Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105 lat temu powstała Polska Wytwórnia Papierów…
2024-01-25, 13:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

105 lat temu powstała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Żródło: pwpw.pl/Strefa_wiedzy/Banknoty_promocyjne/szachy.html]
Żródło: pwpw.pl/Strefa_wiedzy/Banknoty_promocyjne/szachy.html]
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ma już 105 lat. Przedsiębiorstwo zostało powołane 25 stycznia 1919 roku przez rząd Ignacego Jana Paderewskiego jako Państwowe Zakłady Graficzne. W latach 20. ubiegłego wieku przekształcono je w spółkę akcyjną Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Zakłady produkowały banknoty oraz inne druki wartościowe niezbędne dla funkcjonowania odrodzonego, suwerennego państwa. Rok po powołaniu wytwórni wydrukowano pierwszy banknot o nominale 100 marek polskich z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki.

Na siedzibę instytucji zakupiono drukarnię Izaaka Hirszowicza w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, z kolei produkcja papierów ze znakiem wodnym odbywała się w papierni więziennej przy ulicy Rakowieckiej. Wkrótce rozpoczęto budowę gmachu przy ulicy Romana Sanguszki, w którym mieści się PWPW.

Dziś Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zatrudnia ponad 2500 osób. Produkuje banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami, dokumenty, między innymi e-dowody, to jest dowody osobiste z tzw. warstwą elektroniczną, oraz paszporty biometryczne i prawa jazdy, a także - znaczki pocztowe, dyplomy, świadectwa i karty bankomatowe. Oferuje również usługi elektroniczne.

W Wytwórni opracowano własne rozwiązania służące zabezpieczeniu dokumentów, jak Extreme ID - personalizowany, metalowy element odporny na działanie wysokich temperatur, czy TLE - transparentne grawerowanie laserowe, wykorzystane w polskich dowodach osobistych i prawach jazdy.

Produkty z marką PWPW są obecne w kilkudziesięciu krajach świata. Od 2006 spółka znajduje się na liście producentów banknotów euro akredytowanych przez Europejski Bank Centralny.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Nadzór nad nią sprawuje minister spraw wewnętrznych i administracji.

(więcej)

W okresie przedwojennym, w 1938 roku, w Wytwórni wybudowano schron przeciwlotniczy dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Po wybuchu II wojny światowej ze schronu korzystała ludność cywilna, która chroniła się przed bombardowaniami. Od 1940 roku na terenie zakładu działał konspiracyjny oddział Armii Krajowej - Podziemna Wytwórnia Banknotów (PWB). Produkował banknoty i dokumenty legalizacyjne na potrzeby Polskiego Państwa Podziemnego.

W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 roku oddział PWB został przekształcony w samodzielny oddział bojowy o kryptonimie PWB/17/S (Samodzielna Grupa Specjalna). Już 2 sierpnia załoga od wewnątrz odbiła budynek wytwórni z rąk Niemców, a potem blisko miesiąc broniła jej murów przed atakami wroga. Wytwórnia wraz z pobliskim budynkiem mieszkalnym przy ulicy Rybaki stała się najbardziej na północ wysuniętym przyczółkiem powstańczym Starówki, ostrzeliwanym nieustannie przez artylerię z Cytadeli, działa pociągu pancernego oraz wyrzutnie rakietowe, nazywane "szafami".

Na terenie Wytwórni działał szpital polowy, wytwórnia butelek zapalających, a wielki magazyn żywnościowy, zorganizowany przez Niemców jeszcze przed zrywem, zaopatrywał całą powstańczą Starówkę. Obsadę placówki wzmacniały kolejne grupy powstańców i ochotników, tocząc zacięte walki, jednak 28 sierpnia obrońcy reduty zostali zmuszeni do jej opuszczenia. W piwnicach gmachu pozostało kilkudziesięciu rannych, których Niemcy wymordowali. Szacuje się, że o utrzymanie kompleksu PWPW walczyło blisko 600 powstańców, około 100 z nich poległo. PWPW przeszła do historii jako symbol bohaterskiego oporu.

Po zakończeniu działań wojennych odbudowano, zniszczony bombardowaniami, gmach przy ulicy Sanguszki. W styczniu 1949 roku zakład, przemianowany na Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, stał się samodzielną jednostką przemysłową. W 1996 roku odzyskał historyczną nazwę i status spółki akcyjnej. Dziś należy do najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie.

Zobacz także

2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej 2024-12-27, godz. 09:36 80 lat temu ostatni cichociemni dotarli do Polski W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. odbyła się ostatnia operacja zrzutowa z udziałem cichociemnych. "Misja ostatnich cichociemnych była związana z organizacją… » więcej 2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej 2024-12-23, godz. 12:33 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej na Opolszczyźnie Przyszły rok będzie w województwie opolskim Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Zdecydowali o tym radni sejmiku podczas wtorkowej (17.12) sesji. » więcej 2024-12-23, godz. 12:04 Prezydent: Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze niż strach Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze i cenniejsze niż strach przed niemieckim okupantem - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas… » więcej 2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »