Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 25 lat temu papież Jan Paweł II złożył wizytę…
2024-06-11, 15:45 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

25 lat temu papież Jan Paweł II złożył wizytę w polskim parlamencie

Jan Paweł II (1980) [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ioannes_Paulus_II_in_Germany_(1980)]
Jan Paweł II (1980) [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ioannes_Paulus_II_in_Germany_(1980)]
Mija 25 lat od wizyty Jana Pawła II w polskim Sejmie. 11 czerwca 1999 roku, podczas siódmej pielgrzymki do ojczyzny, papież po raz pierwszy w historii przemawiał w parlamencie narodowym. Jan Paweł II wygłosił przemówienie na forum uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów, w obecności najwyższych władz państwowych, w tym premiera Jerzego Buzka i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Na sali byli także obecni między innymi przedstawiciele władzy sądowniczej, korpusu dyplomatycznego, Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej oraz religii niechrześcijańskich.
Zwracając się do posłów i senatorów, Jan Paweł II powiedział: "w tym miejscu, w jakiś sposób szczególny uświadamiamy sobie zasadniczą rolę, jaką w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie winien być człowiek i pełna prawda o człowieku, jego niezbywalne prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię Naród".

Papież przypomniał swoją modlitwę do Ducha Świętego na placu Zwycięstwa (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego) w Warszawie w 1979 roku i wyraził wdzięczność Bogu za kształt polskich przemian. Powiedział, że spotkanie to nie byłoby możliwe bez zrywu robotników na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku i Solidarności, która wybrała drogę pokojowej walki o prawa człowieka i narodu.

W przemówieniu do parlamentarzystów Jan Paweł II podkreślił: "Pragnąłbym życzyć polskim politykom i wszystkim osobom zaangażowanym w życiu publicznym, by nie szczędzili sił w budowaniu takiego państwa, które otacza szczególną troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia, respektuje prawo do pracy, widzi istotne sprawy całego narodu i jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowieka, szczególnie ubogiego i słabego".

Papież poparł dążenia naszego kraju do integracji z Unią Europejską (Polska wstąpiła do UE pięć lat później, w 2004 roku). Powiedział: "Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. (...) Doświadczenie dziejowe, jakie posiada naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie".

Fragmenty papieskiego przemówienia wielokrotnie oklaskiwano, a na zakończenie zgromadzeni zaintonowali Hymn Polski. Gdy umilkły kolejne oklaski, Jan Paweł II powiedział: "Ale nam się wydarzyło!".

Papież przybył do Sejmu na spotkanie z posłami i senatorami w siódmym, najbardziej wypełnionym spotkaniami dniu swojej pielgrzymki. Wizyta Jana Pawła II miała szczególną rangę i do dziś stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego parlamentu.

Jan Paweł II kierował Kościołem katolickim w latach 1978-2005. Wybrany przez konklawe 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Papież z kraju zza tzw. żelaznej kurtyny, który doświadczył dwóch systemów totalitarnych: nazizmu, a potem komunizmu, stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Wkrótce po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a potem - kanonizacyjny, zakończony w 2014 roku wyniesieniem na ołtarze przez papieża Franciszka.

(więcej)

Po wygłoszeniu przemówienia do połączonych Izb Sejmu i Senatu Jan Paweł II rozmawiał krótko z przedstawicielami władzy sądowniczej, a następnie wjechał na I piętro, gdzie zaplanowano spotkania w salach sejmowych: im. Macieja Rataja, im. Ignacego Daszyńskiego oraz im. Wojciecha Trąmpczyńskiego. W nich odbyły się rozmowy kolejno: z władzami Sejmu i Senatu, przedstawicielami klubów i kół poselskich oraz z premierem Jerzym Buzkiem.


Osoby uczestniczące w przygotowaniach i w samej wizycie Jana Pawła II w Sejmie wspominały, że spotkanie z papieżem było dla nich wyjątkowym i wzruszającym przeżyciem. W pewnym momencie papież, poza protokołem, podszedł do pracowników Kancelarii Sejmu, rozmawiał z nimi, co zostało udokumentowane na zdjęciach.

Jan Paweł II otrzymał w prezencie od Kancelarii Sejmu kopię laski marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego, pełniącego tę funkcję w Sejmie Ustawodawczym i w Senacie I kadencji w latach 1919-1927. Sejm wydał także okolicznościowy medal z wizerunkiem papieża Polaka na awersie oraz z maksymą "Salus rei publicae suprema lex" - "Dobro rzeczypospolitej (niech będzie) najwyższym prawem", gmachem Sejmu i herbem papieskim na rewersie. Wydano także album poświęcony wizycie w parlamencie.

Pielgrzymka w czerwcu 1999 roku była najdłuższą podróżą apostolską papieża Polaka spośród wszystkich dziewięciu odbytych do ojczyzny. W ciągu 13 dni odwiedził on 23 miejscowości, między innymi Gdańsk, Licheń, Toruń, Augustów, Warszawę, Wadowice i Częstochowę. W spotkaniach z papieżem uczestniczyło blisko dziewięć milionów wiernych.

W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Sejmie, w 2019 roku, posłowie podjęli przez aklamację uchwałę, w której oddali hołd papieżowi. "Dla nas, Polaków, wydarzenie to zyskało wymiar zarówno symboliczny, jak i historyczny. Potwierdziło bowiem, że kierunek przemian politycznych obrany po upadku komunizmu jest właściwy” - napisano w uchwale.

Zobacz także

2024-07-17, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 17 lipca » więcej 2024-07-16, godz. 15:00 Litwa: w Kownie odsłonięto pomnik króla Aleksandra Jagiellończyka W Kownie odsłonięty został pomnik Aleksandra Jagiellończyka. Był on wielkim księciem litewskim, ale później został też królem Polski. Pomnik stworzyli… » więcej 2024-07-16, godz. 13:00 55. rocznica lądowania na Księżycu 16 lipca 1969 r. rozpoczęła się misja Apollo 11, dzięki której 21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego człowiek po raz pierwszy stanął na powierzchni… » więcej 2024-07-16, godz. 11:00 40 lat temu sąd ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka 40 lat temu, 16 lipca 1984 roku, sąd ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki i działaczki opozycyjnej w PRL Barbary Sadowskiej… » więcej 2024-07-16, godz. 09:00 Mija 91 lat od pierwszej audycji Wesoła Lwowska Fala 91 lat temu, 16 lipca 1933 roku, Polskie Radio Lwów wyemitowało premierową audycję "Wesoła Lwowska Fala". Nadawana na całą Polskę, cieszyła się niezwykłą… » więcej 2024-07-16, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 16 lipca » więcej 2024-07-15, godz. 13:00 Powstanie w kolorze. Ukazał się album ze zdjęciami walczącej Warszawy Każde zdjęcie z czasów Powstania Warszawskiego jest ikoniczne. Chciałem pokazać jak najwięcej życia codziennego powstańczej Warszawy. Mimo strasznych warunków… » więcej 2024-07-15, godz. 11:00 35 lat temu umarła Maria Kuncewiczowa - nie tylko autorka „Cudzoziemki” 15 lipca 1989 roku zmarła Maria Kuncewiczowa, pisarka - najbardziej chyba znana jako autorka powieści „Cudzoziemka” - śpiewaczka, działaczka społeczna… » więcej 2024-07-15, godz. 10:15 Opolscy rycerze walczyli pod Grunwaldem. Kolejny raz wojska polsko-litewskie pobiły Krzyżaków pod Grunwaldem. W rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecznej Europy uczestniczyła kilkunastoosobowa… » więcej 2024-07-15, godz. 10:00 Mity dotyczące bitwy pod Grunwaldem [DŹWIĘK] Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś obchodzimy 614. rocznicę. Mity te związane… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »