Radio Opole » Kronika sportowa Radia Opole
2021-02-10, 12:21 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

"Samuraj walczy do końca" - reportaż Eweliny Rusin-Różyckiej

Trening na Coma Pedrosa [archiwum prywatne]
Trening na Coma Pedrosa [archiwum prywatne]
Waldek, Natalia i Łukasz gotowi do startu [archiwum prywatne]
Waldek, Natalia i Łukasz gotowi do startu [archiwum prywatne]
Na zielonym dywanie do mety [archiwum prywatne]
Na zielonym dywanie do mety [archiwum prywatne]
Zobaczyłam góry i strach mnie obleciał. Stojące nade mną olbrzymy wydawały się być dzikie i nieprzystępne. Kamieniste zbocza i skaliste wierzchołki nie zapraszały turystów do miłej przechadzki. Tam miała się stoczyć walka. I bałam się myśleć o jej rezultacie - tak wspomina swoją walkę Natalia Haczyk, bohaterka reportażu.
Andora to mały kraj znajdujący się między Francją a Hiszpanią. Dla biegacza to miejsce stanowi prawdziwe wyzwanie. Do wyboru jest pięć dystansów: Solidaritrail na 10 km – dla całej rodziny, Marato Dels Cims na 42,5 km, Celestrail na 80 km, Mitic -112 km, i najdłuższy Ronda Dels Cims – 170 km. Ten ostatni przemierza praktycznie całe państwo.

- Podczas naszego pierwszego treningu mieliśmy do pokonania zaledwie 20 km. A zajęło nam to prawie sześć godzin, nie ma tam ścieżek, skaliste zbocza, bardzo strome i taki żwir, po którym jak się stawiało nogę to jechała od razu w dół. Nie było żadnej stabilizacji, kamienie duże też były ruchome, przeplatane korzeniami drzew, piaskiem i trawą. Biegło się i noga przyzwyczajała się do drobnych kamieni a po chwili czekało na nas coś zupełnie nowego. Wszędzie leżał też śnieg - wspomina opolska biegaczka. Niebezpieczeństwo kontuzji a nawet utraty życia początkowo wywoływało u zawodników strach. Wiadomość od znajomego pomogła ujarzmić pędzące myśli w głowie Natalii. Wystartowała gotowa na to, aby dotrzeć do mety i pokonać swoje własne słabości.

- Kiedy jest noc, widać niesamowity dywan gwiazd, wydaje się, że jest się w kosmosie, szczególnie kiedy się jest na szczycie i do tych gwiazd jest tak blisko, na wyciągnięcie ręki, poza tym kiedy świeci księżyc to widać czarne wierzchołki, człowiekowi zawsze pomagają dźwięki a w nocy nie ma dźwięków, nie śpiewają ptaki, jest tak naprawdę bardzo cicho. Pireneje to są skały z takimi bardzo kamienistymi zboczami, bardzo mało jest tam takich szklaków turystycznych i jest to teren bardzo dziki i niezbadany. Góry zapraszają tylko wybrańców, nie każdy może tam pójść - wspomina Natalia Haczyk.

Andora to idealne miejsce do realizacji biegowych marzeń, ale jednocześnie stanowi też niezwykłe wyzwania dla ciała i umysłu biegacza. Jak poradzić sobie z 30-stopniowym upałem, techniczną, wielokilometrową trasą i ponad 13 km przewyższeń? O swoich doświadczeniach opowiada Natalia Haczyk w reportażu Eweliny Rusin-Różyckiej (24.09.2015 r.)
"Samuraj walczy do końca" - reportaż Eweliny Rusin-Różyckiej

Kronika sportowa Radia Opole

2021-06-23, godz. 07:34 O Euro 2020 rozmawiamy z Romanem Firlusem Wielkie piłkarskie święto trwa. Sportowych emocji nie brakuje a rozgrywki naszej reprezentacji komentowane są na każdym kroku. Roman Firlus opowiada o emocjach… » więcej 2021-06-21, godz. 07:07 "Misja Werona 2021" - reportaż Pawła Koniecznego, Grzegorza Frankowskiego i Piotra Moca Na taki sukces klub czekał długie lata. Pierwszego maja br. ZAKSA dopisała piękną historię do polskiej siatkówki. W finale Ligi Mistrzów Itas Trentino… » więcej 2021-06-15, godz. 08:26 O Opolskim Festiwalu Skoków w audycji Cały Nasz Sport [12.06.2021r.] W tym roku impreza została podzielona na dwie części - czerwcową i wrześniową. Na stadionie Opolskich Olimpijczyków rywalizowali wyłącznie Polacy. W kategorii… » więcej 2021-06-13, godz. 09:27 Rowery Mariana - nowy reportaż Agnieszki Pospiszyl Są stare, ale jare. Najbardziej cieszy, gdy są też 'lokalne', czyli z tego samego powiatu, ewentualnie województwa. Najstarsze mają grubo ponad 'setkę'… » więcej 2021-06-11, godz. 08:12 Sportowe emocje w audycji Cały Nasz Sport [05.06.2021 r.] W programie m.in:podsumowanie ostatnich spotkań siatkarskich kobiet i mężczyzn podczas rozgrywanej w Rimini Ligi Narodów. Nie zabrakło również sportowych… » więcej 2021-06-09, godz. 07:09 Michał Woroch opowiada o podróży od Ziemi Ognistej na Alaskę Michał Woroch opowie o podróży od Ziemi Ognistej na Alaskę. Nasz gość wspólnie z Maciejem Kamińskim wyruszył w podróż, która zajęła im 371 dni. Jechali… » więcej 2021-06-02, godz. 09:03 Fit-Mornig Gredardu Brzeg opuszczają szeregi ekstraklasy. Relacja meczu w audycji "Cały Nasz Sport" [30.05.2021r.] W ostatniej kolejce futsal ekstraklasy Gredar Brzeg pokonał FC Toruń 5:1. Ta wygrana nic brzeżanom jednak nie dała i po roku opuszczają oni szeregi ekstr… » więcej 2021-05-30, godz. 11:23 Obszerna relacja z derbowego spotkania III ligi piłki nożnej: Stal Brzeg – MKS Kluczbork w audycji "Cały Nasz Sport"… W audycji mowa również o wydarzeniach z udziałem naszych drużyn, które czekają nas w niedzielę. Elektryzująco zapowiada się mecz Odry Opole z Bruk-Bet… » więcej 2021-05-23, godz. 07:32 Wyrusz na poszukiwania! Czym jest geocaching? Popularny geocaching zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Poszukiwanie skrytek przy pomocy urządzeń nawigacyjnych to świetny sposób na spędzanie wolnego… » więcej 2021-05-21, godz. 07:39 W Prudniku pojechali "Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy" VI Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego kolarstwa” wystartował w sobotę (15.05) w Prudni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »