Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania…
2021-06-22, 14:34 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa MN

Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły, która nosi imię Powstańców Śląskich, z okazji 100. rocznicy III powstania. Pomysł ten nie spodobał się jednak części rodziców, więc szkoła ogłosiła konsultacje w tej sprawie. Wiele wskazuje na to, że rodzice opowiedzieli się przeciwko.
Jednym z przeciwników muralu jest były wójt Łubnian Krystian Baldy z Mniejszości Niemieckiej, który obecnie zasiada w radzie sołeckiej. Jak tłumaczy, chodzi przede wszystkim o treść, którą mural ma przedstawiać.

- Chodzi o militarne elementy, ludzie w mundurach przy szkole, przy boisku - tłumaczy Baldy. - Moim zdaniem efektowne to nie było. Budziło to dosyć duże zamieszanie w miejscowości. To nie mniejszość niemiecka się oburza, ale rodzice. Nikt z nikim nie dyskutował, nie powiedział.

Na realizację muralu w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej wystartowała fundacja In Blessed Art. Jej wniosek znalazł się wśród 60 wyróżnionych, spośród 1200 nadesłanych do konkursu ofert. Prezes fundacji Hubert Kampa mówi, że w obecnej sytuacji trudno będzie mural zrealizować.

- Odbył się właściwie atak przeciwko nam - mówi Kampa. - Są obawy, że mural przedstawia agresję. Nawet podważono archiwa, a my wiemy, że ppor. Lelek był powstańcem śląskim. Są też głosy, że ktoś przyjdzie z widłami, z jajkami, bądź zamaluje go farbą.

Zgodę na utworzenie muralu dała dyrektor szkoły w Łubnianach Wiesława Palt, która tłumaczy, że ze względu na wiele negatywnych sygnałów musiała ogłosić w tej sprawie konsultacje wśród rodziców. Próbę rozwiązania patowej sytuacji zapowiada wójt Łubnian, Paweł Wąsiak.

- Rozumiem, że na tych terenach nie jest prosto przechodzić nad różnego rodzaju problemami - zaznacza Wąsiak. - Chodzi przede wszystkim o dialog. Wystąpię z pismem do przewodniczącego MN Rafała Bartka z prośbą o mediacje.

Jeżeli mural nie powstanie do 15 sierpnia, to fundacja In Blessed Art będzie musiała zwrócić 20-tysięczną dotację do ministerstwa. Dokładne wyniki konsultacji rodziców w łubniańskiej szkole będą znane dzisiaj (22.06) w późnych godzinach popołudniowych.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 13:00 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »