Radio Opole » Kronika sportowa Radia Opole
2021-02-10, 12:21 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

"Samuraj walczy do końca" - reportaż Eweliny Rusin-Różyckiej

Trening na Coma Pedrosa [archiwum prywatne]
Trening na Coma Pedrosa [archiwum prywatne]
Waldek, Natalia i Łukasz gotowi do startu [archiwum prywatne]
Waldek, Natalia i Łukasz gotowi do startu [archiwum prywatne]
Na zielonym dywanie do mety [archiwum prywatne]
Na zielonym dywanie do mety [archiwum prywatne]
Zobaczyłam góry i strach mnie obleciał. Stojące nade mną olbrzymy wydawały się być dzikie i nieprzystępne. Kamieniste zbocza i skaliste wierzchołki nie zapraszały turystów do miłej przechadzki. Tam miała się stoczyć walka. I bałam się myśleć o jej rezultacie - tak wspomina swoją walkę Natalia Haczyk, bohaterka reportażu.
Andora to mały kraj znajdujący się między Francją a Hiszpanią. Dla biegacza to miejsce stanowi prawdziwe wyzwanie. Do wyboru jest pięć dystansów: Solidaritrail na 10 km – dla całej rodziny, Marato Dels Cims na 42,5 km, Celestrail na 80 km, Mitic -112 km, i najdłuższy Ronda Dels Cims – 170 km. Ten ostatni przemierza praktycznie całe państwo.

- Podczas naszego pierwszego treningu mieliśmy do pokonania zaledwie 20 km. A zajęło nam to prawie sześć godzin, nie ma tam ścieżek, skaliste zbocza, bardzo strome i taki żwir, po którym jak się stawiało nogę to jechała od razu w dół. Nie było żadnej stabilizacji, kamienie duże też były ruchome, przeplatane korzeniami drzew, piaskiem i trawą. Biegło się i noga przyzwyczajała się do drobnych kamieni a po chwili czekało na nas coś zupełnie nowego. Wszędzie leżał też śnieg - wspomina opolska biegaczka. Niebezpieczeństwo kontuzji a nawet utraty życia początkowo wywoływało u zawodników strach. Wiadomość od znajomego pomogła ujarzmić pędzące myśli w głowie Natalii. Wystartowała gotowa na to, aby dotrzeć do mety i pokonać swoje własne słabości.

- Kiedy jest noc, widać niesamowity dywan gwiazd, wydaje się, że jest się w kosmosie, szczególnie kiedy się jest na szczycie i do tych gwiazd jest tak blisko, na wyciągnięcie ręki, poza tym kiedy świeci księżyc to widać czarne wierzchołki, człowiekowi zawsze pomagają dźwięki a w nocy nie ma dźwięków, nie śpiewają ptaki, jest tak naprawdę bardzo cicho. Pireneje to są skały z takimi bardzo kamienistymi zboczami, bardzo mało jest tam takich szklaków turystycznych i jest to teren bardzo dziki i niezbadany. Góry zapraszają tylko wybrańców, nie każdy może tam pójść - wspomina Natalia Haczyk.

Andora to idealne miejsce do realizacji biegowych marzeń, ale jednocześnie stanowi też niezwykłe wyzwania dla ciała i umysłu biegacza. Jak poradzić sobie z 30-stopniowym upałem, techniczną, wielokilometrową trasą i ponad 13 km przewyższeń? O swoich doświadczeniach opowiada Natalia Haczyk w reportażu Eweliny Rusin-Różyckiej (24.09.2015 r.)
"Samuraj walczy do końca" - reportaż Eweliny Rusin-Różyckiej

Kronika sportowa Radia Opole

2021-10-21, godz. 07:25 Podsumowanie siatkarskich spotkań w audycji Cały Nasz Sport Na początku audycji wspomnienie ligowych spotkań opolskich drużyn w siatkówce. Beniaminek TAURON Ligi Uni Opole rywalizowało w Stegu Arenie z liderem tabeli… » więcej 2021-10-12, godz. 07:54 Spotkanie 2. kolejki PlusLigi w audycji Cały Nasz Sport Pierwszą część programu zdominowała siatkówka. Na żywo transmitowaliśmy spotkanie 2. kolejki PlusLigi, w którym Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzyła… » więcej 2021-10-09, godz. 00:00 O najlepszym siatkarskim zespole w Europie w audycji Cały Nasz Sport Stal Nysa na własnym terenie podejmowała najlepszy zespół Europy - Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W programie m.in: omówienie tego spotkania. » więcej 2021-10-07, godz. 07:26 Rozmowy ze sportowcami w audycji Cały Nasz Sport W sekwencji piłkarskiej wrócimy też do piątkowej konfrontacji Uni Opole na wyjeździe z Jokerem Świecie. » więcej 2021-09-30, godz. 07:29 Podsumowanie meczu: Odra Opole vs. Stomil Olsztyn w audycji Cały Nasz Sport W audycji sportowe informacje z kraju i ze świata. » więcej 2021-09-27, godz. 07:13 Inauguracyjne spotkanie w I lidze szczypiornistów w audycji Cały Nasz Sport Sportowe emocje prosto z meczu: UKS Olimp Grodków vs. ŚKPR Świdnica. Paweł Konieczny relacjonował przebieg meczu. W audycji nie zabrakło również piłki… » więcej 2021-09-25, godz. 07:56 "Opolski Festiwal Skoków" w audycji Cały Nasz Sport Głównym punktem programu był Opolski Festiwal Skoków. W roli głównej na zawodach w stolicy regionu wystąpiła Kamila Lićwinko, która zakończyła bogatą… » więcej 2021-09-18, godz. 07:25 Piłka nożna, siatkówka i Opolski Festiwal Skoków w audycji Cały Nasz Sport Zespoły z naszego regionu przygotowują się do rozpoczęcia rozgrywek ligowych. Kolejne sparingi mają za sobą debiutujące w Tauron Lidze siatkarki Uni Opole… » więcej 2021-09-16, godz. 10:03 "Góry nie tylko do emerytury" - o kulturze chodzenia po górach Trekking zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest dobry dla naszego zdrowia, pozwala miło spędzić czas i gwarantuje dostęp do pięknych widoków. I choć niektórzy… » więcej 2021-09-07, godz. 17:55 Podsumowanie piłkarskich spotkań w audycji Cały Nasz Sport W programie m.in o tym, co działo się na boiskach piłkarskich w kraju i Europie. Prezes Odry Opole Tomasz Lisiński opowiada o zmianach w PZPN i fakcie, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »