Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Jego Waterloo
2022-06-18, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Jego Waterloo

Kadr z filmu "Waterloo" z 1970 r. Wytwórnia Columbia
Kadr z filmu "Waterloo" z 1970 r. Wytwórnia Columbia
207 lat temu – 18 czerwca 1815 roku - Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte poniósł ostateczną klęskę w bitwie pod Waterloo kończącej jego ostatnią kampanię znaną jako 100 dni Napoleona.
Z Historycznego Punktu Widzenia 18 czerwca 2022
Pobity przez antyfrancuską koalicję i zmuszony do abdykacji w kwietniu roku 1814 cesarz Napoleon Bonaparte początkowo został przez zwycięzców potraktowany stosunkowo łagodnie. Otrzymał w dożywotnie władanie śródziemnomorską wyspę Elbę, na której towarzyszyło mu blisko 1000 najwierniejszych żołnierzy.

To na ich czele w lutym 1815 roku wylądował w południowej Francji by rozpocząć swoją ostatnią kampanię – słynne 100 dni Napoleona. Francja, w której blisko roczny okres restauracji monarchii Burbonów zdążył już wielu ludziom zbrzydnąć powitała powrót cesarza stosunkowo entuzjastycznie, choć nie jednomyślnie.

Przy Napoleonie nie stanęli wówczas wszyscy jego oficerowie i marszałkowie, wielu postanowiło tym razem trzymać się od wojny z daleka. Mimo to siły Napoleona rosły z każdym dniem i z każdym kilometrem przebytym w kierunku Paryża, bo kolejne wysyłane przeciwko niemu oddziały przechodziły na jego stronę. Król Ludwik XVIII musiał ratować się ucieczką.

Jak należało się spodziewać Wielka Brytania natychmiast po otrzymaniu informacji o wylądowaniu Napoleona we Francji rozpoczęła montowanie antyfrancuskiej koalicji. Było to stosunkowo łatwe, bo trwał właśnie kongres wiedeński. Już wkrótce ku granicom Francji wyruszyły cztery korpusy ekspedycyjne: brytyjski, pruski, rosyjski i austriacki.

Aby nie dopuścić do połączenia się sojuszniczych sił w jedną armię Napoleon wyruszył naprzeciw zbliżającym się korpusom. 202 lata temu 18 czerwca 1915 roku udało mu się wprowadzić swoją armię w przestrzeń dzielącą zbliżające się do siebie korpusy brytyjski i pruski w okolicach miejscowości Waterloo w Belgii.

Plan bitwy Napoleon oparł na swojej sprawdzonej wielokrotnie taktyce: zamierzał stosunkowo małymi siłami utrzymać armię pruską z dala od głównego pola bitwy i głównymi siłami najpierw zlikwidować silniejszy korpus brytyjski, a potem całe siły obrócić przeciwko korpusowi pruskiemu.

Plan był dobry, a zebrane przez Napoleona siły były do jego realizacji wystarczające, ale szereg niesprzyjających okoliczności doprowadził Francuzów do ostatecznej klęski. Były więc zagubione rozkazy, złe rozpoznanie terenu, opieszałe wykonywanie poleceń przez poszczególnych dowódców, brak koordynacji poszczególnych ruchów pomiędzy francuskimi jednostkami, a w końcu deszcz, który zamienił pola pod Waterloo w błotniste pułapki spowalniając drastycznie ruchy napoleońskiej kawalerii.

W ostatniej bitwie Napoleona nie mogło zabraknąć także Polaków. Był to pułk szwoleżerów gwardii dowodzony przez generała Pawła Jerzmanowskiego, który zresztą wcześniej na czele szwadronu polskich szwoleżerów towarzyszył Napoleonowi na Elbie, tym razem jednak był to udział raczej symboliczny.

Zmuszony ponownie do abdykacji Cesarz Francuzów tym razem trafił na położoną na południowym Atlantyku Wyspę Świętej Heleny, już nie jako władca wyspy, ale jako nadzorowany przez Brytyjczyków więzień, żyjący w fatalnych warunkach i całkowicie odizolowany od zewnętrznego świata.

Schorowany i psychicznie złamany były władca połowy Europu przeżył tam blisko sześć lat. Zmarł 5 maja 1821 roku i początkowo pochowano go w ziemnym grobie na Wyspie Świętej Heleny. Dopiero 19 lat później – w 1840 roku – decyzją ostatniego króla Francji Ludwika Filipa szczątki cesarza Napoleona ekshumowano i uroczyście złożono w monumentalnym sarkofagu w paryskim Kościele Inwalidów.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »