Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 25 lat temu papież Jan Paweł II złożył wizytę…
2024-06-11, 15:45 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

25 lat temu papież Jan Paweł II złożył wizytę w polskim parlamencie

Jan Paweł II (1980) [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ioannes_Paulus_II_in_Germany_(1980)]
Jan Paweł II (1980) [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ioannes_Paulus_II_in_Germany_(1980)]
Mija 25 lat od wizyty Jana Pawła II w polskim Sejmie. 11 czerwca 1999 roku, podczas siódmej pielgrzymki do ojczyzny, papież po raz pierwszy w historii przemawiał w parlamencie narodowym. Jan Paweł II wygłosił przemówienie na forum uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów, w obecności najwyższych władz państwowych, w tym premiera Jerzego Buzka i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Na sali byli także obecni między innymi przedstawiciele władzy sądowniczej, korpusu dyplomatycznego, Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej oraz religii niechrześcijańskich.
Zwracając się do posłów i senatorów, Jan Paweł II powiedział: "w tym miejscu, w jakiś sposób szczególny uświadamiamy sobie zasadniczą rolę, jaką w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie winien być człowiek i pełna prawda o człowieku, jego niezbywalne prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię Naród".

Papież przypomniał swoją modlitwę do Ducha Świętego na placu Zwycięstwa (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego) w Warszawie w 1979 roku i wyraził wdzięczność Bogu za kształt polskich przemian. Powiedział, że spotkanie to nie byłoby możliwe bez zrywu robotników na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku i Solidarności, która wybrała drogę pokojowej walki o prawa człowieka i narodu.

W przemówieniu do parlamentarzystów Jan Paweł II podkreślił: "Pragnąłbym życzyć polskim politykom i wszystkim osobom zaangażowanym w życiu publicznym, by nie szczędzili sił w budowaniu takiego państwa, które otacza szczególną troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia, respektuje prawo do pracy, widzi istotne sprawy całego narodu i jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowieka, szczególnie ubogiego i słabego".

Papież poparł dążenia naszego kraju do integracji z Unią Europejską (Polska wstąpiła do UE pięć lat później, w 2004 roku). Powiedział: "Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. (...) Doświadczenie dziejowe, jakie posiada naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie".

Fragmenty papieskiego przemówienia wielokrotnie oklaskiwano, a na zakończenie zgromadzeni zaintonowali Hymn Polski. Gdy umilkły kolejne oklaski, Jan Paweł II powiedział: "Ale nam się wydarzyło!".

Papież przybył do Sejmu na spotkanie z posłami i senatorami w siódmym, najbardziej wypełnionym spotkaniami dniu swojej pielgrzymki. Wizyta Jana Pawła II miała szczególną rangę i do dziś stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego parlamentu.

Jan Paweł II kierował Kościołem katolickim w latach 1978-2005. Wybrany przez konklawe 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Papież z kraju zza tzw. żelaznej kurtyny, który doświadczył dwóch systemów totalitarnych: nazizmu, a potem komunizmu, stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Wkrótce po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a potem - kanonizacyjny, zakończony w 2014 roku wyniesieniem na ołtarze przez papieża Franciszka.

(więcej)

Po wygłoszeniu przemówienia do połączonych Izb Sejmu i Senatu Jan Paweł II rozmawiał krótko z przedstawicielami władzy sądowniczej, a następnie wjechał na I piętro, gdzie zaplanowano spotkania w salach sejmowych: im. Macieja Rataja, im. Ignacego Daszyńskiego oraz im. Wojciecha Trąmpczyńskiego. W nich odbyły się rozmowy kolejno: z władzami Sejmu i Senatu, przedstawicielami klubów i kół poselskich oraz z premierem Jerzym Buzkiem.


Osoby uczestniczące w przygotowaniach i w samej wizycie Jana Pawła II w Sejmie wspominały, że spotkanie z papieżem było dla nich wyjątkowym i wzruszającym przeżyciem. W pewnym momencie papież, poza protokołem, podszedł do pracowników Kancelarii Sejmu, rozmawiał z nimi, co zostało udokumentowane na zdjęciach.

Jan Paweł II otrzymał w prezencie od Kancelarii Sejmu kopię laski marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego, pełniącego tę funkcję w Sejmie Ustawodawczym i w Senacie I kadencji w latach 1919-1927. Sejm wydał także okolicznościowy medal z wizerunkiem papieża Polaka na awersie oraz z maksymą "Salus rei publicae suprema lex" - "Dobro rzeczypospolitej (niech będzie) najwyższym prawem", gmachem Sejmu i herbem papieskim na rewersie. Wydano także album poświęcony wizycie w parlamencie.

Pielgrzymka w czerwcu 1999 roku była najdłuższą podróżą apostolską papieża Polaka spośród wszystkich dziewięciu odbytych do ojczyzny. W ciągu 13 dni odwiedził on 23 miejscowości, między innymi Gdańsk, Licheń, Toruń, Augustów, Warszawę, Wadowice i Częstochowę. W spotkaniach z papieżem uczestniczyło blisko dziewięć milionów wiernych.

W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Sejmie, w 2019 roku, posłowie podjęli przez aklamację uchwałę, w której oddali hołd papieżowi. "Dla nas, Polaków, wydarzenie to zyskało wymiar zarówno symboliczny, jak i historyczny. Potwierdziło bowiem, że kierunek przemian politycznych obrany po upadku komunizmu jest właściwy” - napisano w uchwale.

Zobacz także

2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej 2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 11:50 Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie… » więcej 2024-06-27, godz. 10:22 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »