Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wiek strącania samolotów
2021-07-17, 07:25 Autor: Bolesław Bezeg

Wiek strącania samolotów

Miejsce upadk umalezyjskiego samolotu na Ukrainie.
Miejsce upadk umalezyjskiego samolotu na Ukrainie.
Dziś przypada siódma rocznica zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777 z blisko 300 osobami na pokładzie. Wśród dziesiątków medialnych komentarzy postanowiłem poszukać historycznych analogii dla tego wydarzenia.
Z Historycznego Punktu Widzenia 17 lipca 2021
Na kartach historii odnajdujemy liczne przykłady sytuacji gdy jedna ze stron trwającego konfliktu znienacka atakuje obywateli państwa dotąd neutralnego. Zwykle celem takich akcji była eskalacja konfliktu lub dostarczenie uzasadnienia dla zbrojnej interwencji trzeciej siły. Tak więc zatopienie amerykańskiego transatlantyku stało się pretekstem do przystąpienia USA do I wojny światowej, wysadzenie bloków mieszkalnych w Moskwie pozwoliło Rosji zaatakować Czeczenię, a atak na World Trade Center pozwolił Amerykanom zniszczyć reżim Talibów w Afganistanie…

Przywołane tu przykłady łączy kilka cech. Po pierwsze oficjalnie nigdy nie dowiedzieliśmy się i zapewne się nie dowiemy jak to z tym zamachem było naprawdę. Po drugie w organizację prowokacji zawsze jest zaangażowany kraj lub organizacja posiadająca ponadprzeciętną wielkość lub bardzo dużo pieniędzy. Prowokacje bowiem zwykle są operacjami kosztownymi lub wymagającymi zaangażowania kosztownych środków do zatarcia śladów prowadzących do organizatorów akcji.

Tu warto wspomnieć, że wg ustaleń ekspertów zestrzelenie malezyjskiego Boeinga zostało dokonane przy użyciu rosyjskiego zestawu przeciwlotniczego typu buk. Taki sprzęt także nie leży na ukraińskich ulicach, ale jest majątkiem konkretnego rosyjskiego pułku, do którego zresztą koszar wrócił wkrótce po wspomnianym użyciu w Donbasie.

Wydawałoby się, że odpowiedź na pytanie skąd taki zestaw wziął się w Donbasie w lipcu 2014 roku nie powinna nastręczać trudności, ale międzynarodowe śledztwo w ONZ zostało zablokowane przez mająca tam prawo weta Rosję. Mimo to rok temu ruszył proces przed międzynarodowym trybunałem w Hadze. Prawnicy zatrudnieni przez rodziny ofiar wskazali cały szereg podejrzanych, w tym dowódcę macierzystej jednostki feralnego zestawu. Czy uda mu się udowodnić zamiar i celowe działanie czy tylko niedopilnowanie powierzonego sprzętu, to się dopiero okaże.

Niewątpliwie w każdym z wymienionych przypadków mamy do czynienia z aktem masowego terroru. I kluczowym warunkiem do rozwiania związanych z nim wątpliwości jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: kto ostatecznie skorzysta na konsekwencjach takiego uczynku. Dziś odpowiedź na to pytanie jest jeszcze zadaniem trudnym, bo na razie nie widzimy jeszcze wszystkich konsekwencji, których łańcuch zapoczątkować miało zestrzelenie malezyjskiego samolotu.

Póki co wszystko wskazuje na to, że do malezyjskiego Boeninga strzelali rosyjscy separatyści. Jednakże wrodzony sceptycyzm każe mi przynajmniej z obowiązku wyartykułować wątpliwości. Wydawało by się, że na tej akcji sprawa rosyjska we wschodniej Ukrainie może tylko stracić. Wszak na Rosję sypnęły się gromy krytykujące kraj przemycający w rejon konfliktu broń, której użyto do zamachu. I co i nic, deszcz spadł spłynął i prawie nikt już o tym nie pamięta,.

Być może to jednak separatyści mogli coś zyskać – tym zyskiem mogło być właśnie oburzenie światowej opinii publicznej przeciwko Rosji, które być może miało zmusić Władymira Putina do bardziej zdecydowanych działań wobec Ukrainy, np. do otwartej inwazji pod pretekstem potrzeby zaprowadzenia porządku w niestabilnym regionie. On jednak wszystko przeczekał. Całkiem zresztą możliwe, że mamy do czynienia właśnie z głupotą.

Oczywiście możliwe jest także, że za zestrzelenie malezyjskiego Boeinga odpowiedzialni są Ukraińcy pragnący zrzucić winę na Rosjan i ostatecznie zniechęcić do separatystów światową opinię publiczną. Tego też wykluczyć nie można. Zresztą zarówno Rosja jak i rodziny niektórych ofiar do listy winowajców katastrofy malezyjskiego samolotu dopisują państwo ukraińskie, bo nie zamknęło ono przestrzeni powietrznej nad obszarem konfliktu.

Jedno wydaje się pewne: to nie był ostatni samolot, którego pasażerowie padli ofiarą rozgrywek politycznych. Wygląda na to, że w XXI wieku rozbijanie samolotów pasażerskich na dobre weszło do politycznego arsenału. Zatem nie mylili się komentatorzy mówiący, iż zamach z 11 września 2001 roku był prawdziwym początkiem XXI wieku – wieku rozbijania pasażerskich samolotów.

Zobacz także

2022-12-18, godz. 08:20 Myśl o powstaniu 367 lata temu, 18 grudnia 1655 roku przebywający w Opolu król polski Jan Kazimierz wyruszył w drogę powrotną do Polski z zamiarem wzbudzenia ogólnonarodowego… » więcej 2022-12-17, godz. 07:20 Beethoven w Głogówku 252 lata temu 17 grudnia 1770 roku urodził się wybitny niemiecki kompozytor i bywalec dworów Opolszczyzny Ludwig van Beethoven. » więcej 2022-12-11, godz. 08:20 Legionista, powstaniec i radiowiec Dziś przypada 60 rocznica śmierci polskiego działacza kulturalnego i powstańca śląskiego Romana Horoszkiewicza. » więcej 2022-12-10, godz. 07:20 Jak we Florencji 670 lat temu – późną jesienią 1352 roku ukończona została budowa pierwszego murowanego Ratusza w Opolu. Gotycka budowla wzniesiona została w miejscu… » więcej 2022-12-04, godz. 08:20 Trzecia wojna śląska Jutro przypada 265 rocznica bitwy pod Lutynią. 5 grudnia 1757 roku podczas tzw. wojny siedmioletniej pod Lutynią niedaleko Środy Śląskiej stoczona została… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Pierwszy hołd krzyżacki Przedwczoraj minęła 553 rocznica złożenia przez wielkiego mistrza krzyżaków pierwszego hołdu polskiemu królowi. » więcej 2022-11-27, godz. 08:20 Powstanie z szansami Pojutrze przypada 192 rocznica wybuchu powstania listopadowego. Jak często, także i w temacie tego powstania powszechne wyobrażenia odbiegają od rzeczywis… » więcej 2022-11-26, godz. 07:20 Ksiądz Reginek z Dobrzenia W. Przedwczoraj minęła 143 rocznica urodzin śląskiego polityka i polskiego działacza plebiscytowego Jana Reginka. » więcej 2022-11-20, godz. 08:20 Upadek insurekcji Kilka dni temu obchodziliśmy 228 rocznicę upadku insurekcji kościuszkowskiej. » więcej 2022-11-19, godz. 07:20 Komunalne zwycięstwo 103 lata temu w efekcie rewolucji listopadowej, która miała miejsce w Niemczech w r. 1918, odbyły się wybory samorządowe. Choć początkowo zarządzono je… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »