Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich…
2024-04-20, 20:50 Autor: IAR/Adam Dąbrowski, Ingham/w OK

Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich lotników

Avro Lancaster Mk 1 ExCC [fot. wikipedia/domena publiczna]
Avro Lancaster Mk 1 ExCC [fot. wikipedia/domena publiczna]
Zdjęcia, mapy, ordery, dzienniki, ekwipunek, opisy w dwóch językach i nagrania wideo - to wszystko opowiada historię polskich lotników, służących podczas II wojny światowej w brytyjskich siłach powietrznych. W hrabstwie Lincolnshire otwarte jest od dziś pierwsze poświęcone im muzeum.
"W RAF nazywano to hrabstwo hrabstwem bombowców. Stacjonowało tu wiele dywizjonów, w tym trzy polskie dywizjony bombowe" - mówi szef muzeum Geoff Burton. Stąd startowali piloci dywizjonów 300, 301 i 305.

Prawie piętnaście lat - tyle zajęło wolontariuszom, miłośnikom historii, stworzenie wystawy w dawnej bazie RAF Ingham, nieco na północ od Lincoln. Twórcy muzeum startowali właściwie od zera. Od dekad budynek stał w polu, niszczejąc. "Służył jako magazyn na pojemniki na ziemniaki i nawóz. Ale w latach czterdziestych zbudowano go jako kantynę dla pilotów" - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Są w Królestwie muzea historyczne i wojskowe, gdzie część wystawy poświęcona jest roli Polaków. Ale to wystawa w Lincoln skupia się całkowicie na ich roli. Na pierwszą taką mozaikę pamięci składa się ponad 100 eksponatów, które ofiarowały rodziny pilotów. Dopiero podczas oficjalnego otwarcia Michael Wierzbowski odkrył, że dzięki nagraniu wideo już zawsze swoją historię w nowym muzeum opowiadać będzie jego ojciec, Tadeusz. "To była niespodzianka. Nie miałem pojęcia, że to nagranie tu będzie. Znów słyszę jego głos. To naprawdę, naprawdę wzruszające" - podkreślał. Ojca pożegnał w 2016 roku.

Obraz uzupełniają plansze informacyjne i mapy śledzące losy Polaków. Losy często skomplikowane. Do Królestwa docierali z różnych stron, w tym przez Iran czy Palestynę. A gdy nastał pokój wrócić do Polski nie mogli. W Ingham zobaczymy więc, jak przynajmniej na początku mieszkali. "Tuż po wojnie w Anglii nie było mieszkań. Brytyjski rząd przebudował więc baraki w koszarach. W gruncie rzeczy to były wielkie rury z metalu. Wstawiono tam ścianki działowe. W ten sposób powstały proste domki" - mówi Geoff Burton. W Ingham można teraz wejść do jednego z nich. "To precyzyjna replika. Wszystko się zgadza, włącznie z wymiarami. Dwie sypialnie, wspólny pokój, mała łazienka i zimna spiżarnia, która zastępowała lodówkę" - wylicza szef muzeum.

Ingham Heritage Centre zwiedzać można w czwartki, soboty i niedziele.

Zobacz także

2024-07-09, godz. 15:00 Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari… » więcej 2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej 2024-07-09, godz. 11:00 W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego Sztabu AK W miejscowości Bogusze oddano hołd oficerom Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama". Po zakończeniu walk, zostali oni… » więcej 2024-07-09, godz. 09:00 107 lat temu doszło do tzw. kryzysu przysięgowego 107 lat temu - 9 lipca 1917 roku - na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo… » więcej 2024-07-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 lipca » więcej 2024-07-08, godz. 15:00 44 lata temu wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 44 lata temu, 8 lipca 1980 roku, wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednią przyczyną protestu była wprowadzona od 1 lipca… » więcej 2024-07-08, godz. 13:00 W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama" W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki… » więcej 2024-07-08, godz. 11:31 Pistolety Napoleona sprzedane za ponad półtora miliona euro Dwa pistolety Napoleona Bonaparte zostały sprzedane na aukcji za prawie milion siedemset tysięcy euro. Licytacja odbyła się w Fontainebleau pod Paryżem. Nie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:00 Zmarł ppłk Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego W wieku 101 lat zmarł podpułkownik Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz opozycji antykomunistycznej… » więcej 2024-07-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 lipca » więcej
4243444546
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »