy się tutaj, aby oddać hołd wszystkim żołnierzom Armii Krajowej. Obrońcy ziemi wileńskiej w lipcu 1944 roku, nie licząc się z konsekwencjami, chwycili za broń. Polscy żołnierze w operacji "Ostra Brama" ofiarą ze swej krwi udowodnili, że miłość do ojczystej ziemi jest ważna. Mimo, że było ich mniej i byli gorzej uzbrojeni od przeciwnika to w godzinie próby pokazali prawdziwą odwagę i męstwo. Nie wahali się zaryzykować własnego życia w imię największych wartości i zachowania Polskości". Marszałek Senatu podkreśliła również, że zdradzieckie aresztowanie polskich dowódców wileńskich oddziałów AK jest wciąż aktualnym dowodem na to, jak działa totalitarny system. "Tamte wydarzenia udowadniają jak działa autorytarny reżim oparty na kulcie jednostki i nienawiści do innych narodów. Nawet jeśli zmienia się jego fasada to w środku pozostaje taki sam. W działaniu uciekając się do kłamstwa, zdrady i podstępu"-mówiła marszałek.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell powiedział, że w Bogusza sowieci "ściągnęli swoją maskę życzliwych sojuszników i okazali swoją całą bezwzględność". Lech Parell dodał, że obecna Rosja jest kontynuatorem tamtych, brutalnych tradycji."W dzisiejszej Rosji buzują imperialne tęsknoty. Nas mających w pamięci zdarzenia z bliskiej i dalszej historii bardzo to niepokoi. Pamiętamy, że Putin wywodzi się z tej samej KGB-owskiej szkoły, tej, która pod płaszczem przyjaźni mierzy do swoich partnerów z nagana. W tamtejszej propagandzie chętnie przywołuje się tradycję carskiej Rosji, ale pozostaje sentyment przede wszystkim do czasów sowieckich, a w tej logice wszystko, co czynili Sowieci podczas wojny, jest słuszne. Da się w ten sposób usprawiedliwić każdą zbrodnię".-powiedział Lech Parell.

Żołnierze AK wraz z czerwonoarmistami wyzwolili Wilno z rąk Niemców 13 lipca 1944 roku. W walkach poległo około 5 tysięcy Rosjan i ponad 550 AK-owców. Po zakończeniu walk sowieci rozpoczęli aresztowania polskich żołnierzy, a 17 lipca właśnie w Boguszach aresztowali dowódców struktur wileńskiego AK. Wielu z aresztowanych zostało uwięzionych lub zesłanych na Syberię.

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »