Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Spotkanie w Krzyżowej
2022-11-12, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Spotkanie w Krzyżowej

Helmuth von Moltke - właściciel Krzyżowej
Helmuth von Moltke - właściciel Krzyżowej
Dziś przypada 33 rocznica głośnego pojednawczego spotkania polskiego premiera z niemieckim kanclerzem w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.
Z Historycznego Punktu Widzenia 12 listopada 2022
Przypomnijmy, że było to pierwsze spotkanie polskiego premiera z niemieckim kanclerzem po tzw. przemianach ustrojowych i odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Ze strony polskiej w spotkaniu wziął udział uważany za pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusz Mazowiecki, z kolei Niemcy reprezentował kanclerz Helmut Kohl.

Najbardziej jednak symboliczne znaczenie miało miejsce spotkania. Był to mianowicie pałac w Krzyżowej na Dolnym Śląsku – od 1867 roku siedziba rodu von Moltke, którego kolejni przedstawiciele byli wysokimi oficerami pruskiej, a potem niemieckiej armii.

To właśnie w krzyżowej e roku 1940 zawiązała się nieformalna grupa opozycjonistów wobec rządzącej w Niemczech partii narodowo-socjalistycznej, której w toku prowadzonego później śledztwa Gestapo nadało kryptonim „Krąg z Krzyżowej”.

Niewątpliwie inspiratorem powstania grupy był hrabia Helmut James von Moltke niemiecki prawnik wojskowy, który latem roku 1940 gdy Niemcy świętowali zwycięstwo nad Francją sformułował dokument, w którym przewidywał, że rządy Adolfa Hitlera doprowadzą do katastrofy Niemiec. Dokument stał się wśród przyjaciół hrabiego materiałem wyjściowym dla teoretycznych rozważań nad przyszłością Niemiec.

To właśnie wśród członków nieformalnej grupy z Krzyżowej powstał pomysł przeprowadzenia zamachu na Hitlera urzeczywistniony w lipcu 1944 roku przez pułkownika von Staufenberga w Wilczym Szańcu.

Wybór Krzyżowej na miejsce spotkania polskiego premiera z niemieckim kanclerzem oraz wspólny ich udział w tzw. mszy pojednania miał być znakiem zakończenia zimnowojennej retoryki miedzy Polską a Niemcami i symbolicznym otwarciem nowego rozdziału w stosunkach obu krajów.

W okresie PRL w polskiej narracji politycznej stale podkreślano niemiecką odpowiedzialność za wybuch i zbrodnie dokonane przez Niemców podczas II wojny światowej. Po krzyżowej przekaz był taki, że już się pojednaliśmy i przestajemy sobie wypominać krzywdy, aby bez obciążeń budować wspólną przyszłość w Europie.

Odbyte 33 lata temu spotkanie w Krzyżowej jest podręcznikowym przykładem tego jak rożne ośrodki polityczne interpretują te same wydarzenia. Polska oficjalna narracja potrzebowała uspokojenia obaw tych Polaków, którzy obawiali się dokonującego się właśnie zjednoczenia Niemiec.

Z kolei Niemcy podkreślali pojednanie z Krzyżowej jako moment, w którym w stosunkach polsko-niemieckich dominującym czynnikiem przestała być kwestia niemieckiej winy za krzywdy drugiej wojny światowej. Każdy z tego tortu wziął to czego w danym momencie potrzebował.

Zobacz także

2022-11-13, godz. 12:45 Zachodnie granice Jutro przypada 32 rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu granicznego, który ostatecznie usankcjonował przynależność tzw. Ziem Odzyskanych do Po… » więcej 2022-11-11, godz. 07:20 104 rocznica odzyskania niepodległości Dziś obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości po 123 latach od ostatniego rozbioru tzw. pierwszej Rzeczpospolitej. » więcej 2022-11-01, godz. 08:21 Wszyscy święci... Dziś powiem Państwu Słuchaczom kilka słów o wyższości Zaduszek nad uroczystością Wszystkich Świętych. » więcej 2022-10-30, godz. 08:26 Frycowe Austriaków 281 lat temu podpisany został akt kapitulacji twierdzy Nysa, która w ten sposób wraz z całym Śląskiem stała się własnością Prus. » więcej 2022-10-29, godz. 07:23 Napoleon upokarza Prusy 216 lat temu Napoleon Bonaparte wkroczył do Berlina po unicestwieniu obu pruskich armii w dwóch rozegranych symultanicznie bitwach pod Jeną i Auerstaad. Oznaczało… » więcej 2022-10-23, godz. 08:20 Październikowa Odwilż Jutro przypada 66 pamiętnego wiecu w Warszawie podczas którego Władysław Gomułka wygłosił słynne przemówienie, rozpoczynające chwilową liberalizację… » więcej 2022-10-22, godz. 07:20 Polscy parlamentarzyści w Prusach 174 lata temu 22 października 1848 roku w Bytomiu powstał polski klub narodowy. » więcej 2022-10-16, godz. 12:45 Centralny Okręg Przemysłowy Największym przedsięwzięciem gospodarczym II Rzeczpospolitej była budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Latach 1937-39 wydano na nią zawrotną kwotę… » więcej 2022-10-15, godz. 07:20 Operacja Panzerfaust W niegasnącej dyskusji nad tym czy w 1939 roku należało się dogadać z Hitlerem dziś rocznica operacji Panzerfaust, która zwolennikom sojuszu polsko-niemieckiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »