Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Henrykowskie sny o koronie
2021-03-20, 07:29 Autor: Bolesław Bezeg

Henrykowskie sny o koronie

henrykbroda
henrykbroda
Dziś przypada 783 rocznica śmierci śląskiego księcia z dynastii Piastów Henryka Brodatego, który miał ambicję, ale przede wszystkim miał największe szanse, na zjednoczenie pod swoim berłem większości z pozostających w rozbiciu dzielnicowym ziem Królestwa Polskiego.
Z Historycznego Punktu Widzenia 20 marca 2021
Do historii Kościoła książę Henryk Brodaty przeszedł jako mąż świętej Jadwigi śląskiej. Jadwiga była córką księcia Meranu, a jej ród był spokrewniony z cesarzami Niemiec oraz władcami Węgier, Francji, Austrii i Czech. Jako najmłodszy z synów Bolesława Wysokiego Henryk zwany później Brodatym nie był przeznaczony do rządzenia, ale sytuacja zmieniła się gdy przedwcześnie zmarli jego trzej starsi bracia, a czwarty poświęcił się karierze w hierarchii kościelnej.

Jego panowanie zaczęło się od utraty Opolszczyzny, którą w pierwszych miesiącach rządów Henryka – na początku 1202 roku zbrojnie zajął jego stryj Mieszko Plątonogi, książę raciborski.

W kolejnych latach Henryk zaangażował się w skomplikowane rodzinne spory o poszczególne polskie dzielnice. Prawdopodobnie to z jego inicjatywy w roku 1210 papież Innocenty III wydał Bullę, w której przywrócił w Polsce zasadę senioratu. Wprowadziło to ferment wśród licznych jeszcze wówczas na lokalnych polskich tronach Piastów. W rozgrywkach tych Henryk Brodaty współpracował z księciem wielkopolskim Władysławem Laskonogim oraz księciem małopolskim Leszkiem Białym.

Dążąc do zjednoczenia ziem polskich wszyscy trzej książęta zawarli tzw. układ o przeżycie. Sprzymierzeńcy podejmowali wspólnie różne działania, jak wywieranie wpływu na wybór prymasa Polski, czy wspólne wyprawy na dręczących Polskę napadami pogańskich Prusów. Fiasko tych ostatnich sprawiło, że prawdopodobnie to Henryk Brodaty podsunął Konradowi Mazowieckiemu fatalny pomysł sprowadzenia do Polski Krzyżaków.

Po zamordowaniu Leszka Białego w Gąsawie Henryk Brodaty jako opiekun niepełnoletniego Bolesława Wstydliwego został namiestnikiem w Krakowie. Odtąd do końca życia ze zmiennym szczęściem toczył z Konradem Mazowieckim walki o panowanie w Krakowie. W międzyczasie objął też panowanie w Wielkopolsce, a po wymianie Kalisza na Opole udało mu się uzyskać kontrolę nad przebiegającym tędy strategicznym szlakiem z Wrocławia do Krakowa.

Konsolidacja tak wielu polskich ziem w ręku księcia Henryka Brodatego dawała najrealniejszą w okresie rozbicia dzielnicowego szansę na zjednoczenie kraju. Po jego śmierci 19 marca 1238 politykę zmierzającą do uzyskania polskiej korony kontynuował jego syn Henryk Pobożny. Jego nadzieje przekreśliła przedwczesna śmierć podczas mongolskiego najazdu w 1241 roku.

W okresie rozbicia dzielnicowego inicjatywa zjednoczenia Polski kilkakrotnie wychodziła ze strony książąt śląskich. Zapewne gdyby któraś z tych prób się powiodła, Śląsk nie odpadłby od Polski, jak to miało miejsce w XIV wieku. Paradoksalnie owo odpadnięcie wynikał oz faktu, że na tle pozostałych książąt piastowskich Piastowie Śląscy mieli spory potencjał ekonomiczny, a co za tym idzie polityczny.

Oprócz wrocławskich Henryków Brodatego i Poboznego marzenie o zjednoczeniu Polski pod swoim berłem nie było obce Henrykowi Prawemu z Wrocławia, czy kolejnym Piastom Opolskim, Kto wie, gdyby byli słabsi, być może łatwiej by się podporządkowali zjednoczeniowym akcjom wychodzącym z innych dzielnic.

Zobacz także

2021-03-28, godz. 08:34 Janusz zwany Janem Dziś przypada 489 rocznica śmierci ostatniego opolskiego władcy z dynastii Piastów Janusza II zwanego Janem Dobrym. Książę opolski, niemodliński i strzelecki… » więcej 2021-03-27, godz. 07:33 78 lat temu - Meksyk II Wczoraj minęła 78 rocznica dokonanej przez harcerzy z Szarych Szeregów akcji Meksyk II, która przeszła do historii jako akcja pod Arsenałem. » więcej 2021-03-21, godz. 08:30 Ekonomia i gwiazdy 499 lat temu 21 marca 1522 roku podczas obrad Sejmiku Generalnego Prus Królewskich ksiądz Mikołaj Kopernik wygłosił swój słynny traktat o monecie. » więcej 2021-03-14, godz. 08:30 Zjazd ważniejszy niż inne 1021 lat temu odbył się Zjazd Gnieźnieński, było to wydarzenie które często jest niedoceniane, a które legło u podstaw przetrwania państwa polskiego. » więcej 2021-03-13, godz. 07:15 Estonia w Rzeczpospolitej Wczoraj minęła 401 rocznica ogłoszenia przez króla polskiego Zygmunta III Wazę inkorporacji Estonii do Rzeczypospolitej. Jak należało się spodziewać stało… » więcej 2021-03-07, godz. 08:28 Korona Węgier dla Jagiellończyka 575 lat temu w katedrze wawelskiej delegacja stanów węgierskich ofiarowała Władysławowi III koronę Węgier. » więcej 2021-03-06, godz. 07:25 Korpus Poniatowskiego Dokładnie 209 lat temu Napoleon Bonaparte powołał złożony z Polaków V korpus Wielkiej Armii. Dowódcą korpusu został mianowany książę Józef Poniat… » więcej 2021-02-28, godz. 08:30 Promoskiewski grzech pierworodny Smutny jest los Tatarów Krymskich pod rosyjską okupacją. Smutny, bo gdy rozpoczęła się rosyjska hybrydowa inwazja na Krym opowiedzieli się za pozostaniem… » więcej 2021-02-27, godz. 07:30 Pierwsza Konstytucja II Rzeczpospolitej Przed nami marzec, a zatem wielkimi krokami zbliżamy się do 100 rocznicy uchwalenia konstytucji marcowej. 17 marca 1921 r. Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »