Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Podróże kształcą
2022-09-24, 19:43 Autor: Bolesław Bezeg

Podróże kształcą

Islamski prorok Mahomet w świątyni Al-Kaba, gdzie szczególną czcią otacza się czarny kamień, aut. Rashid Al-Din (około 1315), źr. Jami al-Tawarikh, Wikipedia/dp
Islamski prorok Mahomet w świątyni Al-Kaba, gdzie szczególną czcią otacza się czarny kamień, aut. Rashid Al-Din (około 1315), źr. Jami al-Tawarikh, Wikipedia/dp
I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny.
Z Historycznego Punktu Widzenia 24 września 2022
Dokładnie 1400 lat temu – 24 września 622 roku Mahomet zwany prorokiem opuścił Mekkę. Data ta do tego stopnia miała znaczenie dla późniejszych wyznawców proroka, że od początku hidżry, czyli od 17 lipca 622 roku, zaczęli odmierzać czas nowej ery.

Jednakże w roku 622 Mahomet miał około 70 wyznawców i w rządzonej przez jego stryja Mekce zaczęło być dla nich niebezpiecznie. Stryj musiał być człowiekiem bezwzględnym, skoro bratanek zdecydował się na emigrację do Medyny. Na pamiątkę tej drogi każdy muzułmanin ma obowiązek przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki. Stanowi to jeden z pięciu filarów muzułmańskiej wiary.

Życzliwi wyznawcy herezji ekumenizmu lubią nazywać Islam religią księgi. Trochę na wyrost, bo w prawdzie ponoć Mahomet napisał księgę Koran, to jednak z księgą, którą posługują się chrześcijanie i Żydzi ma ona co najwyżej luźne związki. Wydaje się zatem, że znacznie bardziej odpowiednim dla Islamu byłoby stwierdzenie, że jest on religią drogi.

Skąd takie stwierdzenie? Właśnie stąd, że istotnym wątkiem indywidualnego przeżywania wiary jest droga, choćby wspomniana pielgrzymka do Mekki, ale jeszcze bardziej hidżra czyli emigracja. Jest coś symbolicznego i dla wyznawców Islamu duchowego w byciu uchodźcą, wszak sam Mahomet był uchodźcą z Mekki. Wszystko co w Islamie ważne i przełomowe zaczyna się drogą.

Również w naszej kulturze historie o drodze są bardzo popularne i przypisuje się im głębsze, nierzadko metafizyczne znaczenie. Przypomnijmy sobie choćby wzmożenie ruchu na pielgrzymkowym szlaku Świętego Jakuba, jakie spowodowała książka Paula Coehlo „Pielgrzym”. Po jej przeczytaniu w drogę do Santiago de Compostelli ruszyli nawet ateiści i wyznawcy różnego rodzaju filozofii new eage.

Wszyscy wierzą, że droga wyzwoli jakieś dotąd niedostępne energie, dokona jakiegoś przełomu, że po jej przebyciu nie będą już tymi samymi ludźmi. I to jest prawda, pielgrzymka faktycznie wzbogaca duchowo nawet ateistów, to się nazywa mądrość przebytych dróg i odwiedzonych miejsc. Kiedyś mawiano o tym u nas, że podróże kształcą, a dziś mówi się, że co się zobaczyło to się już nie odzobaczy.

Być może wśród tzw. uchodźców z krajów islamskich, są jednostki, które wyruszyły w drogę po to, żeby się nią ubogacić, jednak bardziej prawdopodobne, że chodzi o kolejną hidżrę. Wskazuje na to fakt, że po ucieczce z krajów islamskich owi, ponoć ekonomiczni i polityczni uchodźcy, tam gdzie przybędą, starają się urządzać rzeczywistość na wzór tej, od której uciekli.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-08, godz. 07:20 Emigracyjny rząd w Opolu 367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego… » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »