Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Czy III wojna światowa już trwa?
2021-01-03, 08:23 Autor: Bolesław Bezeg

Czy III wojna światowa już trwa?

Przeciętny polski czterdziestolatek oraz każdy obywatel jeszcze starszy wiekiem, obudzony w środku nocy i zapytany kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, odpowie, że 1 września 1939 roku. I w myśl obowiązujących ciągle w naszym kraju minimów programowych będzie to odpowiedź prawidłowa.
Zastrzeżenie postawione przeze mnie na początku, że ma to być czterdziestolatek lub człowiek starszy wynika ze smutnej konstatacji, iż przeprowadzone w ciągu ostatnich 30 lat reformy edukacji zgodnie z odwiecznymi marzeniami pokoleń Polaków doprowadziły ją, znaczy tę edukację, do średniego stanu zachodnioeuropejskiego. W efekcie przeciętny młodzieniec dziś w ogóle nie jest pewien w którym wieku była ta cała II wojna światowa.

Ale nie nad edukacją zamierzam dziś lamentować Chciałem tylko powiedzieć, że utrzymywanie, iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. jest zdecydowanie politycznie niepoprawne. Bowiem we wrześniu 1939 roku wojna ta toczyła się już całą parą w różnych zakątkach świata, a szczególnie w Azji.

Dalsze upieranie się, że II wojna światowa zaczęła się 1 września 1939 roku albo 7 grudnia 1941 roku jak twierdzą Amerykanie, czy 22 czerwca 1941 roku jak utrzymują Rosjanie, może być uznane za swoisty szowinizm białych ludzi. Japońska inwazja na Chiny rozpoczęła się 7 lipca 1937 roku, tylko my ze swojej Europy czy nawet z Ameryki nie za bardzo chcieliśmy to zauważyć.

A jednak, ze zdaniem Chińczyków chyba należy się liczyć, bo w końcu stanowią już ponad jedną czwartą mieszkańców naszej planety.

Kilka lat temu na naszych ekranach ukazał się film fabularny pod tytułem „Jutro idziemy do kina”. Opowiadał o grupie młodych Polaków umawiających się, że w piątek 1 września po południu wybiorą się do kina. Oczywiście plany te zniweczył niemiecki atak na Polskę. Tytuł filmu miał skłaniać do filozoficznej refleksji na temat wartości ludzkich planów wobec nieuchronności procesów historycznych. Stare przysłowie mówi, „chcesz rozbawić Pana Boga, opowiedz mu o swoich planach”.

Tymczasem zbytnie interesowanie się współczesnymi wydarzeniami na świecie, o których doprawdy strzępy informacji dostarczają nam mainstreamowe media, musi nas doprowadzić do zadania sobie dramatycznego pytania: „Czy żyjemy w czasach ostatecznych?” Odpowiedź nie jest ani łatwa, ani przyjemna.

Na Bliskim Wschodzie wojna wisi na włosku, w okolicach Morza Południowochińskiego już się chyba zaczyna, a w Górnym Karabachu jedna z najsilniejszych armii NATO rozwala importowane z Rosji czołgi. Wszystkie największe armie świata są już dawno zaangażowane w trwające konflikty i wszystko wskazuje na to, że żadne z nich nie powiedziało jeszcze swojego ostatniego militarnego słowa.

Wstrzemięźliwość naszych rozmaitych stacji telewizyjnych i portali newsowych w poruszaniu tych trudnych tematów wynika chyba wyłącznie z tego, że brak w nich dziennikarzy zdolnych do jakiejkolwiek analizy tej sytuacji. Tymczasem liczba, a przede wszystkim waga polityczna tlących się punktów zapalnych w dzisiejszym świecie, może i powinna niepokoić.

Spróbujmy zatem spojrzeć na to wszystko z historycznego punktu widzenia. Zacznijmy od Europy: II wojnę światową poprzedziła stoczona od lipca 1936 roku do kwietnia 1939 roku wojna domowa w Hiszpanii. Jak to zwykle z wojnami domowymi bywa, była to wojna niezwykle okrutna i toczona z niezwykłą bezwzględnością. Jest coś takiego w naturze człowieka, że wrogów- cudzoziemców chcemy tylko pokonać, natomiast wrogów – rodaków staramy się unicestwić, wypalić żelazem do surowej ziemi. Nic tak nas nie wkurza jak rodacy o przeciwnych poglądach politycznych, prawda?

Wróćmy jednak do historii. Wojnę w Hiszpanii armie włoska, niemiecka i sowiecka wykorzystały jako poligon do przetestowania swoich nowych rodzajów broni. Wcześniej Włosi zaatakowali Abisynię, dość zresztą nieudolnie. Ale to także był raczej poligon niż poważny konflikt.

Tak naprawdę moim zdaniem II wojna światowa rozpoczęła się w roku 1937, kiedy to Japonia zaatakowała Chiny. W tej trwającej ponad 8 lat wojnie wzięło udział 10 mln żołnierzy a japońska armia różnymi metodami wymordowała blisko 20 mln cywili. Ponieważ jednak mowa o Chinach to liczby te jakoś nie robią na Europejczykach wrażenia. Wiadomo, wielki kraj. Fakt, kraj na tyle wielki, że mógł wystawić przeciw Japończykom 5 mln żołnierzy, mimo, że Chiny od 1912 roku pogrążone były w wojnie domowej z komunistyczną rewolucją. Ciekawostką jest, że wojnę z Japonią wygrały Chiny Czang-Kai-Szeka, ale wojnę domową wygrały Chiny Mao Tse Tunga.

Czy konflikt w Azji miał wpływ na wybuch II wojny światowej na Zachodzie? Oczywiście, że miał! 25 października 1936 roku zawarto sojusz włosko-niemiecko-japoński zwany osią Berlin Rzym Tokio. Postępy japońskiej armii w Chinach w sposób znaczący stymulowały pozostałych sojuszników do intensywnego myślenia o podbojach, dodawały odwagi i animuszu.

Czy widzimy analogię dzisiejszej sytuacji do sytuacji sprzed wybuchu II wojny światowej? Tak widzimy, bardzo wyraźne. Póki co wygląda na to, że główny teatr wojny tym razem ominie Europę Środkową, ale liczba złych informacji docierająca do nas każdego dnia skłania do myślenia, że całkiem możliwe, iż III wojna światowa już trwa, a dopiero po jej zakończeniu historycy i politolodzy będą się zastanawiać kiedy się właściwie zaczęła.

Zobacz także

2022-12-18, godz. 08:20 Myśl o powstaniu 367 lata temu, 18 grudnia 1655 roku przebywający w Opolu król polski Jan Kazimierz wyruszył w drogę powrotną do Polski z zamiarem wzbudzenia ogólnonarodowego… » więcej 2022-12-17, godz. 07:20 Beethoven w Głogówku 252 lata temu 17 grudnia 1770 roku urodził się wybitny niemiecki kompozytor i bywalec dworów Opolszczyzny Ludwig van Beethoven. » więcej 2022-12-11, godz. 08:20 Legionista, powstaniec i radiowiec Dziś przypada 60 rocznica śmierci polskiego działacza kulturalnego i powstańca śląskiego Romana Horoszkiewicza. » więcej 2022-12-10, godz. 07:20 Jak we Florencji 670 lat temu – późną jesienią 1352 roku ukończona została budowa pierwszego murowanego Ratusza w Opolu. Gotycka budowla wzniesiona została w miejscu… » więcej 2022-12-04, godz. 08:20 Trzecia wojna śląska Jutro przypada 265 rocznica bitwy pod Lutynią. 5 grudnia 1757 roku podczas tzw. wojny siedmioletniej pod Lutynią niedaleko Środy Śląskiej stoczona została… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Pierwszy hołd krzyżacki Przedwczoraj minęła 553 rocznica złożenia przez wielkiego mistrza krzyżaków pierwszego hołdu polskiemu królowi. » więcej 2022-11-27, godz. 08:20 Powstanie z szansami Pojutrze przypada 192 rocznica wybuchu powstania listopadowego. Jak często, także i w temacie tego powstania powszechne wyobrażenia odbiegają od rzeczywis… » więcej 2022-11-26, godz. 07:20 Ksiądz Reginek z Dobrzenia W. Przedwczoraj minęła 143 rocznica urodzin śląskiego polityka i polskiego działacza plebiscytowego Jana Reginka. » więcej 2022-11-20, godz. 08:20 Upadek insurekcji Kilka dni temu obchodziliśmy 228 rocznicę upadku insurekcji kościuszkowskiej. » więcej 2022-11-19, godz. 07:20 Komunalne zwycięstwo 103 lata temu w efekcie rewolucji listopadowej, która miała miejsce w Niemczech w r. 1918, odbyły się wybory samorządowe. Choć początkowo zarządzono je… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »