Pułkownik rezerwy Piotr Gąstał, były dowódca GROM uważa, że z punktu widzenia oficera sił specjalnych akcja była perfekcyjnie przygotowana i skutecznie wykonana. "Gdybyśmy ją chcieli powtórzyć, wykonalibyśmy ją w ten sam sposób. Detaliczność w planowaniu, wykorzystanie elementu zaskoczenia, przygotowanie w każdym calu tej operacji - poprzez uczestnictwo każdego z tych żołnierzy w planowaniu, bo to też jest istotne, żeby ci którzy będą ją wykonywać, brali udział w planowaniu. Przygotowanie planu odwrotu, bo spodziewano się, że mogą być ranni. Skuteczne wykorzystanie łączniczek, bo wtedy nie było telefonów komórkowych" - mówi pułkownik.
Wyrok wydany przez Polskie Państwo Podziemne na kata Warszawy Franza Kutscherę wykonali żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz". Była to jedna z najsłynniejszych zbrojnych akcji polskiego podziemia.
Doktor Beata Michalec, zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie przypomniała, że Kutschera był odpowiedzialny za terror w stolicy. "Łapanki, rozstrzeliwania na ulicach. Wywożenie do katowni gestapo, przewożenie na Pawiak, a potem do obozów koncentracyjnych. Tysiące osób zginęło w Warszawie w wyniku właśnie tego terroru" - mówi Beata Michalec.
Film powstał we współpracy Dzielnicy Śródmieści m.st. Warszawy, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Muzeum Niepodległości. Dokument można też obejrzeć na kanale Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy w portalu You Tube.