Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Zamiast Czechosłowacji Afganistan
2022-03-05, 08:21 Autor: Bolesław Bezeg

Zamiast Czechosłowacji Afganistan

Z Historycznego Punktu Widzenia 5 marca 2022
Z Historycznego Punktu Widzenia 5 marca 2022
Jeszcze dwa tygodnie temu choć niepokoiły nas butne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta, to jednak nie dowierzaliśmy, że za naszą wschodnią granicą może dojść do wojny, a jeśli już dopuszczaliśmy taką myśl, to wyobrażaliśmy sobie jakieś działania w zbuntowanych republikach na ograniczoną skalę. Dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że Rosja napadła na Ukrainę i jest to wojna na niespotykaną od ćwierć wieku w Europie skalę.
Z Historycznego Punktu Widzenia 5 marca 2022
Największa i prawdopodobnie najgroźniejsza armia w Europie w ciągu tygodnia inwazji na Ukrainę straciła więcej żołnierzy i sprzętu niż podczas całej pierwszej wojny w Czeczenii. I trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że po ukraińskiej armii, która osiem lat temu zaprezentowała bardzo słaby poziom, nikt się nie spodziewał tak skutecznej obrony.

Tymczasem Ukraiński rząd mimo swoich licznych wad, odrobił rzetelnie lekcję z przed 8 lat i dzisiejsza armia ukraińska to zupełnie inna armia niż 8 lat temu. To zaskoczenie dla wielu, ale największe dla rosyjskiego prezydenta, który liczył, że w ciągu 48 godzin po rozpoczęciu wojny doprowadzi do zainstalowania w Kijowie podległego sobie rządu i prezydenta. A tu zaskoczenie, Ukraińcy nie chcą innego rządu i prezydenta.

Mimo przeznaczenia do ukraińskiej operacji połowy z całej lądowej armii Federacji Rosyjskiej, okazało się, że sposób użycia jednostek i ich rozproszenie na wielu kierunkach przyniosły liczne lokalne porażki. Niestety wojna jeszcze się nie skończyła, a jednostki rosyjskiego drugiego rzutu są znacznie lepsze od użytych w rzucie pierwszym dywizji ściągniętych w tym celu z Syberii.

Szukając historycznych analogii dochodzimy do wniosku, że najprawdopodobniej rosyjski prezydent uważał, iż atak na Ukrainę skończy się podobnie jak inwazja Układu Warszawskiego w 1968 r. na Czechosłowację. Tymczasem wygląda na to, że zanosi się na drugą Czeczenię lub Afganistan.

W dwóch wojnach czeczeńskich Rosja straciła 11 tysięcy, a Czeczenia 35 tysięcy zabitych.
W Afganistanie przez dziewięć lat walk Rosjanie stracili ponad 9 tys. zabitych, a dalszych prawie 6 tysięcy żołnierzy zmarło z rozmaitych chorób. Ale straty Afgańczyków wraz z ludnością cywilną oblicza się na ponad 3 miliony osób.

Zmiana sposobu prowadzenia wojny przez rosyjskich najeźdźców dokonana po tygodniu od napaści na Ukrainę, wskazuje, że rosyjskie dowództwo zaczęło liczyć na wynik podobny do czeczeńskiego, ale poziom zmotywowania ukraińskich obrońców oraz nasycenie ich jednostek nowoczesnymi środkami walki sprawi zapewne, że będziemy mieli raczej powtórkę z Afganistanu. Mam tu na myśli wynik wojny czyli scenariusz, w którym Rosja choć opanuje teren, ale nigdy nie osiągnie zwycięstwa, bo Ukraińscy bojownicy będą prowadzić latami skuteczną walkę partyzancką.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Rosjanie gdy już zaczynają prawdziwą wojnę, to nie liczą się z ofiarami cywilnymi, które w Czeczenii i Afganistanie osiągnęły poziom bez przesady określany ludobójstwem. Miejmy nadzieję, że atakując kraj ze strefy, jak to sami określają, "Ruskiego Mira", może okażą sumienie...

Zobacz także

2022-03-27, godz. 08:20 Pożyteczni i... 14 lat temu w Słupsku i Redzikowie doszło do protestów przeciwko budowie w sąsiedztwie miasta elementów tarczy antyrakietowej. » więcej 2022-03-26, godz. 07:20 Podatek dla zaborców 232 lata temu 26 marca 1790 roku w dobie prób ratowania polskiej państwowości obradujący wówczas tzw. Sejm Czteroletni ustanowił nowy systemowy podatek na… » więcej 2022-03-20, godz. 08:20 Śląska Autobana 86 lat temu 21 marca 1936 roku rozpoczęła się budowa tzw. Autostrady Śląskiej, która miała połączyć Berlin z Bytomiem. » więcej 2022-03-19, godz. 07:20 Parszywy kompromis Wczoraj minęła 101 rocznica podpisanego 18 marca 1921 roku polsko-radziecko-ukraińskiego traktatu pokojowego w Rydze. Konsekwencje podjętych wówczas decyzji… » więcej 2022-03-13, godz. 08:20 Kadeci, ech kadeci... Dziś przypada 257 rocznica założenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Szkoły Rycerskiej w Warszawie. Była to pierwsza polska szkoła wojskowa… » więcej 2022-03-12, godz. 07:20 Aborcja dla każdego W minioną środę przypadła 79 rocznica wprowadzenia w Polsce całkowitej swobody aborcyjnej, która obowiązywała do końca niemieckiej okupacji. Prawdopodobnie… » więcej 2022-03-06, godz. 08:20 Zagadkowy król Polski i Węgier W najbliższą środę przypada 582 rocznica przybycia do Krakowa delegacji stanów węgierskich, które zaoferowały polskiemu królowi Władysławowi III przyjęcie… » więcej 2022-03-05, godz. 08:21 Zamiast Czechosłowacji Afganistan Jeszcze dwa tygodnie temu choć niepokoiły nas butne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta, to jednak nie dowierzaliśmy, że za naszą wschodnią granicą może… » więcej 2022-02-27, godz. 08:20 Casus generała Nila Trzy dni temu minęła 69 rocznica egzekucji generała Augusta Emila Fieldorfa – „Nila”, a pojutrze po raz dwunasty obchodzić będziemy Narodowy Dzień… » więcej 2022-02-26, godz. 07:21 Gdzie dwóch się bije... 733 lata temu - 26 lutego 1289 roku doszło do bitwy pod Siewierzem, w której książę opolski Bolko I został jeńcem Władysława Łokietka. » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »