Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Napoleon upokarza Prusy
2022-10-29, 07:23 Autor: Bolesław Bezeg

Napoleon upokarza Prusy

Napoleon I wkracza do Berlina - obraz pędzla Charles
Napoleon I wkracza do Berlina - obraz pędzla Charles'a Meyniera.
216 lat temu Napoleon Bonaparte wkroczył do Berlina po unicestwieniu obu pruskich armii w dwóch rozegranych symultanicznie bitwach pod Jeną i Auerstaad. Oznaczało to początek lawiny przemian ustrojowych i społecznych także dla Śląska.
Z Historycznego Punktu Widzenia 29 października 2022
Niewątpliwie armia cesarza Napoleona Bonaparte nosiła wszelkie znamiona armii rewolucyjnej: rabowała, gwałciła, rekwirowała żywność, wozy i kwatery, srebra, kosztowności, pościel i odzież.

To wszystko prawda, ale trzeba powiedzieć o tej armii jeszcze jedno: była to pierwsza armia, w której nie upadlano zbytnio żołnierzy, co było normą w innych armiach tamtych czasów. Wynikało to z haseł głoszonych przynajmniej w teorii przez ówczesne władze Francji, a brzmiały one „Wolność, równość, braterstwo”.

Swego czasu miałem okazję słuchać wykładu prof. Karola Joncy na temat Wielkiej Armii Napoleona. Profesor wspominał swojego dziadka - chłopa z okolic Kędzierzyna, który mawiał „Francuzi przynieśli nam na bagnetach wolność”.

To prawda. Napoleon podbijał kolejne kraje zmuszając je do uległości i realizowania polityki zgodnej z mocarstwowym interesem Francji. Ale mało kto pamięta, a jest to haniebne zapomnienie, że cesarz Francuzów zmuszał pokonanych władców do zasadniczych reform w podbitych krajach.

Pierwszą i najważniejszą zasadą każdego traktatu pokojowego było zniesienie pańszczyzny. Idea wolności osobistej każdego człowieka i równości wszystkich ludzi wobec prawa była podstawowym wyznacznikiem wszystkich przedsięwzięć Napoleona.

Oczywiście trudno się spodziewać, że wszędzie i od razu faktycznie te idee w sposób doskonały wcielano w życie. Były to przecież idee nowatorskie i często zwyczajnie nie mieściły się w głowach czy to właścicieli ziemskich, czy to uwalnianych chłopów, czy to wreszcie napoleońskich oficerów.

W samej Francji wolnościowe idee wcielano w życie w bólu i terrorze krwawej rewolucji, która pochłonęła setki tysięcy ofiar. Rewolucji, która z jednej strony przyniosła niezwykły rozwój pod względem społecznym, z drugiej ogromnie cofnęła Francję pod względem cywilizacyjnym. Zniszczono setki bibliotek, manufaktur, warsztatów rzemieślniczych, folwarków i szpitali – tylko dlatego, że należały do Kościoła. Wielu naukowców ratując życie na zawsze opuściło Francję.

Podbijając Prusy Napoleon w pewnym sensie oszczędzał ich obywatelom potworności rewolucji. Rewolucji, która była nieuniknionym etapem ewolucji społeczeństw. Napoleon przynosił gotowe, przemyślane i w dużej mierze już wypróbowane rozwiązania ustrojowe, niejako dzielił się politologicznym now how.

Do dziś w środku Kędzierzyna-Koźla przy głównej ulicy w dzielnicy Kłodnica można obejrzeć murowaną kapliczkę, na której datowany na rok 1813 napis w języku polskim głosi, że postawiono ją jako wotum za zniesienie pańszczyzny. Postawili ją śląscy chłopi, którzy dzięki Napoleonowi nie byli już własnością feudałów, ale stali się wolnymi ludźmi. Jednak jako katolikom nie wypadało im stawiać pomnika ku czci bezbożnika Napoleona, także dlatego, że w państwie pruskim uważany był on przecież za najeźdźcę.

Można Napoleona lubić albo nie lubić. Lata propagandy komunistycznej mocno zaburzyły naszą zdolność do uczciwej oceny tej postaci i tamtych czasów. Jedno jest jednak bezdyskusyjne: po wojnach napoleońskich Europa nie była już tym samym kontynentem.

Zobacz także

2022-11-13, godz. 12:45 Zachodnie granice Jutro przypada 32 rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu granicznego, który ostatecznie usankcjonował przynależność tzw. Ziem Odzyskanych do Po… » więcej 2022-11-12, godz. 07:20 Spotkanie w Krzyżowej Dziś przypada 33 rocznica głośnego pojednawczego spotkania polskiego premiera z niemieckim kanclerzem w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. » więcej 2022-11-11, godz. 07:20 104 rocznica odzyskania niepodległości Dziś obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości po 123 latach od ostatniego rozbioru tzw. pierwszej Rzeczpospolitej. » więcej 2022-11-01, godz. 08:21 Wszyscy święci... Dziś powiem Państwu Słuchaczom kilka słów o wyższości Zaduszek nad uroczystością Wszystkich Świętych. » więcej 2022-10-30, godz. 08:26 Frycowe Austriaków 281 lat temu podpisany został akt kapitulacji twierdzy Nysa, która w ten sposób wraz z całym Śląskiem stała się własnością Prus. » więcej 2022-10-23, godz. 08:20 Październikowa Odwilż Jutro przypada 66 pamiętnego wiecu w Warszawie podczas którego Władysław Gomułka wygłosił słynne przemówienie, rozpoczynające chwilową liberalizację… » więcej 2022-10-22, godz. 07:20 Polscy parlamentarzyści w Prusach 174 lata temu 22 października 1848 roku w Bytomiu powstał polski klub narodowy. » więcej 2022-10-16, godz. 12:45 Centralny Okręg Przemysłowy Największym przedsięwzięciem gospodarczym II Rzeczpospolitej była budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Latach 1937-39 wydano na nią zawrotną kwotę… » więcej 2022-10-15, godz. 07:20 Operacja Panzerfaust W niegasnącej dyskusji nad tym czy w 1939 roku należało się dogadać z Hitlerem dziś rocznica operacji Panzerfaust, która zwolennikom sojuszu polsko-niemieckiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »