Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Przesuwanie akcentów
2021-11-07, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Przesuwanie akcentów

Przesuwanie akcentów ad absurdum. Źródło: kwejk.pl
Przesuwanie akcentów ad absurdum. Źródło: kwejk.pl
Pojutrze przypada 32 rocznica tzw. „runięcia” muru berlińskiego i zapewne jak co roku przez cały dzień w serwisach informacyjnych świat będzie epatowany obrazkami ludzi włażących na ów mur i rozwalających go młotkami albo innymi narzędziami. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę słuchaczy na inną związaną z Niemcami rocznicę.
Z Historycznego Punktu Widzenia 7 listopada 2021
Tego samego 9 listopada obchodzić będziemy 82 rocznicę rozpoczęcia przez niemieckich okupantów jednej z akcji planowego wyniszczania polskiego narodu. 9 listopada 1939 roku w Lublinie, Łodzi i Krakowie jak to się dziś mówi „naziści” rozpoczęli akcje skierowaną przeciwko polskiej inteligencji.

Wybór daty nie był przypadkowy, była to bowiem pierwsza rocznica tzw. kryształowej nocy. Przypomnijmy, że owa kryształowa noc z 9 na 10 listopada 1938 roku przeprowadzona została na całym obszarze niemieckiego państwa. Był to antyżydowski pogrom, podczas którego faszystowskie bojówki wybiły tyle szyb w żydowskich sklepach, że ulice miast pokryła warstwa błyszczącego niczym kryształ szkła.

Dokonana w całych Niemczech o jednej godzinie spontaniczna napaść na nie mogących się bronić i nie spodziewających się takiego traktowania Żydów dokonana przez uzbrojone w pałki, łomy i nierzadko broń palną bojówki, zwykle w asyście policji, tak się uczestnikom spodobała, że postanowili co roku dokonywać jakichś spektakularnych dzieł.

W 1939 roku przyszła kolej na polską inteligencję. W kolejnych latach rocznicę upamiętniano mordując spore grupy Żydów z Grodna, Lublina czy Tarnopola. Taki to narodowo-socjalistyczny nowy świecki obyczaj.

Okoliczność, na którą chciałbym jednak zwrócić dziś uwagę naszych słuchaczy, to nie same rocznice, ale to co się z nimi stało w europejskiej a nawet światowej świadomości historycznej. Otóż tak się jakoś dziwnie stało, że z całego zapoczątkowanego przez Polaków oporu przeciwko komunizmowi świat najlepiej pamięta dokonane przez najbardziej grzecznych w obozie socjalistycznym Niemców zburzenie berlińskiego muru.

Z kolei w temacie światowej pamięci o holokauście także w ostatnich latach dokonało się istotne przesunięcie akcentów. Oto w mediach całego świata dziennikarze systematycznie się mylą uparcie używając terminu „polskie obozy koncentracyjne”, a w filmach w rodzaju słynnej „Listy Schindlera” oprawcy eksterminowanych Żydów mówią po polsku.

Liczba tych rzekomych pomyłek jest tak duża, że tylko wyjątkowy idiota może wierzyć w ich przypadkowość. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że mamy do czynienia z czymś co Gombrowicz nazywał „przyprawianiem mordy”, a w zaciszu politycznych gabinetów określa się po prostu konsekwentną polityką historyczną.

Kto ma wątpliwości co do jej kreatorów niech przypomni sobie kto wyprodukował głośny kilka lat temu serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, który stał się kulminacyjnym akcentem owej polityki historycznej. Polityki, w której istnienie żałosna większość naszej klasy politycznej oficjalnie w ogóle nie wierzy. Bo przecież nie wypada wierzyć w takie rzeczy, które w okresie PRL-u i jego obecnej kontynuacji zaszeregowano do tzw. teorii spiskowych.

Wierzyć w coś takiego nie wypada, ale fakty wskazują, że faktycznie nie jest to żadna spiskowa teoria lecz spiskowa praktyka. Pobieżne tylko spojrzenie na to co stało się ze świadomością historyczną wobec dzisiejszych rocznic musi doprowadzić nas do alarmujących wniosków. Fakt, że Niemcy przy użyciu spektakularnego burzenia berlińskiego muru ukradli nam prymat w rozmontowaniu komunizmu można jakoś przeboleć.

Ostatecznie trzeba być skromnym i nauczono nas, żeby się nie przechwalać. Ale fakt, że systematycznie wmontowuje się nas w zastępczą winę za holokaust powinien dać nam wszystkim do myślenia i wywołać przynajmniej otrzeźwienie.

Zobacz także

2022-01-16, godz. 08:20 Źródła ukraińskich kłopotów Pojutrze przypada 368 rocznica zawarcia przez Kozaków i przedstawicieli cara Aleksego I ugody perejasławskiej, od której datuje się udział Moskwy w polityce… » więcej 2022-01-15, godz. 07:20 Cichociemny Niedźwiadek W najbliższą środę 19 stycznia przypada 77 rocznica wydania przez generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” rozkazu rozkazu rozwiązującego Armię… » więcej 2022-01-09, godz. 08:21 Jagielloński mariaż Pojutrze przypada 636 rocznica zawarcia na zamku w Wołkowysku umowy pomiędzy polskim poselstwem, a litewskim księciem Jagiełłą. Dzięki temu porozumieniu… » więcej 2022-01-08, godz. 07:20 Człowiek Wolności Dziś chciałbym Opowiedzieć Państwu o postaci szerokiej publiczności niemal zupełnie nieznanej, a która to odcisnęła silne piętno na polskiej rzeczywistości… » więcej 2022-01-06, godz. 08:33 Odkrywca Troi Dokładnie 200 lat temu czyli 6 stycznia 1822 roku urodził się Heinrich Schliemann niemiecki archeolog amator, który wsławił się odkryciem ruin uważanej… » więcej 2022-01-02, godz. 08:27 Coraz gorzej Zjawisko sukcesywnego pogarszania jakości w niemal każdej sferze naszego życia można porównać do jednokierunkowej autostrady. Daje się to zauważyć poprzez… » więcej 2022-01-01, godz. 08:19 Kiedy zaczyna się wojna? Powiedzmy sobie uczciwie, że utrzymywanie , iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. z pewnej perspektywy może być uznane za swoisty europocentryzm… » więcej 2021-12-26, godz. 08:21 Przełomowe oblężenie 366 lat temu - 26 grudnia 1655 r. wojska szwedzkie zwinęły oblężenie Jasnej Góry, będące częścią szwedzkiej inwazji znanej jako Potop Szwedzki. » więcej 2021-12-25, godz. 08:23 Walka o tron i wiarę Dziś przypada 996 rocznica koronacji na króla Polski Mieszka II Lamberta, który zapoczątkował w naszych dziejach niechlubną tradycję bratobójczych walk… » więcej 2021-12-19, godz. 08:20 Górnictwo węglowe w średniowieczu Wczoraj minęła 65 rocznica wydania pierwszego znanego nam zezwolenia na budowę na Śląsku sztolni przeznaczonej do wydobycia węgla kamiennego. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »