Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Śmierć za pragnienie wolności
2022-07-16, 07:29 Autor: Bolesław Bezeg

Śmierć za pragnienie wolności

Dionizy Bielański
Dionizy Bielański
Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy Bielański. Niestety były to czasy, w których za pragnienie życia w wolności Polacy Polaków karali śmiercią.
Z Historycznego Punktu Widzenia 16 lipca 2022
Dionizy Bielański był w Opolu postacią znaną i lubianą. Urodził się w roku 1939 na Wołyniu, a w początkach lat 50 ukończył wojskową szkołę lotniczą w Dęblinie. Po odejściu z wojska pracował jako instruktor lotniczy.

W lipcu 1975 roku pracował przy opryskach rolniczych w okolicach Bochni. Nie wiadomo co skłoniło go do podjęcia próby ucieczki z PRL. Nie jest wykluczone, że podobnie jak pułkownik Kukliński współpracował z zachodnimi służbami wywiadowczymi i zagrożony aresztowaniem postanowił uciec, mimo, iż w Opolu pozostała jego żona i dwie córeczki.

16 lipca 1975 roku wystartował dwupłatowcem AN-2 z lotniska Gawłówek niedaleko Bochni i lotem koszącym, tuż nad czubkami drzew poleciał w stronę Austrii. Dostrzeżono go dopiero w Czechosłowacji, gdzie dołączyły do niego wojskowe samoloty czechosłowackie: dwa MIG-i 21 i dwa samoloty szkolno bojowe Aero L29 Delfin. Bielański nie zareagował na znaki jakie dawali mu czechosłowaccy piloci. Na ostrzegawcze serie z karabinu maszynowego miał zareagować pokazując wojskowym pilotom pluszowego misia.

Czechosłowackie dowództwo lotnicze nie zdecydowało się na wzięcie odpowiedzialności za zestrzelenie cywilnego samolotu w barwach układu warszawskiego, czego zabraniało im prawo. Po instrukcje kilkakrotnie zwrócono się do polskiego ministerstwa obrony.

Decyzję miał osobiście podjąć Wojciech Jaruzelski, który kazał zestrzelić uciekający samolot. Po trzykrotnym potwierdzeniu rozkazu 8 km przed austriacką granicą czeski pilot serią z karabinu maszynowego zestrzelił samolot Bielańskiego, który poniósł śmierć na miejscu.

W lipcu 2009 roku Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że nie ma wątpliwości, iż za decyzję o zestrzeleniu polskiego samolotu odpowiedzialny jest osobiście generał Wojciech Jaruzelski i że jeśli tylko zdrowie generała na to pozwoli zostanie on postawiony za ten czyn w stan oskarżenia.

Niestety zdrowie nie pozwoliło i generał przez ostatnie 7 lat życia szczęśliwie unikał odpowiedzialności za swoje rozmaite postępki. Mnie osobiście zawsze zadziwiało jak to możliwe, że ten sam człowiek, który ma na sumieniu życie niejednego Polaka mógł w wolnej Polsce być przez społeczeństwo akceptowany jako czynny polityk.

Fakt, społeczeństwo to byt zbiorowy i jako takie niekoniecznie musi być świadome faktów historycznych. Wydawałoby się jednak, że wewnątrz człowieka powinna funkcjonować jakaś przyzwoitość która jemu samemu każe wycofać się z życia publicznego gdy jego doktryna polityczna okazała się mrzonką. Praktyka jednakże pokazuje, iż kto wierzy w ludzkie sumienie, ten zwykle doznaje zawodu.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »