O jedenastej rozpoczęły się obchody w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Także w stolicy, o osiemnastej, mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji powstańców styczniowych rozpoczną się obchody organizowane przez Krąg Pamięci.
O 18:50 - przemarsz ulicami Długą i Freta przed krzyż Traugutta z kompanią honorową i orkiestrą WP.
O 19:40 - modlitwa w intencji powstańców styczniowych i Ojczyzny oraz Apel poległych.
W Krakowie odbędzie się uroczystość przy sfinansowanym przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie nowym nagrobku powstańca styczniowego Bronisława Kopystyńskiego (1844-1924) (Cmentarz Rakowicki, kwatera XX).
W południe w Białymstoku odbyło się poświęcenie nagrobka na mogile powstańca styczniowego Adolfa Białokoza (Cmentarz Farny, ul. Raginisa, kwatera koło kościoła).
Powstanie styczniowe zostało ogłoszone Manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wzywał on naród do powstania przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W odpowiedzi sześć tysięcy powstańców zaatakowało carskie garnizony w Królestwie Polskim. Większość walk insurekcji miała charakter partyzancki. Powstanie rozszerzyło się na cały kraj, a następnie na tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Trwało prawie dwa lata - do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze w 1865-tym. Pomimo stłumienia zrywu, powstanie umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.