Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Kadeci, ech kadeci...
2022-03-13, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Kadeci, ech kadeci...

Kadeci - rycina z XVIII w.
Kadeci - rycina z XVIII w.
Dziś przypada 257 rocznica założenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Szkoły Rycerskiej w Warszawie. Była to pierwsza polska szkoła wojskowa, a w chwili jej zakładania przyświecała królowi szczera idea modernizacji polskiej armii.
Z Historycznego Punktu Widzenia 13 marca 2022
Jeszcze 30 lat temu w polskich szkołach uczono, że Stanisław August Poniatowski był jednym z najbardziej światłych polskich monarchów, podkreślano jego zasługi dla kultury, mecenat nad artystami i reformatorskie wysiłki. Dziś powszechnie uważa się go za rosyjską marionetkę, a jego koronację za jeden z milowych kroków na drodze do utraty przez Rzeczpospolitą niepodległości. Paradoksalnie obie te opinie są jak najbardziej prawdziwe.

Prawdą jest, że elekcja Stanisława Poniatowskiego na polskiego króla odbyła się według scenariusza ułożonego w Petersburgu, ale w tamtej chwili młody monarcha nie zdawał sobie sprawy z tego jak bardzo mocną smycz założyła mu na szyję caryca Katarzyna.

Stanisław sądził, że skoro kilka lat wcześniej jako sekretarz polskiej ambasady w Petersburgu był kochankiem obecnej imperatorowej, to zdoła ich dawną zażyłość wykorzystać dla dobra Rzeczpospolitej. Jednakże charakter obojga kochanków sprawił, że stało się dokładnie na odwrót.

Katarzyna trzymała silną ręką wszelkie linki uzależnień polskiego króla, ten zaś nie raz poświęcał polskie interesy tylko dlatego, aby nie robić przykrości kobiecie, z którą ciągle czuł się uczuciowo związany.

Najsilniejszym łańcuchem u królewskiej szyi były pieniądze. Zgodnie z rosyjskim planem operacyjnym w zdezorganizowanym kraju, zarządzanym przez do cna skorumpowaną administrację nic nie działało jak należy.

W tej sytuacji najpewniejszym źródłem pieniędzy dla kosztownego królewskiego dworu była pensja wypłacana królowi przez rosyjskiego ambasadora.

Jak powiedziałem oceniając bilans rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego nie można mieć wątpliwości co do jego roli, można tylko zastanawiać się kiedy on w pełni uświadomił sobie jaką rolę odgrywa w istocie.

Fakt, iż 257 lat temu założył Szkołę Rycerską, która miała kształcić oficerów dla przyszłej silnej i nowoczesnej polskiej armii, jest jednym z dowodów na to, że w początkowych latach swego panowania ostatni nasz król marzył o reformach i wzmocnieniu polskiej armii.

Z całą pewnością założenie w Warszawie szkoły wojskowej nie podobało się w Petersburgu. Już wkrótce jej absolwenci tacy jak Tadeusz Kościuszko, Karol Kniaziewicz, Józef Sowiński czy Michał Sokolnicki w kolejnych wojnach mocno dawali się Rosjanom we znaki.

Warto przypomnieć, że gdy Stanisław August Poniatowski wstępował na polski tron od siedemdziesięciu ośmiu lat trwał polsko-rosyjski pokój. W tym czasie od 1686 roku przez sto sześć lat formalnie nie mieliśmy wojny z Rosją, a oficjalnie była ona naszym strategicznym sojusznikiem.

W Polsce powszechnie uważano, że mając takiego sojusznika jak Rosja Rzeczpospolita nie potrzebuje utrzymywać silnej armii. Dopiero reformatorzy skupieni wokół młodego Stanisława Augusta Poniatowskiego lansowali pogląd, że do zachowania niepodległości Rzeczpospolitej niezbędna jest silna armia.

Aby wychować dla niej niezbędne kadry król powołał Szkołę Rycerską. Co ciekawe naszemu strategicznemu sojusznikowi z jakichś przyczyn nie podobała się perspektywa rozbudowy polskiej, sojuszniczej przecież armii.

Jednym z głównych zadań rosyjskich ambasadorów i agentów w Polsce było torpedowanie wszelkich inicjatyw zmierzających do rozbudowy polskich sił zbrojnych. W tym celu przekonywali wszystkich, że skoro naszego bezpieczeństwa pilnuje armia rosyjska, to utrzymywanie własnej armii nie ma sensu.

Z historycznego punktu widzenia, można śmiało powiedzieć, że stało się to agenturalną tradycją trwającą po dziś dzień.

Zobacz także

2022-12-18, godz. 08:20 Myśl o powstaniu 367 lata temu, 18 grudnia 1655 roku przebywający w Opolu król polski Jan Kazimierz wyruszył w drogę powrotną do Polski z zamiarem wzbudzenia ogólnonarodowego… » więcej 2022-12-17, godz. 07:20 Beethoven w Głogówku 252 lata temu 17 grudnia 1770 roku urodził się wybitny niemiecki kompozytor i bywalec dworów Opolszczyzny Ludwig van Beethoven. » więcej 2022-12-11, godz. 08:20 Legionista, powstaniec i radiowiec Dziś przypada 60 rocznica śmierci polskiego działacza kulturalnego i powstańca śląskiego Romana Horoszkiewicza. » więcej 2022-12-10, godz. 07:20 Jak we Florencji 670 lat temu – późną jesienią 1352 roku ukończona została budowa pierwszego murowanego Ratusza w Opolu. Gotycka budowla wzniesiona została w miejscu… » więcej 2022-12-04, godz. 08:20 Trzecia wojna śląska Jutro przypada 265 rocznica bitwy pod Lutynią. 5 grudnia 1757 roku podczas tzw. wojny siedmioletniej pod Lutynią niedaleko Środy Śląskiej stoczona została… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Pierwszy hołd krzyżacki Przedwczoraj minęła 553 rocznica złożenia przez wielkiego mistrza krzyżaków pierwszego hołdu polskiemu królowi. » więcej 2022-11-27, godz. 08:20 Powstanie z szansami Pojutrze przypada 192 rocznica wybuchu powstania listopadowego. Jak często, także i w temacie tego powstania powszechne wyobrażenia odbiegają od rzeczywis… » więcej 2022-11-26, godz. 07:20 Ksiądz Reginek z Dobrzenia W. Przedwczoraj minęła 143 rocznica urodzin śląskiego polityka i polskiego działacza plebiscytowego Jana Reginka. » więcej 2022-11-20, godz. 08:20 Upadek insurekcji Kilka dni temu obchodziliśmy 228 rocznicę upadku insurekcji kościuszkowskiej. » więcej 2022-11-19, godz. 07:20 Komunalne zwycięstwo 103 lata temu w efekcie rewolucji listopadowej, która miała miejsce w Niemczech w r. 1918, odbyły się wybory samorządowe. Choć początkowo zarządzono je… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »