Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Emigracyjny rząd w Opolu
2022-10-08, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Emigracyjny rząd w Opolu

January Suchodolski: Obrona Jasnej Góry
January Suchodolski: Obrona Jasnej Góry
367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego stało się stolicą Polski. Doszło do tego, ponieważ król Jan Kazimierz Waza schronił się na Opolszczyźnie przed Szwedami.
Z Historycznego Punktu Widzenia 8 października 2022
Trzeba przypomnieć, że w tamtym okresie księstwo opolsko-raciborskie ze stolicą w Opolu oddane zostało Wazom na 50 lat jako zastaw za pożyczki udzielone cesarzowi Austrii. Formalnie właścicielką księstwa była wówczas Ludwika Maria - żona króla Jana Kazimierza i to ona właśnie 30 września 1655 roku pierwsza przyjechała na Śląsk opuszczając teren opanowanej przez Potop Szwedzki Rzeczypospolitej.

Królowa przybyłą do Koźla, ale okazało się, że tamtejszy zamek jest w kiepskim stanie i nie nadaje się na pobyt dworu królowej. Było to efektem zakończonej niedawno wojny 30-letniej w efekcie której samo miasto jak i zamek kilkakrotnie zostały poważnie zniszczone.

Poszukiwania godnego postoju królewskiego dworu miejsca objęły także Racibórz, Nysę i Opole. Opole i Racibórz także były mocno zniszczone, a Nysa należała wówczas do biskupów wrocławskich. Kapituła wrocławska odmówiła bojąc się zemsty Szwedów, którzy jeszcze niedawno maszerowali po Śląsku jak im się podobało.

Chcąc nie chcąc gościny królewskiej parze udzielił w swoim zamku w Głogówku hrabia Oppersdorf. Według różnych źródeł parze królewskiej, bo król przybył na Śląsk w dziesięć dni po królowej, towarzyszyło około 1800 ludzi i podobna liczba koni. Była to więc nielekka gościna, ale jako poddany księstwa właściciel Głogówka za wiele do powiedzenia nie miał. Zresztą sam król i jego dworzanie oraz eskorta zbyt długo w Głogówku nie pozostali.

W listopadzie zwołał Jan Kazimierz obrady Senatu Rzeczpospolitej do Opola. Zjawiło się na nich stosunkowo niewielu 12 senatorów, bo dojazd przez zajęte przez Szwedów tereny był mocno utrudniony.

Nie wiadomo też dokładnie gdzie odbyły się wspomniane obrady, bo zamek na Ostrówku był wówczas w fatalnym stanie, zamek na Górce a właściwie jego ruiny - kilka lat wcześniej został rozebrany, a będąca własnością księstwa kamienica książęca przy Rynku 1 nie miała odpowiednio dużego pomieszczenia. Prawdopodobnie zatem senatorowie obradowali w refektarzu klasztoru franciszkanów, także mocno zniszczonego w toku niedawnej wojny 30-letniej.

Pięciodniowe obrady Senatu rozpoczęto 15 listopada. W ich toku radzono nad dalszymi działaniami, wysłuchano relacji zebranych wojskowych oraz uciekinierów z rzeczpospolitej. 20 listopada 1655 roku król wydał    w Opolu spec lany uniwersał, wzywający wszystkich obywateli Rzeczpospolitej obojga narodów do powszechnego powstania przeciw Szwedom.

27 listopada królewska para powróciła do Głogówka, ale król opuścił miasto jeszcze przed świętami czyli 18 grudnia, wyruszając przez Czechy i Morawy do Lwowa, gdzie 1 kwietnia następnego roku proklamując wojnę powszechną ze Szwedami złożył słynne śluby w lwowskiej katedrze. Królowa Ludwika Maria pozostała w Głogówku do czerwca 1656 roku.
Jesienią 1655 roku przez kilka dni Opole stało się faktyczną stolicą Polski.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-24, godz. 19:43 Podróże kształcą I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »