Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Premiera filmu dokumentalnego 'Zamach na Kutsche…
2024-02-02, 18:00 Autor: IAR/#Ingram/i pcz/w dyd

Premiera filmu dokumentalnego "Zamach na Kutscherę"

Plakat filmu "Zamach na Kutscherę" [fot. źródło: muzn.pl/]
Plakat filmu "Zamach na Kutscherę" [fot. źródło: muzn.pl/]
Film dokumentalny "Zamach na Kutscherę", to- jak mówią jego twórcy- nie tylko opowieść o przebiegu zamachu, ale także o miejscach, które codziennie mijają mieszkańcy Warszawy. Dziś film zaprezentowano po raz pierwszy. 1 lutego minęło 80 lat od bohaterskiej akcji żołnierzy AK, wymierzonej w "kata Warszawy" Franza Kutscherę - szefa SS i policji w dystrykcie warszawskim.
Pułkownik rezerwy Piotr Gąstał, były dowódca GROM uważa, że z punktu widzenia oficera sił specjalnych akcja była perfekcyjnie przygotowana i skutecznie wykonana. "Gdybyśmy ją chcieli powtórzyć, wykonalibyśmy ją w ten sam sposób. Detaliczność w planowaniu, wykorzystanie elementu zaskoczenia, przygotowanie w każdym calu tej operacji - poprzez uczestnictwo każdego z tych żołnierzy w planowaniu, bo to też jest istotne, żeby ci którzy będą ją wykonywać, brali udział w planowaniu. Przygotowanie planu odwrotu, bo spodziewano się, że mogą być ranni. Skuteczne wykorzystanie łączniczek, bo wtedy nie było telefonów komórkowych" - mówi pułkownik.

Wyrok wydany przez Polskie Państwo Podziemne na kata Warszawy Franza Kutscherę wykonali żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz". Była to jedna z najsłynniejszych zbrojnych akcji polskiego podziemia.

Doktor Beata Michalec, zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie przypomniała, że Kutschera był odpowiedzialny za terror w stolicy. "Łapanki, rozstrzeliwania na ulicach. Wywożenie do katowni gestapo, przewożenie na Pawiak, a potem do obozów koncentracyjnych. Tysiące osób zginęło w Warszawie w wyniku właśnie tego terroru" - mówi Beata Michalec.

Film powstał we współpracy Dzielnicy Śródmieści m.st. Warszawy, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Muzeum Niepodległości. Dokument można też obejrzeć na kanale Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy w portalu You Tube.

Zobacz także

2025-01-03, godz. 12:37 "Leksykon opolanek" - spotkanie z autorkami wyjątkowego wydawnictwa Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają dziś (03.01) na spotkanie z redaktorkami książki "Leksykon… » więcej 2024-12-31, godz. 14:13 Świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego… » więcej 2024-12-30, godz. 12:47 Gen. Kazimierz Sosnkowski jednym z patronów roku 2025 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w 140. rocznicę urodzin "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:07 Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia… » więcej 2024-12-28, godz. 12:14 Gra IPN "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w sprzedaży po Nowym Roku Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej… » więcej 2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej 2024-12-27, godz. 09:36 80 lat temu ostatni cichociemni dotarli do Polski W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. odbyła się ostatnia operacja zrzutowa z udziałem cichociemnych. "Misja ostatnich cichociemnych była związana z organizacją… » więcej 2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »