1355 - W Kaliszu książę mazowiecki Siemowit III złożył hołd lenny królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Dodatkowo władca Mazowsza zobowiązał się nie wchodzić w sojusze z wrogami Polski, umorzyć dług i zwrócić ziemię płocką Polsce. Od tego momentu współpraca między Siemowitem a Kazimierzem Wielkim układała się wręcz wzorowo.
1571 - Urodził się Johannes Kepler, niemiecki matematyk, astronom i astrolog, jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej w XVII wieku. Najbardziej znany jest z nazwanych jego nazwiskiem praw ruchu planet, skodyfikowanych przez późniejszych astronomów na podstawie jego prac "Astronomia nova", "Harmonices Mundi" i "Epitome astronomiae Copernicanae". Prawa te wykorzystano do potwierdzenia słuszności teorii grawitacji Isaaca Newtona. Johannes Kepler w swoich pracach używał argumentów religijnych, wychodząc z założenia, że Bóg stworzył świat zgodnie z inteligentnym planem, który można poznać za pomocą rozumu. Zmarł 15 listopada 1630 roku.
1585 - Zmarł Pierre de Ronsard, poeta francuski, epoki odrodzenia, przywódca grupy poetyckiej "Plejada", oficjalny poeta dworu Karola IX i rzecznik jego polityki. Sławę przyniósł mu wydany w 1552 roku zbiór liryki miłosnej. W jego poezji można również znaleźć echa ówczesnych wydarzeń politycznych. Urodził się 11 września 1524 roku.
1587 - W katedrze wawelskiej Zygmunt III Waza został koronowany na króla Polski. Koronacji dokonał arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Stanisław Karnkowski. Za panowania Wazy Rzeczpospolita osiągnęła swój największy obszar. Po śmierci w 1592 swego ojca, Jana III, króla Szwecji, Zygmunt III Waza został formalnie także królem szwedzkim. Powstała wówczas personalna unia polsko-szwedzka.
1595 - Urodził się Bohdan Chmielnicki, hetman zaporoski, przywódca powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej w latach 1648-1654, bohater narodowy Ukrainy. Zmarł 6 sierpnia 1657 roku.
1654 - Urodził się Jakub Bernoulli, szwajcarski matematyk i fizyk, profesor uniwersytetu w Bazylei. Stworzył podstawy rachunku prawdopodobieństwa i przyczynił się do rozwoju rachunku różniczkowego i wariacyjnego. Wprowadził pojęcia całki i biegunowego układu współrzędnych. Zmarł 16 sierpnia 1705 roku.
1655 - Potop szwedzki: wojska szwedzkie zakończyły nieudane oblężenie Jasnej Góry. Szwedzi oblegali klasztor od 18 listopada. Nie zdobyli go, mimo, że mieli przewagę liczebną. Zgromadzili przed klasztorem ponad trzy tysiące żołnierzy i 17 dział. Jasnej Góry broniło 160 żołnierzy, 50 puszkarzy, 20 szlachciców i 70 zakonników. Na czele klasztoru stał ojciec Augustyn Kordecki. Zwycięska obrona Jasnej Góry miała ogromne znaczenie moralne, zapoczątkowała osłabianie pozycji Szwedów w Polsce.
1761 - Urodził się Michaił Barclay de Tolly, rosyjski feldmarszałek, z pochodzenia Szkot. Minister wojny w czasie wyprawy Napoleona na Moskwę w 1812 roku, głównodowodzący wojskami rosyjskimi w bitwach pod Dreznem, Budziszynem i Lipskiem. Zmarł 26 maja 1818 roku.
1773 - Urodził się George Cayley, angielski pionier lotnictwa, projektant pierwszego szybowca, w 1796 roku zbudował model śmigłowca. George Cayley nazywany jest "ojcem awiacji". Zmarł 5 grudnia 1857 roku.
1793 - Urodził się Alexander Gordon Laing, szkocki odkrywca, oficer armii brytyjskiej, podróżnik i badacz Afryki Zachodniej. Zaginął podczas ekspedycji zorganizowanej w celu poszukiwań źródeł Nigru. Zmarł po 22 września 1826 roku. Według ustaleń francuskiego podróżnika René-Auguste Caillié - Laing został zabity przez swoich przewodników, którzy uważali go za chrześcijańskiego szpiega.
1817 - W Berezowicy Małej urodził się Florian Ziemiałkowski, prawnik, polityk, prezydent Lwowa, poseł do Sejmu Krajowego i wiedeńskiej Rady Państwa, w latach 1873-1888 minister do spraw Galicji. Zmarł 27 marca 1900 roku w Wiedniu.
1822 - Urodził się Louis Pasteur, francuski chemik i mikrobiolog, odkrywca szczepionki przeciwko wściekliźnie, wąglikowi i cholerze. Stworzył podstawy stereochemii, wyjaśnił procesy fermentacji, co dało podstawę konserwacji żywności metodą nazwaną później od jego nazwiska pasteryzacją. Zmarł 28 września 1895 roku.
1831 - Karol Darwin rozpoczął podróż dookoła świata na okręcie HMS "Beagle”. Podróż trwała prawie pięć lat. Gdy statek przybijał do brzegu, Karol Darwin większość czasu spędzał na lądzie, prowadząc badania geologiczne i zbierając materiały do badań nad historią naturalną, podczas gdy na załoga sporządzała mapy wybrzeża. Odkrycia poczynione przez Karola Darwina podczas podróży stworzyły podstawę teorii ewolucji, dzięki czemu okręt ten stał się jednym z najsłynniejszych w historii.
1836 - Urodził się Antoni Walery Wróblewski, jeden z dowódców powstania styczniowego, związany z "czerwonymi", działacz Zjednoczenia Emigracji Polskiej, generał Komuny Paryskiej. Był członkiem władz I Międzynarodówki. Od 1895 roku należał do Polskiej Partii Socjalistycznej. W czasie wojny francusko-pruskiej bronił Paryża w batalionach Gwardii Narodowej. W wyniku jego starań został utworzony w Turcji pierwszy polski legion. Zmarł 5 sierpnia 1908 roku.
1845 - Amerykański dziennikarz i polityk John L. O’Sullivan sformułował tak zwaną koncepcję "Boskiego Przeznaczenia”, mającą wyjaśniać przyczyny ekspansji USA. Koncepcja ta nigdy nie została sformalizowana ani ściśle skonkretyzowana. W przeszłości dokonywano różnych jej interpretacji - począwszy od uznania, iż głosi ona prawo Amerykanów do przejęcia obszarów pomiędzy Atlantykiem a Pacyfikiem, aż po prawo do kontroli nad całą półkulą zachodnią.
1856 - W Warszawie zapalono pierwsze 92 latarnie gazowe. Postawiono je wzdłuż ulic: Ludnej, Książęcej, Nowego Świata i Krakowskiego Przedmieścia, a także na Placu Zamkowym. W 1882 w Warszawie na 400 tysięcy mieszkańców było około dwóch tysięcy latarni gazowych.
1868 - Urodził się Edward Flatau, jeden z pionierów neurologii i neurochirurgii w Polsce i na świecie, założyciel w 1913 roku pierwszej w naszym kraju pracowni neurologii. Opisał wiele klinicznych objawów chorób nerwowych. W 1912 opublikował nowoczesną monografię na temat migreny, pierwszy polski podręcznik poświęcony tej chorobie. Zawierała opis wcześniejszych badań i obserwacje kliniczne - w tym własnej choroby i 500 przypadków osób, które leczył. Edward Flatau określił tę chorobę, jako wrodzone usposobienie do patologicznych procesów metabolicznych w układzie nerwowym i wyróżnił jej postacie: oczną, padaczkową, psychiczną i twarzo-poraźną. Był współzałożycielem czasopisma "Neurologia Polska". Oprócz neurologii Edward Flatau zajmował się także psychiatrią. Zmarł 7 czerwca 1932 roku.
1880 - Urodził się Antoni Łukasiewicz, podpułkownik naukowo-oświatowy Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Po wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej 1939 i agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez Sowietów. Wiosną 1940 został zamordowany przez NKWD. Jego nazwisko znalazło się na tak zwanej Ukraińskiej Liście Katyńskiej opublikowanej w 1994.
1888 - Urodził się Tito Schipa, włoski tenor. Repertuar artysty obejmował około 20 włoskich i francuskich ról operowych. Występował między innymi w "Napoju miłosnym” Geatana Donizettiego i "Arlezjance” Grancesca Cilei. Wykonywał arie, neapolitańskie i hiszpańskie piosenki popularne oraz własne utwory wokalne. Tito Schipa pozostawił po sobie wiele nagrań, zwłaszcza słynne "Don Pasquale" Donizettiego z 1932 - jedno z pierwszych nagrań operowych. Zmarł 16 grudnia 1965 roku.
1891 - Zmarł Aleksander Chodźko, poeta, slawista i orientalista, profesor literatury słowiańskiej w College de France, wydawca dzieł Adama Mickiewicza. Autor prac poświęconych badaniom nad literaturą orientalną i słowiańską. Napisał też wiele dzieł z zakresu językoznawstwa, etnografii i literatury Bliskiego Wschodu. Urodził się 30 sierpnia 1804 roku.
1891 - Urodził się Aleksander Wacław Ładoś, dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk. Członek i nieformalny lider grupy zwanej od jego nazwiska "grupą Ładosia” lub '"grupą berneńską”, która w latach 1941-1943 wystawiała nielegalne paszporty latynoamerykańskie Żydom z gett w okupowanej Polsce. W rezultacie kwerendy przeprowadzonej w 2019 roku ustalono, że do końca wojny Ładosiowi i jego współpracownikom udało się wystawić, co najmniej 3262 paszporty zagrożonym osobom pochodzenia żydowskiego. Współpracownik Ładosia, Abraham Silberschein, raportował w styczniu 1944, że efektem działań grupy, było ocalenie około 10 tysięcy osób przed masową wywózką do niemieckich obozów zagłady. Aleksander Ładoś zmarł 27 grudnia 1963 roku.
1894 - Urodził się Mieczysław Jerzy Grydzewski, historyk, pisarz, krytyk literacki, publicysta. Podczas wojny polsko-bolszewickiej pracował z Janem Lechoniem i Julianem Tuwimem w Biurze Prasowym Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego. Na emigracji w Anglii od 1946 do 1966 roku redagował czasopismo literackie "Wiadomości”. Jest autorem prac: "Henryk Dąbrowski. Wizerunek twórcy legionów polskich”, "Listy do Tuwima i Lechonia (1940-1943)”. Zmarł 9 stycznia 1970 roku.
1898 - W Warszawie urodził się Stanisław Nakoniecznikoff-Klukowski, pułkownik, komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych. Został zastrzelony 18 października 1944 roku w Częstochowie. Powodem zabójstwa był prawdopodobnie popierany przez niego plan podporządkowania NSZ Armii Krajowej.
1901 - Urodziła się Marlena Dietrich, niemiecko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Największe sukcesy filmowe osiągnęła w latach 30. XX wieku, kiedy współpracowała z austriackim reżyserem Josephem von Sternbergiem. Podczas II wojny światowej opowiedziała się przeciw III Rzeszy, występując na frontach dla amerykańskich żołnierzy. Ma na swoim koncie ponad 30 głównych kreacji, w tym w filmach: "Świadek oskarżenia”, "Dotyk zła” i "Wyrok w Norymberdze”. W 1999 roku trafiła na dziewiąte miejsce listy najlepszych aktorek wszech czasów, skompilowanej przez Amerykański Instytut Filmowy. Zmarła 6 maja 1992 roku.
1903 - Urodził się Bogdan Suchodolski, filozof, psycholog, historyk nauki i kultury, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Nauk. Autor prac naukowych, z zakresu pedagogiki, historii nauki polskiej, filozofii: "Wychowanie dla przyszłości”, "Uspołecznienie kultury” i "Narodziny nowożytnej filozofii człowieka”. Zmarł 2 października 1992 roku.
1905 - W Ostrowcu na fali strajków, wieców i manifestacji ulicznych, podczas rewolucji w Królestwie Polskim, proklamowano tak zwaną Republikę Ostrowiecką. U jej steru stanął Ignacy Boerner - bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego. Strajki, które objęły Ostrowiec, Iłżę, Ćmielów i okolice, miały początkowo charakter płacowy, potem - antyrosyjski. Wezwano do likwidacji carskiej administracji, organizowania milicji ludowej, tworzenia samorządu rewolucyjnego oraz konfiskaty broni. Republika upadła w połowie stycznia 1906 po wkroczeniu do Ostrowca rosyjskich pułków piechoty z artylerią.
1909 - Urodził się Henryk Jabłoński, polityk, działacz komunistyczny, członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i członek Polskiej Akademii Nauk. Jako minister oświaty i szkolnictwa wyższego w latach 1966-1972, podpisał decyzje o relegowaniu "nieprawomyślnych" studentów po marcu 1968 roku. W latach 1972-1985 był przewodniczącym Rady Państwa. Zmarł 27 stycznia 2003 roku.
1913 - Urodził się Szczepan Pieniążek, sadownik, profesor Akademii Rolniczej w Warszawie, współtwórca i dyrektor Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. Zajmował się fizjologią roślin, uprawą drzew owocowych, ochroną sadów. Opublikował około 100 prac naukowych, między innymi podręcznik "Sadownictwo”. Zmarł 1 lipca 2008 roku.
1917 - Urodziła się Margot Woelk, niemiecka testerka posiłków przyrządzanych dla Adolfa Hitlera. Podczas II wojny światowej wraz z 14 kobietami testowała posiłki na zawartość trucizny. Po zamachu na Adolfa Hitlera 20 lipca 1944 roku, wróciła do Berlina, gdzie ukrywała się w piwnicy do końca wojny. Zmarła w 2014 roku.
1918 - Wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Polacy domagali się zwrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość. Wybuchło w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali niemal całą Prowincję Poznańską. Walki zakończyły się politycznym i militarnym sukcesem oraz podpisaniem rozejmu polsko-niemieckiego 16 lutego 1919 roku w Trewirze.
1918 - Zmarł Jan Mertka, pierwszy poległy powstaniec wielkopolski. Aktywnie angażował się w prace polskich towarzystw młodzieżowych w Niemczech. Podczas I wojny światowej został wcielony do armii pruskiej w Chociebużu. W 1918 wstąpił do I Batalionu Pogranicznego, stacjonującego w Szczypiornie. 27 grudnia, w dniu wybuchu powstania, odbywał służbę patrolową w Szczypiornie. Zginął podczas ostrzału ze strony niemieckiej, około godziny 11.30. Urodził się 27 lipca 1899 roku.
1923 - Zmarł Gustave Eiffel, francuski inżynier architekt. Był specjalistą od konstrukcji żelbetowych i mostów. Jego projektu są śluzy na Kanale Panamskim, konstrukcja Statuy Wolności i paryska Wieża Eiffela. Z jego biura konstrukcyjnego pochodzi także projekt mostu kolejowego na Sanie w Przemyślu. Urodził się 15 grudnia 1832 roku.
1925 - Urodził się Michel Piccoli, francuski aktor, włoskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych aktorów europejskiego kina. Grał w filmach takich reżyserów, jak Claude Sautet czy Louis Bunuel. Współpracował na planie filmowym z Catherine Deneuve, Romy Schneider i Jeanne Moreau. Wystąpił w obrazach: "Skok w pustkę", "Wielkie żarcie", "Pogarda", "Dziwna sprawa". Ostatnią znaczącą kreacją aktora była w 2011 roku rola papieża w obrazie "Habemus Papam: mamy papieża" w reżyserii Nanniego Morettiego. Zmarł 12 maja 2020 roku.
1925 - Zmarła Ester Rachel Kamińska, aktorka teatralna, prowadząca wraz z mężem pierwszy teatr żydowski, posiadający stałą siedzibę. Nazywana "matką teatru żydowskiego”. Zagrała także w kilku filmach jidysz. W 1955 jej imię nadano Teatrowi Żydowskiemu w Warszawie. Urodziła się 22 lutego 1870 roku.
1931 - Urodził się Scotty Moore, amerykański gitarzysta rock'n'rollowy, grający z Elvisem Presleyem. Uważany za jedną z legend gitary. W 2003 został sklasyfikowany na 44. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". Był jednym z twórców gatunku rockabilly i to on, jako gitarzysta i producent, jako pierwszy dostrzegł talent wokalny Elvisa Presleya i przyczynił się do jego wielkiego komercyjnego sukcesu. Ich pierwszy wielki przebój "That's All Right" z 1954 rozpoczął nowy rozdział w historii muzyki i przyczynił się do rozwoju rock and rolla oraz rocka. Zmarł 28 czerwca 2016 roku.
1934 - Urodziła się Łarysa Łatynina, radziecka gimnastyczka, wielokrotna medalistka olimpijska. Przez prawie 50 lat rekordzistka, pod względem liczby medali zdobytych na igrzyskach. Podczas trzech startów wywalczyła ich łącznie 18, w tym dziewięć złotych. Na igrzyskach debiutowała w Melbourne w 1956 roku, ostatni raz wystąpiła w Tokio osiem lat później. Uchodzi za jedną z najwybitniejszych gimnastyczek w historii sportu.
1936 - Zmarł Leon Wyczółkowski, czołowy malarz i grafik, okresu Młodej Polski, reprezentant nurtu realistycznego w polskiej sztuce. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Twórczość Wyczółkowskiego cechowała wszechstronność, tworzył w różnych technikach: oleju, akwareli, tuszu, temperze, pastelu, ołówku i w grafice. Najczęściej wybierał proste motywy związane z plenerem. Urodził się 11 kwietnia 1852 roku.
1938 - W łagrze pod Władywostokiem zmarł Osip Mandelsztam, rosyjski poeta i prozaik, żydowskiego pochodzenia, twórca zintelektualizowanej poezji filozoficznej, inspirowanej przez kulturę świata starożytnego i średniowiecza, jeden z głównych przedstawicieli akmeizmu. Autor między innymi książki "Podróż do Armenii”, eseju "O poezji” oraz zbiorów wierszy: "Kamień” i "Tristia”. Uważany za jednego z największych poetów rosyjskich XX wieku. Aresztowany w czasach stalinowskiego terroru, na osobisty rozkaz Józefa Stalina, zmarł w łagrze pod Władywostokiem. W 1987 roku został zrehabilitowany. Ten fakt zainspirował Jacka Kaczmarskiego do napisania piosenki "Zmartwychwstanie Mandelsztama”. Urodził się 15 stycznia 1891 roku w Warszawie.
1939 - W nocy z 26 na 27 grudnia w Wawrze koło Warszawy, w odwecie za zabicie dwóch niemieckich żołnierzy, hitlerowcy rozstrzelali 107 mężczyzn. Przeżyło siedem osób, mimo odniesionych ran. Wśród rozstrzelanych byli Polacy, Żydzi, Rosjanin i dwóch obywateli USA. Egzekucja w Wawrze była pierwszą masową zbrodnią na ludności cywilnej Warszawy i w Generalnym Gubernatorstwie. Po wojnie sądy polskie skazały za zbrodnie w Wawrze dwóch Niemców na karę śmierci.
1941 - Z Moskwy do okupowanej Polski odleciała tak zwana pierwsza Grupa Inicjatywna Polskiej Partii Robotniczej, której zadaniem było odtworzenie partii komunistycznej na terenach znajdujących się pod okupacją niemiecką. W jej składzie znaleźli się Marceli Nowotko, Paweł Finder, Bolesław Mołojec, Pinkus Kartin, Czesław Skoniecki i Maria Rutkiewicz.
1941 - Urodził się Michael Pinder, angielski muzyk, znany przede wszystkim, jako klawiszowiec i wokalista zespołu The Moody Blues.
1943 - Urodził się Peter John Sinfield, angielski producent muzyczny, poeta i autor tekstów. Znany jest przede wszystkim ze współpracy z supergrupą King Crimson, dla której pisał teksty, a także z kapelą Emerson, Lake and Palmer i popową wokalistką Céline Dion.
1944 - W nocy z 26 na 27 grudnia odbył się ostatni lot z "cichociemnymi" dla Armii Krajowej. Elitarną jednostkę tworzyli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przeznaczeni do zadań specjalnych. W zrzutach od lutego 1941 roku do grudnia 1944 uczestniczyło 344 skoczków, wśród nich 28 kurierów i 316 żołnierzy. "Cichociemni" wyróżniali się profesjonalizmem, wyszkoleniem i postawą bojową.
1944 - Zmarła Sára Salkaházi, węgierska zakonnica, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, błogosławiona Kościoła katolickiego. W ostatnich miesiącach II wojny światowej ocaliła życie około 100 Żydów. 27 grudnia 1944 została aresztowana przez nazistów razem z ukrywającymi się Żydami. W nocy wszyscy zostali zastrzeleni, a ich ciała wrzucono do rzeki. W chwili śmierci miała 45 lat. W 1972 przyznano jej pośmiertnie tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikował ją papież Benedykt XVI, 17 września 2006. Urodziła się 11 maja 1899 roku.
1945 - Weszły w życie postanowienia konferencji z Bretton Woods w USA. Powstały Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. MFW to międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do przeprowadzania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących. Zrzesza 189 państw na całym świecie. Główną przesłanką powołania Banku Światowego była potrzeba odbudowy zniszczonych II wojną światową krajów Europy i Japonii. Istotnym celem statutowym było wsparcie dla rozwijających się krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Instytucja zrzesza 189 krajów członkowskich a jej siedzibą jest Waszyngton.
1946 - Urodził się Maciej Parowski, redaktor, krytyk i pisarz fantastyki naukowej, w latach 1992-2003 redaktor naczelny miesięcznika "Fantastyka” i "Nowa Fantastyka”. Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem "Bunt robotów" w tygodniku "Na Przełaj”. Jego debiutem książkowym była powieść "Twarzą ku ziemi". Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Zmarł 2 czerwca 2019 roku.
1947 - Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na śmierć podpułkownika Wacława Lipińskiego, historyka, żołnierza Legionów Polskich, działacza piłsudczykowskiego, współorganizatora Konwentu Organizacji Niepodległościowych, założyciela i przewodniczącego podziemnego Stronnictwa Niezawisłości Narodowej, członka Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Polski Podziemnej. Wacław Lipiński został zamordowany w więzieniu we Wronkach, przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, 4 kwietnia 1949 roku.
1948 - Zmarł Zygmunt Jaksa-Chamiec, działacz gospodarczy, organizator polskiej radiofonii, pierwszy dyrektor Polskiego Radia. Stacja swój pierwszy program nadała 18 kwietnia 1926 roku. Z inicjatywy Zygmunta Chamca wszystkich pięć stacji nadawczych do 1930 roku rozpoczęło regularne nadawanie programów. Jako pierwszy w Europie wystąpił z propozycją transmisji koncertu z Filharmonii Warszawskiej do Austrii, a następnie koncertu radiowego z Wiednia do Warszawy. 1 kwietnia 1933 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dyrektorem Polskiego Radia był do 1935 roku. Urodził się 24 marca 1882 roku.
1948 - Urodził się Gérard Depardieu, francuski aktor, producent i reżyser. Zagrał w ponad 130 kinowych produkcjach. Są to między innymi: "Danton", "Cyran de Bergerac", "Wujaszek z Ameryki", "Asteriks i Obeliks", "Zielona karta". Gerard Depardieu to laureat między innymi Złotego Globu oraz dwukrotny zdobywca Cezara. W grudniu 2012 roku złożył wniosek o nadanie obywatelstwa belgijskiego, z powodu wprowadzenia przez francuski rząd 75-procentowego podatku dla najbogatszych. W styczniu 2013 roku prezydent Rosji Wadimir Putin ukazem przyznał mu rosyjskie obywatelstwo.
1953 - Zmarł Julian Tuwim, poeta i tłumacz. Autor zbiorów: "Czyhanie na Boga", "Sokrates tańczący", "Słowa we krwi". Twórca wierszy dla dzieci: "Lokomotywa", "O panu Tralalińskim" oraz "Słoń Trąbalski". Był współzałożycielem grupy poetyckiej Skamander i kierownikiem artystycznym wielu kabaretów warszawskich, między innymi "Qui Pro Quo". Jeden z najpopularniejszych poetów 20-lecia międzywojennego. Podczas okupacji niemieckiej całość twórczości Juliana Tuwima trafiła na niemieckie listy proskrypcyjne, jako szkodliwa i niepożądana z przeznaczeniem do zniszczenia. Po II wojnie światowej i powrocie do kraju został okrzyknięty "poetą państwowym". Urodził się 13 września 1894 roku.
1953 - Zmarł Józef Turczyński, pianista, pedagog i edytor dzieł Fryderyka Chopina. Grał dzieła Chopina, Paderewskiego, Zarębskiego i Szymanowskiego. Był jurorem Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Ostatnie lata życia spędził w Lozannie i Rio de Janeiro. Tam też koncertował, uczył gry na fortepianie oraz prowadził kursy mistrzowskie w zakresie interpretacji utworów Chopina. Uczestniczył w pracy zespołu, który doprowadził do zbiorowego wydania dzieł wszystkich Fryderyka Chopina. Urodził się 2 lutego 1884 roku.
1958 - Urodziła się Barbara Crampton, aktorka amerykańska. Zagrała w kilku kultowych horrorach, takich jak "Reanimator", ale znana przede wszystkim z seriali telewizyjnych: "Dni naszego życia", "Mody na sukces" oraz "Guiding Light".
1960 - Zmarła Janina Mortkowicz, pisarka i tłumaczka utworów dla dzieci i młodzieży. W 1919 przetłumaczyła na język polski powieść "Chłopcy z Placu Broni", zmieniając jej tytuł, który w dosłownym tłumaczeniu brzmiałby "Chłopcy z ulicy Pawła". Była autorką także wielu innych tłumaczeń, między innymi powieści "Cudowna podróż" Selmy Lagerlöf, "Nad dalekim cichym fiordem" Agot Gjems-Selmer oraz serii o doktorze Dolittle. Napisała książkę "O wychowaniu estetycznem". Urodziła się 20 października 1875 roku.
1966 - Urodził się Rafał Królikowski, aktor, zgrał główną rolę w filmie "Pierścionek z orłem w koronie" w reżyserii Andrzeja Wajdy. W 1993 odebrał Nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego. Telewidzom znany jest z kilku seriali, między innymi: "Na dobre i na złe" oraz "M jak miłość".
1972 - Zmarł Lester Pearson, kanadyjski polityk liberalny, premier Kanady w latach 1963-1968. Za udział w rozwiązaniu kryzysu sueskiego i wkład w powołanie Sił Pokojowych ONZ, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1957 roku. Lester Pearson uruchomił w Kanadzie ważne programy socjalne, między innymi powszechny fundusz emerytalny, oraz zreformował system ubezpieczeń medycznych. Wprowadził także flagę Kanady z czerwonym liściem klonowym na białym tle. Urodził się 23 kwietnia 1897 roku.
1975 - Urodziła się Heather Michele O’Rourke, amerykańska aktorka dziecięca. Jako mała dziewczynka występowała w reklamach Barbie. Jej twarz zdobiła także pudełka tych lalek. Najbardziej znana była z cyklu horrorów "Poltergeist". Zmarła 1 lutego 1988 roku podczas operacji.
1975 - 372 górników zginęło w katastrofie w kopalni węgla kamiennego w Chasnala w indyjskim stanie Jharkhand.
1976 - Urodził się Piotr Morawski, himalaista, zdobywca sześciu ośmiotysięczników, wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu. Jako pierwszy człowiek zdobył w 2005 roku zimą Sziszapangmę, 14. szczyt świata. Piotr Morawski publikował relacje z wypraw w magazynach podróżniczych i górskich, od 2008 roku miał swoją stałą rubrykę w magazynie "Góry”. Zginął 8 kwietnia 2009 roku podczas próby wejścia nową drogą na zachodnią ścianę Manaslu w Nepalu. Przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla rozwoju polskiego himalaizmu, za rozsławianie Polski w świecie".
1978 - Zmarł Kazimierz Wilamowski, aktor i reżyser teatralny. W okresie międzywojennym związany z wieloma teatrami w Polsce, od lat 50. występował w teatrach warszawskich. Grał również w filmach: "Sprawa pilota Maresza”, "Zaduszki”, "Przerwany lot”, "Wielka miłość Balzaka”, "Deszczowy lipiec”, "Nikodem Dyzma”, "Smarkula”. Występował też w Teatrze Telewizji i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Urodził się 23 marca 1896 roku.
1979 - W miejscowości Cortina d'Ampezzo we Włoszech odbył się pierwszy w historii konkurs Puchar Świata, w skokach narciarskich. Historycznym triumfatorem został Austriak Toni Innauer.
1981 - Lech Wałęsa został wybrany "Człowiekiem Roku 1981” przez amerykański magazyn "Time”.
1982 - Stan wojenny: Służba Bezpieczeństwa aresztowała Janusza Pałubickiego, przewodniczącego konspiracyjnego Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska oraz członka Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, kierującej podziemną Solidarnością. Skazany na cztery lata pozbawienia wolności prowadził trwający 104 dni strajk głodowy, podczas którego był przymusowo dokarmiany. Ze względu na stan zdrowia w czerwcu 1984 został warunkowo przedterminowo zwolniony.
1983 - Jan Paweł II odwiedził w rzymskim więzieniu zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Spotkanie trwało 25 minut. Rozmowa odbyła się w cztery oczy. Papież przebaczył Agcy, jednak nie mógł mu zwrócić wolności. W 1999 roku Ojciec Święty wystąpił z prośbą o ułaskawienie zamachowca. W czerwcu 2000 roku prezydent Włoch, Carlo Azeglio Ciampi, ułaskawił Agcę. Nakazał też jego ekstradycję do Ankary. W Turcji Agca spędził kolejne dziewięć lat w więzieniu.
1983 - W Izraelu zmarł Seweryn Steinwurzel, operator filmowy, autor zdjęć do wielu filmów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, między innymi: "Córki generała Pankratowa", "Barbary Radziwiłłówny", "Trędowatej" i "Dziewcząt z Nowolipek". Urodził się 18 stycznia 1898 roku w Warszawie. 40. rocznica 1984 - W Toruniu przed Sądem Wojewódzkim rozpoczął się proces funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oskarżonych o uprowadzenie i zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki. Kapelan warszawskiej "Solidarności", obrońca praw człowieka w okresie PRL, został porwany wraz ze swoim kierowcą 19 października 1984 roku na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D” Departamentu IV MSW. Księdza zmuszono do wyjścia z samochodu, pobito i wrzucono do bagażnika auta "esbeków". Dalsze wydarzenia znane są jedynie z wyjaśnień trzech wykonawców porwania i zabójstwa. Oskarżeni zeznali przed sądem, że około północy z 19 na 20 października wjechali na zaporę na Wiśle we Włocławku. Tam wrzucili księdza do wody. Do dziś nie wiadomo, kto i kiedy podjął decyzję o zabiciu księdza, ani na jakim szczeblu zapadła decyzja.
1985 - W atakach terrorystycznych organizacji Abu Nidala na lotniska w Rzymie i Wiedniu zginęło 18 osób, a 100 zostało rannych. Organizacja utworzona została w 1974 roku przez Abu Nidala i rozłamowców z al-Fatah. Grupa przeprowadziła liczne akcje terrorystyczne przeciwko Żydom, Izraelowi, państwom zachodnim i krajom Zatoki Perskiej. Terroryści zabijali też członków konkurencyjnej Organizacji Wyzwolenia Palestyny i innych Palestyńczyków, których uznali za nazbyt liberalnych.
1985 - Zmarł Harry Hopman, australijski tenisista, zwycięzca siedmiu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, legendarny kapitan i twórca potęgi reprezentacji Australii w Pucharze Davisa. Jako trener Hopman kładł przede wszystkim nacisk na przygotowanie fizyczne swoich podopiecznych. Nazywany "Lisem” i "Cudotwórcą”, miał opinię trenera, który potrafił uzyskać szczyt formy u zawodników, także tych najwybitniejszych. Urodził się 12 sierpnia 1906 roku.
1991 - Polska uznała niepodległość: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Kazachstanu, Mołdawii, Tadżykistanu i Turkmenistanu.
1993 - Zmarła Janina Hertz, pisarka. Zadebiutowała w 1950 roku, na łamach "Tygodnika Powszechnego”. Autorka powieści: "Świadkowie”, "Krzyż Nieznanego Żołnierza”, "Rumak i krzyż”, "Mozaika z Noemi”, sztuk scenicznych, utworów dla dzieci: "Legendy o zwierzętach i świętych”, a także rozważań religijnych: "Światło na ścieżce” i "Rozmyślania religijne”. Urodziła się 1 maja 1926 roku.
1995 - Marek Kamiński, jako pierwszy Polak zdobył biegun południowy. Wyruszył z Berkner Island, a 1400 kilometrów przeszedł w 53 dni. Wcześniej, 23 maja 1995 roku, wraz z Wojciechem Moskalem zdobył biegun północny.
1999 - Zmarł Pierre Clémenti, francuski aktor filmowy, reżyser i scenarzysta, często grywał mroczne i tajemnicze postacie w filmach Louisa Bunuela, Piera Pasoliniego, Bernardo Bertolucciego: "Piękność dnia”, "Benjamin czyli pamiętnik cnotliwego młodzieńca”, "Łoże dziewicy”, "Chlew”, "W stronę Marrakeszu”. Urodził się 28 września 1942 roku.
2002 - Wybuchła afera Rywina. Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł "Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika" Pawła Smoleńskiego. Był to jeden z najgłośniejszych skandali korupcyjnych w tamtych latach. Z artykułu wynikało, że składając propozycję korupcyjną Agorze, Lew Rywin powołał się na ustalenia z premierem Leszkiem Millerem. Twierdził, ze za jego ofertą stoi "grupa trzymająca władzę". Sąd uznał, że Rywin był pośrednikiem, ale nie można ustalić osób, na polecenie, których działał. Został skazany na dwa lata więzienia i 100 tysięcy złotych grzywny za pomoc w płatnej protekcji. Wyszedł na wolność po odbyciu ponad połowy kary, w 2006 roku.
2002 - Zmarł Konstanty Kalinowski, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor licznych prac z dziedziny historii sztuki XVII i XVIII wieku. Jako jedyny Polak pracował w Radzie Naukowej Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze. Znany był z deklarowania konieczności powrotu dzieł sztuki do miejsc ich powstania. Urodził się 26 marca 1935 roku, w Wilnie.
2002 - Zmarł George Roy Hill, amerykański reżyser, autor filmów: "Świat według Garpa", "Mały romans", "Rzeźnia numer pięć", zdobywca Oskara w 1974 roku, za film "Żądło". Urodził się 20 grudnia 1921 roku.
2002 - Amerykański koncern Lockheed Martin, oferujący samolot F-16, wygrał przetarg na dostawę samolotu wielozadaniowego dla Wojska Polskiego. 18 kwietnia 2003 roku rządy Polski i Stanów Zjednoczonych podpisały kontrakt na dostawę 36 jednomiejscowych samolotów bojowych F-16C i 12 dwumiejscowych samolotów szkolno-bojowych F-16D w latach 2006-2008. Samoloty te zostały wyprodukowane przez zakład Lockheed Martin Aeronautics Company w Fort Worth w Teksasie.
2002 - 72 osoby zginęły, a ponad 200 zostało rannych w zamachu bombowym przeprowadzonym na siedzibę rosyjskiej administracji w stolicy Czeczenii Groznym.
2003 - Zmarł Enric Bernat, hiszpański cukiernik, który w 1958 roku wprowadził na rynek lizak - kulkę na patyku "ChupaChups", do którego opakowanie zaprojektował Salvadore Dali. Urodził się 20 października 1923 roku.
2004 - Zmarł ojciec Stefan Miecznikowski, jezuita, legendarny kapelan łódzkiej "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc dla rodzin zatrzymanych i samych aresztowanych, a także osób pozbawionych pracy i środków do życia. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ojca Stefana Miecznikowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 25 sierpnia 1921 roku.
2004 - Zmarł Janusz Popławski, gitarzysta rockowy, w latach 60. i 70. lider Niebiesko-Czarnych, potem we własnych zespołach: Bumerang, Flash Band i Winners. Współkompozytor pierwszej polskiej rock-opery "Naga". Twórca wielu przebojów, jak: "Adagio Cantabile", "Czy będziesz sama dziś wieczorem?", "Nad potokiem baby piorą", "Cienie na wietrze". Urodził się 20 października 1938 roku.
2006 - Zmarła Dana Lerska, piosenkarka. Od 1969 roku była solistką zespołu Wanderpol. Nagrywała piosenki dla Polskiego Radia. Do jej najpopularniejszych utworów należały: "Dwie szklaneczki wina", "Jaka szkoda, że nie wcześniej", "Polubisz to, co ja", "Spróbujmy jeszcze raz". Urodziła się 15 października 1935 roku.
2007 - Zmarł Jerzy Kawalerowicz, wybitny reżyser i scenarzysta, wykładowca warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Autor obrazów: "Faraon", "Quo vadis", "Matka Joanna od Aniołów", "Śmierć prezydenta". Współzałożyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Za reżyserię "Faraona" otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, jego inna adaptacja - "Austeria" na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego zapewniła mu Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Urodził się 19 stycznia 1922 roku.
2007 - Zmarł Janusz Domagalik, dziennikarz, prozaik, autor utworów dla młodzieży, słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych, przez wiele lat związany z Polskim Radiem, redaktor naczelny harcerskiego pisma "Świat Młodych". Autor powieści: "Koniec wakacji", "Księżniczka i chłopcy", "Banda Rudego", "Zielone kasztany". Urodził się 5 lipca 1931 roku.
2007 - Zmarł Jaan Kross, estoński poeta, powieściopisarz, autor opowiadań, tłumacz klasyki światowej: Szekspira, Heinego, Błoka, a także literatury skandynawskiej. Jest autorem historycznych powieści: "Trzy bicze czarnej śmierci, czyli Opowieść o Baltazarze Russowie", "Kamienie z nieba" i "Cesarski szaleniec". Urodził się 19 lutego 1920 roku.
2007 - Zginęła, w wyniku zamachu, Benazir Bhutto, pakistańska polityk, premier Pakistanu w latach 1988-1990 i 1993-1996. Winą za zamach obciążono organizację rzekomo powiązaną z Al-Kaidą. Urodziła 21 czerwca 1953 roku.
2012 - Zmarł Herbert Norman Schwarzkopf, amerykański generał, dowódca międzynarodowych sił koalicji antyirackiej podczas I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Po przejściu w stan spoczynku napisał autobiografię "Nie trzeba bohatera". Urodził się 22 sierpnia 1934 roku.
2013 - Zmarła Zofia Lewenstam, lekarka internistka, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Wraz z mężem walczyła na Starówce, wielokrotnie wykazując się odwagą, ratując rannych z pola bitwy. Po upadku Starówki dostała się do niewoli. Była więźniem niemieckich obozów w: Pruszkowie, Ravensbrück, Flossenbürg, Buchenwald oraz Bergen-Belsen. Po II wojnie światowej pracowała, jako lekarz w Słupsku. Była wicedyrektorem miejscowego szpitala. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodziła się 24 marca 1920 roku.
2015 - Zmarł Stevie Wright, australijski muzyk i kompozytor, który nazwany został pierwszą międzynarodową australijską gwiazdą pop. W latach 1964-69 był wokalistą zespołu rockandrollowego The Easybeats. Po rozpadzie grupy w 1969 roku, wchodził w skład wielu zespołów, w tym Stevie Wright Band i Stevie Wright and the Allstars. Urodził się 20 grudnia 1947 roku.
2015 - Zmarł Haskell Wexler, amerykański operator, reżyser i producent filmowy. Pochodził z rodziny żydowskiej, której przodkowie wywodzili się z Rosji i Polski. Był dwukrotnym laureatem Oscara za najlepsze zdjęcia do filmów: "Kto się boi Virginii Woolf?" oraz "By nie pełzać na kolanach". Ponadto był jeszcze trzykrotnie nominowany do tej nagrody za filmy: "Lot nad kukułczym gniazdem", "W szachu" i "Blaze". Sam Wexler wyreżyserował także kilka filmów fabularnych, w tym głośny dramat "Chłodnym okiem". Urodził się 6 lutego 1922 roku.
2016 - W wieku 60 lat zmarła Carrie Fisher, znana z roli księżniczki Lei w "Gwiezdnych Wojnach”. Była także autorką wielu książek, w tym autobiograficznej "Pocztówki znad krawędzi", na podstawie, której powstał film Mike'a Nicholsa. Urodziła się 21 października 1956.
2016 - Zmarła Claude Jeanne Malca Gensac, jedna z najpopularniejszych aktorek francuskich lat 60. i 70. Początkowo grała tylko w teatrze. Z filmem związała się na dobre dopiero w połowie lat 60. W latach 1967-1982 wystąpiła u boku Luisa de Funesa w dziewięciu filmach, odtwarzając zwykle role jego żony. Były to między innymi obrazy: "Kapuśniaczek", "Skąpiec" i "Żandarm się żeni". Ponadto zagrała w ponad 100 innych filmach. Urodziła się 1 marca 1927 roku.
2016 - Zmarł Wacław Kułakowski, muzykant ludowy, wileński cymbalista. Jako 9-letni chłopiec zobaczył na weselu w grającego cymbalistę i pod wpływem jego umiejętności postanowił sam nauczyć się grać na tym instrumencie. Początkowo grał na weselach, później założył swój zespół, zaczął budować cymbały i kształcić uczniów. Występował między innymi na festiwalu w Kazimierzu. Nagrania jego utworów znajdują się w archiwach Polskiego Radia. Był laureatem Nagrody imienia Oskara Kolberga w 2001 roku. Został też zaproszony, jako gość specjalny na premierę filmu "Pan Tadeusz" gdzie grał, jako Jankiel. Urodził się 8 grudnia 1923 roku.
2017 - Zmarł Aleksander Szymański, żołnierz, major Armii Krajowej, więzień niemieckich obozów zagłady Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Został zatrzymany przez Niemców we wrześniu 1943 roku za roznoszenie nielegalnej prasy i przenoszenie meldunków między dowódcami Armii Krajowej. Miał wtedy 16 lat. "Drogę z Mauthausen do Gusen - obozu pracy przymusowej, gdzie więźniowie pracowali w kamieniołomach - przebyliśmy tylko w bieliźnie i drewnianych trepach, był to początek grudnia, temperatura spadła do minus 10 stopni Celsjusza, a szliśmy przez Alpy. Zostałem skierowany do kamieniołomów, skąd mało, kto wracał żywy" - wspominał po latach pobyt w niemieckim obozie zagłady. Urodził się 12 grudnia 1927 roku.
2018 - Zmarł biskup Tadeusz Pieronek, duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w prawie kanonicznym. Był biskupem pomocniczym sosnowieckim, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993-1998 i rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie od 1998 do 2004 roku. Przewodniczył także Kościelnej Komisji Konkordatowej, zajmującej się uzgodnieniami prawnymi, co do małżeństw konkordatowych, statusem kościelnego szkolnictwa wyższego i wydziałów teologicznych na uniwersytetach państwowych, oraz innymi sprawami prawnymi związanymi z wprowadzeniem konkordatu. Często wypowiadał się publicznie, odnosząc się do ważnych, bieżących wydarzeń. Urodził się 24 października 1934 roku.
2020 - Zmarł na COVID-19 Mieczysław Morański, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Zagrał między innymi w serialach: "Klan", "Dom", "Kryminalni" i "Glina". Urodził się 21 stycznia 1960 roku.
2020 - Zmarł Andrzej Maryniarczyk, duchowny rzymskokatolicki, salezjanin, filozof i metafizyk, profesor nauk humanistycznych. Był redaktorem naczelnym "Powszechnej Encyklopedii Filozofii", która ukazała się w dziesięciu tomach w latach 2000-2009. Za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej, za osiągnięcia w działalności naukowej publicystycznej, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 26 stycznia 1950 roku.
2021 - Zmarł Lesław Lic, muzyk, aranżer, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, członek kwintetu i sekstetu Andrzeja Kurylewicza. W latach 1979-1982 kierownik muzyczny Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, wieloletni członek zespołu Filharmonii Krakowskiej i orkiestry Polskiego Radia, współtwórca Kabaretu Jama Michalika. Urodził się 22 marca 1930 roku.
2021 - Zmarła Wiktoria Śliwowska, historyczka, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, badaczka historii Rosji i losu polskich zesłańców na Syberii. Należała także do zespołu, który pod kierunkiem Stefana Kieniewicza przygotował do druku wielotomową edycję dokumentów związanych z powstaniem styczniowym. Urodziła się 26 czerwca 1931 roku.
2022 - W wieku 63 lat zmarł Andrzej Iwan, były piłkarz Wisły Kraków, Górnika Zabrze i reprezentacji Polski, z którą w 1982 roku zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Hiszpanii. Po zakończeniu kariery próbował swoich sił, jako trener, menedżer i skaut. Był asystentem Adama Nawałki w Wiśle Kraków i Zagłębiu Lubin. Samodzielnie prowadził Okocimskiego Brzesko. Urodził się 10 listopada 1959 roku.