Radio Opole » Kronika sportowa Radia Opole
2021-01-11, 21:54 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Ekstremalnie na łyżwach, czyli Ice Cross Downhill

Robert Heisig [fot. Mark Roe]
Robert Heisig [fot. Mark Roe]
Robert Heisig jest jednym z niewielu Polaków rywalizujących w rosnącej w sile dyscyplinie jaką jest Ice Cross Downhill. Szalone wyścigi łyżwiarzy zyskują coraz wiekszą popularność. Ice Cross Downhillu przyciąga coraz większą liczbę zawodników, ale także fanów dopingujących wyczynowców wzdłuż trasy.
Lodowy tor, niebezpieczne zakręty, zjazdy, duża liczba przeszkód oraz prędkość dochodząca nawet do 70 kilometrów na godzinę. Ice cross downhill z pewnością nie jest sportem dla amatorów łyżwiarstwa, szybko jednak podbija serca śmiałków, dla których płaska tafla lodowiska to za mało.

Tu liczą się szybkość, zwinność oraz niezwykłe umiejętności. To dyscyplina związana z lodem, przez wielu określana jako jeszcze większe widowisko niż hokej. W skrócie można ją opisać jako łyżwiarstwo szybkie z przeszkodami. Odbywa się ono na specjalnym torze, pełnym zakrętów oraz licznych przeszkód, biegnącym stromo w dół.

Ice Cross Downhill to sport dla zawodowców. Jak zaznacza Robert Heisig, hokej to nie wszystko - Bez jazdy hokejowej cieżko wyobrażać sobie swoje szanse w Ich Cross Downhill jako wysokie. Sam hokej jest warunkiem koniecznym natomiast niewystarczającym. Niezwykle istotne są treningi na skateparkach, na rolkach, gdzie ćwiczymy wyskoki i opanowanie lądowania, ponadto przydaje się doświadczenie narciarskie.

Poza trudnościami technicznymi, śmiałkowie muszą rywalizować z innymi zawodnikami z którymi walczą o pozycję na torze w bliskim kontakcie. Ogólna zasada jest prosta: kto pierwszy, ten lepszy. W tym przypadku dwóch pierwszych zawodników z każdego biegu przechodzi do następnego etapu. Aż do finału.

O szczegóły tej ekstremalnej dyscypliny sportowej pytała Daria Placek w audycji "Zostań Mistrzem". Data emisji: 16.08.2017r.
Audycja "Zostań Mistrzem", Ice Cross Downhill

Kronika sportowa Radia Opole

2021-04-17, godz. 09:28 Taekwondo - sztuka samodyscypliny. Przegląd sportowych wydarzeń w audycji Cały Nasz Sport [05.04.2021r.] Taekwondo to sztuka walki, wywodząca się z Korei. Została opracowana na potrzeby wojska, jednak z czasem uznano ją za sport narodowy oraz jedną z dyscyplin… » więcej 2021-04-15, godz. 07:37 Konsekwencje zmian klimatu. Rozmowa z Jackiem Lekkim Jak zmienia się nasze środowisko naturalne i czy mamy na to wpływ? Czy globalne ocieplenie naprawdę jest skutkiem działalności człowieka? Środowisko klimatologów… » więcej 2021-04-13, godz. 09:21 Przegląd sportowych wydarzeń w audycji Cały Nasz Sport [04.04.2021r.] Audycje rozpoczyna podsumowanie spotkania siatkarzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z PGE Skrą Bełchatów. Było to pierwsze spotkanie półfinałowe o… » więcej 2021-04-11, godz. 08:11 Dawid Tomala ma ogromną szansę na wyjazd do Tokio Dawid Tomala z AZS-u Politechniki Opolskiej mistrzem Polski w chodzie na 50 kilometrów. Opolanin uzyskał również czas, który dał mu kwalifikację olimpijską… » więcej 2021-04-09, godz. 08:32 Przegląd sportowych wydarzeń w audycji Cały Nasz Sport [03.04.2021r.] W audycji powracamy m.in do Kędzierzyna-Koźla, gdzie w hali przy Mostowej drużyna Grupy Azoty ZAKSA rywalizowała w półfinale rozgrywek Polskiej Lig Siatkówki… » więcej 2021-04-07, godz. 12:06 Studia wody życia dla Masajów. Rozmowa z podróżniczką Zytą BukRą Masajowie to półkoczowniczy lud mieszkający w dwóch częściach Afryki - w Kenii i na północy Tanzanii. O ich pochodzeniu nie ma za wiele informacji. » więcej 2021-04-05, godz. 07:08 Joanna Dzido i Janusz Trzepizur o zainteresowaniu opolan aktywnością fizyczną Powszechnie przyjęło się powiedzenie, że sport to zdrowie. Jednak regularna aktywność fizyczna daje nam o wiele więcej korzyści. Sport wpływa nie tylko… » więcej 2021-04-03, godz. 10:17 "Góry nie tylko do emerytury" - o kulturze chodzenia po górach Trekking zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest dobry dla naszego zdrowia, pozwala miło spędzić czas i gwarantuje dostęp do pięknych widoków. I choć niektórzy… » więcej 2021-04-01, godz. 08:12 Przegląd sportowych wydarzeń w audycji Cały Nasz Sport [28.03.2021r.] Paweł Konieczny podsumowuje spotkania siatkarzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w Suwałkach w drugim ćwierćfinale Polskiej Ligi Siatkówki. Pierwszy mecz… » więcej 2021-03-31, godz. 07:26 Ze Śnieżnika Kłodzkiego można zobaczyć... Alpy Artur Robak, autor wspaniałych zdjęć obiektów i krajobrazów położonych daleko od obserwatora, wyznał niedawno słuchaczom magazynu Obieżyświat, że marzy… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »