Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich…
2024-04-20, 20:50 Autor: IAR/Adam Dąbrowski, Ingham/w OK

Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich lotników

Avro Lancaster Mk 1 ExCC [fot. wikipedia/domena publiczna]
Avro Lancaster Mk 1 ExCC [fot. wikipedia/domena publiczna]
Zdjęcia, mapy, ordery, dzienniki, ekwipunek, opisy w dwóch językach i nagrania wideo - to wszystko opowiada historię polskich lotników, służących podczas II wojny światowej w brytyjskich siłach powietrznych. W hrabstwie Lincolnshire otwarte jest od dziś pierwsze poświęcone im muzeum.
"W RAF nazywano to hrabstwo hrabstwem bombowców. Stacjonowało tu wiele dywizjonów, w tym trzy polskie dywizjony bombowe" - mówi szef muzeum Geoff Burton. Stąd startowali piloci dywizjonów 300, 301 i 305.

Prawie piętnaście lat - tyle zajęło wolontariuszom, miłośnikom historii, stworzenie wystawy w dawnej bazie RAF Ingham, nieco na północ od Lincoln. Twórcy muzeum startowali właściwie od zera. Od dekad budynek stał w polu, niszczejąc. "Służył jako magazyn na pojemniki na ziemniaki i nawóz. Ale w latach czterdziestych zbudowano go jako kantynę dla pilotów" - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Są w Królestwie muzea historyczne i wojskowe, gdzie część wystawy poświęcona jest roli Polaków. Ale to wystawa w Lincoln skupia się całkowicie na ich roli. Na pierwszą taką mozaikę pamięci składa się ponad 100 eksponatów, które ofiarowały rodziny pilotów. Dopiero podczas oficjalnego otwarcia Michael Wierzbowski odkrył, że dzięki nagraniu wideo już zawsze swoją historię w nowym muzeum opowiadać będzie jego ojciec, Tadeusz. "To była niespodzianka. Nie miałem pojęcia, że to nagranie tu będzie. Znów słyszę jego głos. To naprawdę, naprawdę wzruszające" - podkreślał. Ojca pożegnał w 2016 roku.

Obraz uzupełniają plansze informacyjne i mapy śledzące losy Polaków. Losy często skomplikowane. Do Królestwa docierali z różnych stron, w tym przez Iran czy Palestynę. A gdy nastał pokój wrócić do Polski nie mogli. W Ingham zobaczymy więc, jak przynajmniej na początku mieszkali. "Tuż po wojnie w Anglii nie było mieszkań. Brytyjski rząd przebudował więc baraki w koszarach. W gruncie rzeczy to były wielkie rury z metalu. Wstawiono tam ścianki działowe. W ten sposób powstały proste domki" - mówi Geoff Burton. W Ingham można teraz wejść do jednego z nich. "To precyzyjna replika. Wszystko się zgadza, włącznie z wymiarami. Dwie sypialnie, wspólny pokój, mała łazienka i zimna spiżarnia, która zastępowała lodówkę" - wylicza szef muzeum.

Ingham Heritage Centre zwiedzać można w czwartki, soboty i niedziele.

Zobacz także

2024-06-17, godz. 11:00 Wrocław/ Spłonął pałac Stolbergów na osiedlu Świniary Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały… » więcej 2024-06-17, godz. 10:15 Prof. Fałkowski: Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm [WYWIAD] Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej 2024-06-17, godz. 09:29 105 lat temu polska armia wzbogaciła się o pierwsze czołgi 105 lat temu przybył do Polski z Francji 1. pułk czołgów armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dla uczenia tego wydarzenia 17 czerwca ogłoszono Świętem… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 17 czerwca » więcej 2024-06-16, godz. 11:00 MHP otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" Muzeum Historii Polski otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum". Ekspozycję ukazującą ewolucję w podejściu do historii… » więcej 2024-06-17, godz. 09:00 80 lat temu zginął dowódca partyzantki Jan Piwnik "Ponury" 80 lat temu - 16 czerwca 1944 roku - w walce z Niemcami pod wsią Jewłasze nad Niemnem zginął major Jan Piwnik "Ponury", cichociemny, żołnierz AK, słynny… » więcej 2024-06-16, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 16 czerwca » więcej 2024-06-15, godz. 14:19 Kolejne prace renowacyjne na terenie dawnego obozu w Sławięcicach Specjaliści od ratowania zabytków wracają na teren byłego niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer. Wkrótce rozpocznie się remont dwóch bram… » więcej 2024-06-15, godz. 13:00 W Krakowie-Łagiewnikach beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizm 15 czerwca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa beatyfikacja księdza Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistyczną bojówkę… » więcej 2024-06-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »