Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-04-01, 07:30 Autor: IAR/J.Leszczyńska/dok.

Kartka z kalendarza

Prima Aprilis, dzień żartów, obchodzony w wielu krajach świata

1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony w 1906 podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 roku.

1 kwietnia - Rozpoczyna się Tydzień Czystości Wód, trwający od 1 do 7 stycznia.
1455 - Zmarł Zbigniew Oleśnicki, biskup krakowski w latach 1423-1455, od 1449 roku pierwszy kardynał narodowości polskiej, polityk i mąż stanu, uczestnik bitwy pod Grunwaldem. Był doradcą królów - Władysława Jagiełły i Władysława Warneńczyka. W czasie panowania Kazimierza Jagiellończyka popadł z nim w konflikt. Sprzeciwił się udzieleniu przez króla pomocy Związkowi Pruskiemu w antykrzyżackim powstaniu. Oponował też przeciwko udziałowi Korony w wojnie z Zakonem. Urodził się 5 grudnia 1389 roku.

1548 - Zmarł Zygmunt I Stary, król polski i wielki książę litewski. Na tronie polskim zasiadł po śmierci swego brata Aleksandra Jagiellończyka. Był przedostatnim z sześciu synów Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Podczas rządów zawarł sojusz z Habsburgami, przeprowadził sekularyzację Zakonu Krzyżackiego, przyjął hołd Albrechta Hohenzollerna, a także wcielił Mazowsze do Korony. Urodził się 1 stycznia 1467 roku.

1579 - Król Polski Stefan Batory powołał w Wilnie Akademię i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. Oficjalnym językiem wykładowym była łacina, zaś wykładowcami byli uczeni pochodzących z różnych części Europy. Po stłumieniu powstania listopadowego car Mikołaj I zamknął Uniwersytet Wileński. Uczelnia została ponownie odtworzona dopiero w 1919 roku. Uniwersytet uzyskał wtedy nazwę Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Językiem wykładowym w okresie międzywojennym był język polski. Stefan Batory urodził się 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zmarł 12 grudnia 1586 w Grodnie. 445. rocznica

1656 - Król Jan II Kazimierz Waza złożył tak zwane "śluby lwowskie", obierając Matkę Bożą za patronkę i Królową Polski oraz zapowiedział walkę z najazdem szwedzkim aż do zwycięstwa. Ponadto obiecał, że poprawi sytuację chłopów i mieszczan, kiedy tylko kraj zostanie uwolniony spod okupacji. Jan II Kazimierz Waza urodził się 22 marca 1609 w Krakowie, zmarł 16 grudnia 1672 w Nevers.

1683 - Cesarz rzymsko-niemiecki Leopold I Habsburg zawarł z polskim królem Janem III Sobieskim przymierze skierowane przeciwko Turcji. Umowę antydatowano na 31 marca, aby nie widniała na niej data prima aprilis.

1715 - W Sviadnovie niedaleko miasta Frydek-Mistek zabity został Ondrasz Szebesta, Ondraszek, śląski zbójnik, harnaś; bohater wielu opowieści ludowych Śląska Cieszyńskiego. Urodził się w 1680 roku. Ondraszek przetrwał w ludowych przekazach, jako obrońca chłopów i wróg wielmoży, dlatego jest przedmiotem wielu ludowych podań, legend i pieśni, a najsłynniejszą z nich jest pieśń o zbójniku z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk”.

1750 - Urodził się Hugo Kołłątaj, polityk, mąż stanu, publicysta oświeceniowy, pisarz polityczny, katolicki prezbiter, kanonik, satyryk, poeta, geograf, historyk. Jeden z głównych ideologów polskiego oświecenia. Był współautorem Konstytucji 3 Maja 1791 roku i uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej. Jako publicysta zajmował się przede wszystkim nauką, oświatą i wychowaniem, a jego prace poruszające sprawy społeczne i władzy państwowej były podstawą Konstytucji 3 Maja. Pozostawił po sobie wiele utworów publicystycznych. Zmarł 28 lutego 1812 roku.

1784 - W Krakowie odbył się publiczny pokaz lotu balonu skonstruowanego przez Jana Jaśkiewicza i Jana Śniadeckiego. Balon na ogrzane powietrze w kształcie połączonych podstawami piramid wzniósł się na wysokość około 4700 metrów i utrzymywał się w powietrzu przez 33 minuty. 240. rocznica

1815 - Urodził się Otto von Bismarck, premier Prus, pierwszy kanclerz zjednoczonego cesarstwa niemieckiego. Ze względu na rządy oparte na potędze militarnej, zwany Żelaznym Kanclerzem. Twórca między innymi w 1880 roku programu ubezpieczeń społecznych, które były pierwszymi na świecie. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych i najwybitniejszych polityków europejskich XIX wieku. Zmarł 30 lipca 1898 roku.

1848 - Komitet Narodowy Polski w Poznaniu zniósł część obowiązków chłopskich wobec dworów.

1854 - Urodził się Teodor Dunin, lekarz i działacz społeczny. Dzięki niemu w 1908 roku powstał zakład leczniczy dla chorych na gruźlicę w Rudce pod Warszawą. Był pierwszym prezesem Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Zajmował się chorobami wewnętrznymi, patologią i bakteriologią. Podczas 33 lat praktyki był autorem ponad 70 prac naukowych. Zmarł 16 marca 1909 roku. 170. rocznica

1855 - W Paryżu zmarł Józef Zaliwski, członek sprzysiężenia Piotra Wysockiego, uczestnik powstania listopadowego, dowódca partyzantki w Królestwie Polskim w 1833 roku. W czasie nocy listopadowej kierował atakiem na warszawski Arsenał. Po upadku powstania listopadowego udał się na emigrację do Francji. Urodził się w 1797 roku.

1868 - Urodził się Edmond Rostand, francuski poeta i dramatopisarz, członek Akademii Francuskiej. Autor wodewili, komedii i melodramatów: "Romantyczni”, ”Księżniczka zza morza” i "Orlątko”. Najbardziej znany, jako twórca komedii "Cyrano de Bergerac”. Zmarł 2 grudnia 1918 roku.

1872 - Urodził się Tadeusz Joteyko, kompozytor, dyrygent chórów, pedagog. Twórca oper - "Zygmunt August", muzyki orkiestrowej - "Szkice morskie". Działał aktywnie, jako popularyzator muzyki: organizował koncerty, wygłaszał prelekcje o muzyce, pisał książki i artykuły. Był współzałożycielem, a następnie prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuki, w którym zorganizował i prowadził szereg koncertów poświęconych współczesnej muzyce polskiej. Zmarł 20 sierpnia 1932 roku.

1873 - Urodził się Siergiej Rachmaninow, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent. Jego twórczość kompozytorska obejmuje: opery, koncerty fortepianowe, symfonie, mniejsze utwory orkiestrowe i pieśni. Od 1918 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Jeden z największych wirtuozów fortepianu pierwszej połowy XX wieku. Jego muzyka nawiązuje do twórczości Piotra Czajkowskiego i Modesta Musorgskiego. Zmarł 28 marca 1943.

1875 - Urodził się Edgar Wallace, angielski pisarz. Pozostawił po sobie blisko 170 powieści, 17 sztuk teatralnych i wiele scenariuszy filmowych. Do jego najbardziej znanych utworów należą: "Zemsta sprawiedliwych”, "Ludzie znad rzeki”, "Porucznik Bones”, "Rada sprawiedliwych" i "Czerwony krąg". To on był autorem scenariusza do filmu "King-Kong". Był bardzo pracowitym i wydajnym pisarzem - używał wyłącznie dyktafonu, a teksty przepisywała maszynistka. Zdobył ogromną popularność, ale sukcesu finansowego nie odniósł - pozostawił swoim spadkobiercom długi do spłacenia. Zmarł 10 lutego 1932 roku.

1878 - Urodził się Henryk Gąsiorowski, krajoznawca, nauczyciel, fotografik, major piechoty Wojska Polskiego. W powstałej w 1935 roku Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu piastował stanowisko referenta turystyczno-krajoznawczego. Pozostawił pamiętnik z walk o miasto w styczniu-lutym 1945 roku oraz fotograficzną dokumentację zniszczeń. Zmarł 16 stycznia 1947.

1886 - W piaskowni w Zakrzowie, dzielnicy Wrocławia, odkryto pierwszy z trzech grobowców zwanych Skarbem Zakrzowskim, z przełomu III i IV wieku naszej ery. W grobowcach znaleziono między innymi biżuterię ze złota i srebra, monety rzymskie i naczynia. Znaczna część skarbu zakrzowskiego zaginęła podczas II wojny światowej. Pozostałe eksponaty znajduje się we wrocławskim Muzeum Archeologicznym oraz w warszawskim Muzeum Narodowym.

1889 - Urodził się Ilja Szatrow, rosyjski kompozytor i dyrygent orkiestr wojskowych. Autor słynnego walca "Na wzgórzach Mandżurii”, napisanego w 1907 roku. Zmarł 2 maja 1952 roku. 135. rocznica

1890 - Urodził się Iwo Gall, reżyser teatralny, scenograf, malarz i inscenizator. Podczas okupacji niemieckiej w 1941 roku założył w Warszawie studio dramatyczne, które działało aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. W 1945 studio Galla zostało wznowione w Krakowie dając początek szkole teatralnej. W 1946 roku Iwo Wiktor Gall założył Teatr Wybrzeże w Gdańsku, którym kierował do 1949 roku. Zmarł 12 lutego 1959 roku.

1890 - Zmarł Aleksandr Fiodorowicz Możajski, rosyjski kontradmirał, pionier lotnictwa. Próby samolotu jego konstrukcji przeprowadzono już w 1882 roku. W jego pałacu w Woronowicy na Podolu mieści się muzeum lotnictwa. Aleksander Możajski zajmował się aerodynamiką. Około 1880 roku zbudował zestaw latawców, przy pomocy, których wzniósł się w powietrze. Dwa lata później zaprojektował samolot napędzany silnikiem parowym, który opatentował. Urodził się 21 marca 1825 roku.

1893 - Powstała Liga Narodowa, trójzaborowa organizacja polityczna utworzona z przekształcenia Ligi Polskiej. Jej celem było kształtowanie nowoczesnego narodu polskiego - silnego, gotowego oprzeć się innym narodom i realizującego własną misję dziejową. Czołowymi działaczami ligi byli Roman Dmowski, Zygmunt Balicki i Jan Popławski. Organizacja działała do 1928 roku.

1896 - Urodziła się Pola Gojawiczyńska, powieściopisarka, autorka książek: "Dziewczęta z Nowolipek", "Ziemia Elżbiety", "Rajska jabłoń", "Stolica". Podczas okupacji niemieckiej była więziona na Pawiaku, o czym napisała powieść wspomnieniową "Krata". Zmarła 29 marca 1963 roku.

1898 - Uruchomiono pierwszą na dzisiejszych ziemiach polskich kolej elektryczną na trasie Wąbrzeźno - Wąbrzeźno Miasto. Trasa miała długość trzech kilometrów, a podróż trwała około 10 minut.

1899 - Zmarł Leonard Marconi, polski rzeźbiarz, pochodzenia włoskiego, profesor Politechniki Lwowskiej, twórca pomnika Aleksandra Fredry we Lwowie oraz Tadeusza Kościuszki na Wawelu. Urodził się 6 października 1835 roku. 125. rocznica

1901 - Urodził się Henryk Sztompka, pianista, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, laureat nagrody za najlepsze wykonanie mazurków podczas I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w 1927 roku. Zmarł 21 czerwca 1964 roku.

1902 - Urodził się Józef Mackiewicz, prozaik, publicysta, brat Stanisława Cat-Mackiewicza. W maju 1943 roku po odkryciu przez Niemców w Katyniu grobów oficerów polskich zamordowanych przez Sowietów za zgodą polskich władz podziemnych udał się do Katynia, jako obserwator ekshumacji zwłok. Po powrocie za zgodą AK w polskojęzycznej gazecie wydawanej przez Niemców "Gońcu Codziennym" ukazał się wywiad z Józefem Mackiewiczem, w którym zrelacjonował pobyt w miejscu kaźni polskich oficerów. W 1948 wydał książkę "Zbrodnia w lesie katyńskim". Po wojnie przebywał na emigracji. Zmarł 31 stycznia 1985 roku.

1905 - W Łodzi bojówka PPS przeprowadziła udany zamach na wyróżniającego się okrucieństwem carskiego komisarza Michała Szatałowicza. Zamach był odwetem za śmierć łódzkiego działacza PPS Tomasza Książczyka, który zginął zastrzelony przez Michała Szatałowicza w trakcie manifestacji przeciwko mobilizacji wojennej związanej z wojną rosyjsko-japońską, zorganizowaną w Łodzi. Podczas ataku na carskiego komisarza zginął Józef Szurgot.

1906 - Urodził się Aleksander Jakowlew, rosyjski generał lotnictwa, konstruktor lotniczy, twórca serii samolotów "Jak”, które walczyły podczas II wojny światowej. Projektował również samoloty pasażerskie, szkolno-treningowe i akrobacyjne. Zmarł 22 sierpnia 1989 roku.

1911 - Urodził się Jerzy Ustupski, narciarz, wioślarz, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w 1936, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, działacz sportowy i społeczny. Zmarł 25 października 2004 roku.

1917 - Urodził się Sydney Cecil Newman, kanadyjski producent filmowy i telewizyjny. Znany zwłaszcza, jako twórca takich seriali jak "Doktor Who" oraz "Rewolwer i melonik". Zmarł 30 października 1997 roku

1918 - W Wielkiej Brytanii utworzono Royal Air Force RAF - Królewskie Siły Powietrzne. Była to formacja całkowicie niezależna od innych rodzajów wojsk, podlegała Ministerstwu Lotnictwa. W okresie międzywojennym RAF zajmował się działalnością cywilną, w tym dostarczaniem poczty. Podczas II wojny światowej wsławił się skuteczną obroną Anglii przed atakiem lotnictwa Luftwaffe. Za największy sukces formacji historycy uważają zwycięską bitwę o Anglię, w której brali udział także lotnicy z Polski - między innymi piloci słynnego dywizjonu 303.

1919 - Urodził się Joseph Murray, amerykański chirurg transplantolog. W 1954 roku przeprowadził pierwszy udany przeszczep nerki. Laureat Nagrody Nobla w 1990 roku w dziedzinie medycyny, za prace o transplantologii. Zmarł 26 listopada 2012 roku. 105. rocznica

1920 - Urodził się Toshiro Mifune, aktor japoński. Zagrał w prawie 170 filmach. Najbardziej znany jest z ról w dziełach Akiry Kurosawy z lat 50. i 60. Wystąpił w jego 16 filmach, między innymi w: "Siedmiu samurajów”, "Tron we krwi”, "Pijany anioł”, "'Rudobrody”. Zmarł 24 grudnia 1997 roku.

1920 - Urodziła się Maria Terlikowska, pisarka, dziennikarka. Autorka słuchowisk, audycji telewizyjnych, scenariuszy do filmów animowanych, piosenek i utworów dla dzieci, w tym: "Pan Zefirek szuka słońca”, "Trzy po trzy z petitem”, "Kuchnia pełna cudów”, "Drzewo do samego nieba”, "Awantura o lemura”. Łącznie opublikowała ponad 30 ilustrowanych książeczki dla dzieci i młodzieży. Zmarła 1 marca 1990.

1923 - Urodził się Bohdan Czeszko, pisarz, scenarzysta, publicysta, autor między innymi powieści "Pokolenie”, "Przygoda w kolorach”, żołnierz Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, powstaniec warszawski. Był także autorem "Trenu", z 1961, który został negatywnie oceniony przez ówczesną oficjalną krytykę za "pacyfizm i czarnowidztwo”. Zmarł 21 grudnia 1988 roku.

1924 - Urodził się Tadeusz Sumiński, pseudonim "Leszczyc”, fotografik, żołnierz batalionu "Zośka”, powstaniec warszawski. Aresztowany w pierwszej połowie stycznia 1949 roku przez funkcjonariuszy bezpieki, przez pół roku przetrzymywany był w więzieniu mokotowskim za "próbę obalenia ustroju siłą”. Chodziło o przynależność do Armii Krajowej. Wyszedł bez wyroku. Zmarł 24 lutego 2009 roku. 100. rocznica

1924 - Adolf Hitler został skazany na pięć lat pozbawienia wolności za próbę zamachu stanu podczas nieudanego puczu monachijskiego w listopadzie 1923 roku. Na mocy zwolnienia warunkowego po sześciu miesiącach wyszedł z więzienia w Landsbergu. Napisał tam książkę "Mein Kampf, w której sformułował program ruchu nazistowskiego. 100. rocznica

1925 - Urodził się Wojciech Jerzy Has, reżyser, scenarzysta, producent i pedagog, laureat wielu prestiżowych wyróżnień. Autor między innymi filmów: "Pętla”, "Pożegnania”, "Jak być kochaną”, "Lalka”, "Torowisko”, "Szczęśliwy człowiek” i "Rękopis znaleziony w Saragossie”. Zmarł 3 października 2000 roku.

1925 - Urodziła się Józefa Maria Hennelowa, publicystka, poseł na Sejm w latach 1989-93, redaktor "Tygodnika Powszechnego". Jest też autorką książek i licznych publikacji w prasie katolickiej i społeczno-kulturalnej. Zmarła 22 sierpnia 2020 roku.

1927 - Urodził się Jacques Mayol, nurek francuski, wielokrotny rekordzista świata we freedivingu. Był zwany "człowiekiem-delfinem”. Był pierwszym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów. W 1981 roku został nominowany do nagrody International Awards for Valor in Sports za wytrwałość i dzielność w pokonywaniu nowych granic. Film "Wielki Błękit", wyreżyserowany przez Luca Bessona w 1988, był zainspirowany życiem Jacques’a Mayola. Jacques Mayol zmarł śmiercią samobójczą 22 grudnia 2001 roku.

1927 - Urodził się Ferenc Puskás, węgierski piłkarz i trener piłkarski. Wicemistrz świata z 1954 roku i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich 1952. Jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii piłki nożnej. W latach 1945-1956 Puskás wystąpił w zespole narodowym Węgier 85 razy i zdobył 84 bramki. Po upadku powstania węgierskiego Ferenc Puskás opuścił w roku 1956 Węgry i wyemigrował do Hiszpanii. W 1958 roku przeniósł się do Realu Madryt, z którym trzy razy zdobył Puchar Europy Mistrzów Krajowych. Rozpoczął też występy w reprezentacji Hiszpanii. Zmarł po ciężkiej chorobie 17 listopada 2006 roku.

1929 - Urodził się Milan Kundera, czeski pisarz, twórca prozy intelektualnej bliskiej postmodernizmowi, uczestnik Praskiej Wiosny. Jego najbardziej znana powieść to "Nieznośna lekkość bytu". Ze względu na krytykę sowieckiej interwencji w 1968 roku dzieła Milana Kundery trafiły na czarną listę. Pisarz w 1975 roku wyemigrował do Francji. Milan Kundera nie jest obecnie uważany za pisarza politycznego. Wątki polityczne, znane z jego wczesnych dzieł, znikają z czasem na rzecz rozważań filozoficznych. Obecnie Milan Kundera odcina się od czeskiej kultury, nie zezwala na tłumaczenie swoich książek napisanych po francusku na język czeski. Wyraził jedynie zgodę na publikację swoich starszych dzieł. 95. rocznica

1930 - Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły pierwsze połączenie międzynarodowe. Z lotniska na Polu Mokotowskim w Warszawie samolot LOT poleciał do Bukaresztu. Po drodze miał międzylądowania we Lwowie i Czerniowcach.

1930 - Premiera niemieckiego filmu "Błękitny anioł" w reżyserii Josefa von Sternberga z Marleną Dietrich w roli głównej. Powstały dwie wersje filmu: niemiecka i angielska. Obraz uznaje się za pierwszy pełnometrażowy film dźwiękowy wyprodukowany w Niemczech. Była to również pierwsza znacząca rola Marleny Dietrich. Film uznawany jest za jeden z najważniejszych i najbardziej kultowych w dziejach kina.

1931 - Urodziła się Helena Pilejczyk, łyżwiarka szybka, olimpijka, wielokrotna mistrzyni Polski, zdobywczyni brązowego medalu na igrzyskach w Squaw Valley w 1960 roku i zdobywczyni tak zwanego małego wicemistrzostwa świata z Östersund z 1960 roku. Uprawiała łyżwiarstwo szybkie do 75. roku życia, zdobywając wielokrotnie tytuły mistrzyni świata weteranów.

1933 - Premiera filmu Józefa Lejtesa i Edwarda Puchalskiego "Pod Twoją obronę”. To jeden z najbardziej kasowych polskich filmów okresu międzywojennego. Opowiada o lotniku, który zostaje ciężko ranny podczas wypadku swojego samolotu. Uzdrowiony zostaje podczas pielgrzymki na Jasną Górę. Główne role zagrali: Maria Bogda, Tekla Trapszo i Adam Brodzisz. Film zachował się jedynie we francuskiej wersji językowej.

1939 - Generał Francisco Franco ogłosił zwycięstwo w hiszpańskiej wojnie domowej. Na miejsce Republiki, nacjonaliści utworzyli autorytarne, niedemokratyczne Państwo Hiszpańskie, przez część historyków i socjologów określane, jako faszystowskie. W wyniku wojny zginęło około 500 tysięcy osób, a około 300 tysięcy Hiszpanów wyemigrowało. 85. rocznica

1939 - Urodził się Józef Grudzień, bokser, złoty medalista na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. W finale turnieju pokonał reprezentanta ZSRR Wiliktona Barannikowa. Cztery lata później w Meksyku zdobył srebrny medal. Zmarł 17 czerwca 2017 roku. . 85. rocznica

1939 - Urodziła się Ali MacGraw, amerykańska aktorka, działaczka na rzecz praw zwierząt i modelka. Zagrała między innymi w filmach "Love story", "Przyjemny sposób na umieranie", "Ucieczka gangstera" oraz "Konwój". Uznanie zdobyła także na małym ekranie, występując w serialach: "Wichry wojny" i "Dynastia". W lipcu 2006 nakręciła film dokumentalny o działalności organizacji PETA - People for the Ethical Treatment of Animals. . 85. rocznica

1940 - NKWD rozpoczęło formowanie transportów śmierci z polskimi oficerami. Byli to jeńcy obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Pierwsze konwoje do Katynia ruszyły dwa dni później, 3 kwietnia. W Katyniu, Charkowie oraz Miednoje NKWD zamordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, wybitni dowódcy i stratedzy, a także policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Około 15 tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Pozostałe siedem tysięcy osób osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.

1940 - Urodziła się Wangari Muta Maathai, kenijska działaczka feministyczna i ekologiczna, założycielka Partii Zielonych Kenii. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2004 za pracę na rzecz ochrony środowiska, rozwoju, demokracji i pokoju. Pochodziła z plemienia Kikuju. Zmarła 25 września 2011.

1941 - W Palmirach Niemcy rozstrzelali 20 osób przywiezionych z Łowicza. Między grudniem 1939 a lipcem 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej zamordowali w Palmirach około 1700 obywateli polskich, głównie narodowości polskiej oraz narodowości żydowskiej, przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. Wśród zabitych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, których aresztowano w ramach tak zwanej Akcji AB.

1943 - W 138. Dywizjonie Specjalnego Przeznaczenia RAF sformowano polską Eskadrę "C" przeznaczoną do przewożenie osób oraz wyposażenia wojskowego dla ruchu oporu w okupowanych krajach, w tym w Polsce. Nocne loty do Polski wykonywano z Anglii nad Morzem Północnym i Danią, a po wzmocnieniu niemieckiej obrony przeciwlotniczej w Danii, nad Szwecją i trwały one do 16 godzin. Polska Eskadra "C” w listopadzie 1943 została usamodzielniona oraz przemianowana na Eskadrę Specjalnego Przeznaczenia. Rozformowanie nastąpiło 18 grudnia 1946 roku.

1944 - We wsi Poturzyn koło Tomaszowa Lubelskiego żołnierze z ukraińskiej 14. Dywizji Grenadierów SS wraz z pododdziałem UPA zamordowali 162 Polaków, w tym uciekinierów z terenu wołyńskich gmin dołhobyczowskiej i kryłowskiej. Po zamordowaniu Polaków nacjonaliści ukraińscy spalili ich domy. Wcześniej, 20 marca, oddział ukraińskich nacjonalistów zamordował 72 Polaków w Poturzynie. 80. rocznica

1945 - Armia Czerwona zdobyła Głogów. Tuż przed końcem II wojny światowej Głogów został ogłoszony twierdzą. Sześciotygodniowe oblężenie miasta przez Armię Czerwoną - od lutego 1945 roku doprowadziło do zniszczenia ponad 95 procent budynków miejskich. Stare Miasto legło w gruzach. Zburzona została XV-wieczna kolegiata Najświętszej Marii Panny. Latem 1945 miasto zostało przekazane przez sowieckie władze okupacyjne pod polską administrację.

1945 - II wojna światowa: Inwazja wojsk amerykańskich na Okinawę. Była to ostatnia bitwa na dużą skalę w wojnie na Pacyfiku, przeprowadzona w ramach desantowej Operacji "Iceberg" amerykańskich sił zbrojnych, mającej na celu opanowanie tej japońskiej wyspy w archipelagu Riukiu. Została zakończona 16 czerwca 1945 roku zwycięstwem wojsk amerykańskich.

1945 - PLL LOT wznowiły połączenia na liniach krajowych.

1945 - Debiut teatralny Tadeusza Łomnickiego. Aktor zadebiutował rolą Pasterza w sztuce Jerzego Zawieyskiego "Mąż doskonały” na deskach Starego Teatru w Krakowie. To jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Dorobek artystyczny Tadeusza Łomnickiego obejmuje 82 role sceniczne, 51 filmowych, 26 w spektaklach teatru telewizji oraz 12 reżyserii teatralnych. Urodził się18 lipca 1927 roku, zmarł 22 lutego 1992 roku.

1947 - W zasadzce ukraińskich nacjonalistów z UPA koło Łubnego w Bieszczadach zginęło 31 polskich żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza. Podczas wymiany ognia na miejscu poległo 21, Natomiast 10 pozostałych banderowcy uprowadzili do lasu, a następnie w bestialski sposób zamordowali.

1947 - W Warszawie odbył się uroczysty pogrzeb zastrzelonego przez UPA generała Karola Świerczewskiego. Był działaczem ruchu robotniczego, uczestnikiem rewolucji październikowej i wojny domowej w Rosji, uczestnikiem wojny domowej w Hiszpanii. Podczas II wojny światowej - w szeregach armii radzieckiej był współorganizatorem Armii Polskiej w Związku Radzieckim, dowódcą 2. Armii Wojska Polskiego, od lutego 1946 roku - II wiceministrem Obrony Narodowej. Zginął w zasadzce podczas inspekcji garnizonów w Bieszczadach. Po śmierci władze kreowały go na bohatera narodowego - jako "generał Walter” został bohaterem wielu legend i mitów, niewiele mających wspólnego z rzeczywistością. Urodził się 22 lutego 1897, zmarł 28 marca 1947 roku.

1948 - Urodził się Jimmy Cliff, jamajski muzyk reggae.

1950 - Utworzono Świętokrzyski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi ponad 76 kilometrów kwadratowych. Lasy pokrywają 95 procent powierzchni parku. Charakterystyczne są mieszane bory jodłowe i buczyny karpackie oraz mały zespół jarzębiny świętokrzyskie. W parku rośnie najwyższe drzewo w Polsce - ponad 270-letnia jodła pospolita mierząca 51 metrów.

1950 - Zmarł Stefan Krzywoszewski, dramaturg, komediopisarz, scenarzysta, autor między innymi powieści "Zmierzch”, "Panna Jula” oraz komedii teatralnych "Edukacja Bronki”. W latach 1931-34 dyrektor Warszawskich Teatrów Dramatycznych. Urodził się 11 lipca 1866 roku. 1951 - Utworzono izraelską agencję wywiadowczą Mosad. Dzięki swym dokonaniom, Mosad uzyskał pozycję najbardziej efektywnej i znanej, obok KGB i CIA, służby wywiadowczej na świecie. Jednym z sukcesów Mosadu było porwanie z Argentyny SS-Obersturmbannführera Karla Adolfa Eichmanna, który w Izraelu stanął przed sądem za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej.

1952 - Zmarł Ferenc Molnár, węgierski pisarz, dramaturg i dziennikarz. Światowy rozgłos przyniosła mu powieść "Chłopcy z Placu Broni", Jest też autorem 42 sztuk teatralnych wystawianych przez czołowe sceny europejskie i amerykańskie. Jego dramaty, niezmiennie obecne w światowym repertuarze teatralnym XX wieku, osiągały tak duże sukcesy, że ich autora okrzyknięto mianem "Węgierskiego Moliera”. Urodził się 12 stycznia 1878 roku.

1953 - Urodził się Barry Sonnenfeld, amerykański reżyser, operator i producent filmowy. Twórca między innymi filmów: "Rodzina Addamsów", "Dorwać małego", "Faceci w czerni", "Bardzo Dziki Zachód" i "Ladykillers".

1956 - W Świerku pod Warszawą rozpoczęto budowę ośrodka badań jądrowych. Gotowa konstrukcja została przekazana przez Związek Radziecki. 31 maja 1958 roku. Podobne reaktory powstały w tym czasie także w instytutach w Leningradzie, Obninsku, Ałma-Acie, Taszkencie i Budapeszcie. Proces likwidacji rozpoczęto w roku 1997 roku. Do 2002 roku usunięto paliwo jądrowe i substancje wysokoaktywne oraz zdemontowano reaktor.

1960 - Z przylądka Canaveral na Florydzie Amerykanie wystrzelili pierwszego satelitę przeznaczonego do obserwacji pogodowych - TIROS 1, czyli Television Infrared Observation Satellite. Skonstruowane przez NASA urządzenie zrewolucjonizowało sposób zbierania danych o atmosferze ziemskiej. Wyposażony w dwie kamery i dwa rejestratory satelita poruszał się na orbicie polarnej, czyli przebiegającej nad biegunami. Dostarczył prawie 23 tysiące zdjęć. Pracował bez zakłóceń dwa i pół miesiąca, do awarii zasilania. Łącznie wystrzelono dziesięć satelitów meteorologicznych z serii TIROS. Ich następcami były statki ITOS i NOAA.

1961 - Urodził się Paweł Królikowski, aktor, znany między innymi z seriali "Pitbull" i "Ranczo"; odtwórca głównej roli w filmie "Hel", prezes Związku Artystów Scen Polskich w latach 2018-2020, Jego pierwszą rolą ekranową był chuligan w filmie dla dzieci i młodzieży "Dzień kolibra" w 1984 roku, który został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago. Zmarł 27 lutego 2020 roku.

1962 - Rozpoczęła działalność radiowa Trójka - Program III Polskiego Radia. Pierwszym jego dyrektorem był Edward Fiszer. Artystyczne, zarówno literackie, jak i muzyczne oraz rozrywkowe audycje Trójki były skierowane przede wszystkim do ludzi młodych, zwłaszcza ze środowiska studenckiego. Trójka słynie audycjami takimi jak: "Ilustrowany Magazyn Autorów”, "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", "Sześćdziesiąt minut na godzinę", czy "Zapraszamy do Trójki".

1962 - Urodził się Piotr Orawski, muzykolog, pedagog i dziennikarz, autor książek dotyczących muzyki. Z Polskim Radiem był związany przez blisko 30 lat. Przez 11 lat współpracował z Programem Trzecim. Kolejne 11 lat to działalność w Programie Czwartym. Następnie trafił do radiowej Dwójki. Przygotowywał i przedstawiał wieloletni cykl codziennych audycji o dziejach muzyki "Lekcje muzyki Piotra Orawskiego". Był też autorem dwuletniego cyklu audycji o wczesnych latach życia Wolfganga Amadeusa Mozarta, zatytułowanych "Droga do Wiednia". Współpracował z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, prowadząc koncerty. Przez 10 lat był wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zmarł 22 października 2013 roku.

1965 - Zmarła Helena Rubinstein, amerykańska bizneswoman, polsko-żydowskiego pochodzenia. Była założycielką przedsiębiorstwa Helena Rubinstein Inc. produkującego słynne linie kosmetyków. Uważana za jedną z najbogatszych kobiet w historii. Jej majątek wyceniono na 100 milionów dolarów. Urodziła się 24 grudnia 1870 lub 1972 roku.

1966 - Urodził się Konrad Tomasz Lewandowski, pisarz fantasy, autor serii powieści kryminalnych osadzonych w realiach 20. XX wieku laureat Nagrody imienia Janusza Andrzeja Zajdla. Największe uznanie czytelników zdobył cyklem opowiadań science fiction o perypetiach dziennikarza brukowej gazety oraz cyklem fantasy o kotołaku Ksinie. W październiku 2018 roku w 25. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej imienia Kornela Makuszyńskiego otrzymał Nagrodę Czytelników - Koziołka za książkę "Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy".

1967 - Pod kierownictwem Stanisława Różewicza utworzony został Zespół Realizatorów Filmowych "Tor". Studio wyprodukowało ponad 100 filmów, między innymi "Rejs", "Barwy ochronne", "Szpital przemienienia", "Amator", "Krótki film o zabijaniu" i "300 mil do nieba". Studio posiada prawa do swoich, jak również do ponad 400 odziedziczonych filmów po nieistniejących już dziś państwowych Zespołach i Studiach Filmowych. 1 października 2019 "Tor" włączono do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

1976 - Radio BBC w ramach żartu na prima aprilis poinformowało o mającym tego dnia wystąpić jowiszowo-plutonowym efekcie grawitacyjnym redukującym ziemskie ciążenie. Powagi dodał żartowi astronom Patrick Moore, który poinformował radiosłuchaczy, że gdy o określonej porze podskoczą do góry - doświadczą nadzwyczajnej lekkości i unoszenia się. W telefonach do stacji setki słuchaczy potwierdziło wystąpienie tego zjawiska.

1976 - Założono przedsiębiorstwo komputerowe Apple Inc. Pomysłodawcami byli: Steve Wozniak, Steve Jobs i Ronald Wayne. Pierwszym produktem firmy był, zaprojektowany przez Wozniaka Apple I. W 1984 roku zadebiutował Macintosh - pierwszy masowo sprzedawany komputer z interfejsem graficznym. Na początku 2007 Apple zaprezentowało telefon komórkowy iPhone.

1976 - W Paryżu zmarł Max Ernst, niemiecki malarz, rzeźbiarz. Jeden z głównych przedstawicieli surrealizmu. Urodził się 2 kwietnia 1891 roku.

1978 - Premiera francuskiego serialu animowanego "Był sobie człowiek" w reżyserii Alberta Barillé. Łącznie powstało 26 odcinkach trwających po około 25 minut. Był to pierwszy francuski serial z cyklu "Było sobie...".

1979 - W wyniku rewolucji proklamowano Islamską Republikę Iranu. Władzę w państwie przejął ruch religijny Ajatollaha Chomeiniego, tworzący Islamską Partię Republikańską. Konstytucję republiki przyjęto w drodze referendum, a nad zgodnością prawa z szariatem, zasadami religii, czuwała 12 osobowa Rada Strażników Rewolucji. 45. rocznica

1981 - Zmarła Tamara Wiszniewska, aktorka filmowa znana między innymi z ról w "Trędowatej”, "Dziewczętach z Nowolipek”, "Kobietach nad przepaścią” i "Białym Murzynie”. Po zakończeniu II wojny światowej wyemigrowała z mężem do Stanów Zjednoczonych. Urodziła się 20 grudnia 1919 roku.

1982 - W Paryżu ukazał się pierwszy numer miesięcznika "Kontakt", którego redaktorem naczelnym został Mirosław Chojecki. Pismo redagowane było przez członków i współpracowników NSZZ Solidarność do 1990 roku. Redaktorem naczelnym był Bronisław Wildstein. Pismo rozprowadzane także w Bukseli i w Londynie, drukowało w Paryżu Wydawnictwo "Spotkania" w dwóch formatach A-4 oraz w formie miniaturek A-6 przeznaczonych do darmowego kolportażu do Polski za żelazną kurtynę.

1982 - Zdzisław Najder został dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Zastąpił na tym stanowisku Zygmunta Michałowskiego. Kierował sekcją polską RWE do 1987 roku. Wyrokiem sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego z 28 maja 1983 został skazany zaocznie na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz amerykańskich służb wywiadowczych, dokonywane podczas swojego zamieszkiwania w Polsce i za granicą, oraz orzeczono wobec niego pozbawienie praw publicznych i konfiskatę mienia. Wyrok uchylono w 1989. Zdzisław Najder urodził się 31 października 1930 w Warszawie, a zmarł 15 lutego 2021 także w Warszawie.

1982 - Sejm znowelizował Konstytucję PRL, ustanawiając Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu.

1984 - Premiera filmu "Był jazz" w reżyserii Feliksa Falka. Z powodu wprowadzenia stanu wojennego premiera filmu została opóźniona o trzy lata. Film jest hołdem dla pierwszych zespołów i solistów próbujących w stalinowskiej Polsce grać zakazaną "czarną" muzykę amerykańską. Główne role zagrali: Bożena Adamek, Michał Bajor i Andrzej Grabarczyk. 40. rocznica

1994 - Rozpoczęło działalność Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Działa na rzecz ochrony, promocji i dokumentacji kultury tradycyjnej oraz promuje nowe, powstające zjawiska. Prezentuje kulturę ludową na antenach wszystkich programów Polskiego Radia, prowadzi dokumentację istniejących jeszcze tradycji, organizuje koncerty i festiwale, jak Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Promuje też polską kulturę ludową na antenach stacji zagranicznych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców oraz publikuje serię płytową "Muzyka Źródeł". 30. rocznica

1998 - Zmarł Janusz Nasfeter, reżyser, scenarzysta. Wśród jego filmów są między innymi: "Małe dramaty", "Mój stary", "Abel, twój brat" i "Motyle". W jego filmach występowali między innymi: Elżbieta Czyżewska, Ewa Krzyżewska, Zbigniew Cybulski i Daniel Olbrychski. Odkrył niezawodowych aktorów, między innymi Henryka Gołębiewskiego. Zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Urodził się 15 sierpnia 1920 roku.

1999 - Zmarł Tadeusz Gąsienica-Giewont, zasłużony tatrzański przewodnik i ratownik. Służbę ratowniczą rozpoczął w 1937 roku. Był współzałożycielem Zespołu Regionalnego imienia Klimka Bachledy. Jako aktor wystąpił w kilku filmach, udzielał się też, jako konsultant filmowy. Urodził się 29 maja 1915 roku. 25. rocznica

2002 - Utworzona została Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

2004 - Zmarł Mykola Rudenko, ukraiński poeta i filozof, jeden z najbardziej znanych opozycyjnych działaczy radzieckiej Ukrainy lat 70. W 1977 roku, za działalność na rzecz praw człowieka, został skazany na siedem lat łagrów i pięć lat zesłania. Urodził się 19 grudnia 1920 roku. 20. rocznica

2007 - Podczas ingresu do bazyliki archikatedralnej świętego Jana Chrzciciela Kazimierz Nycz objął urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego. Archidiecezję powierzył mu papież Benedykt XVI. W 2010 roku Kazimierz Nycz otrzymał insygnia kardynalskie. Przed objęciem metropolii warszawskiej, w latach 2004-2007 był biskupem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Pod jego kierunkiem został opracowany i zatwierdzony przez Episkopat program nauczania religii w naszym kraju. Był organizatorem trzech pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Urodził się 1 lutego 1950 roku w Starej Wsi.

2008 - Sejm uchwalił ustawę "o ratyfikacji Traktatu z Lizbony zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, sporządzonego w Lizbonie dnia 13 grudnia 2007 roku", upoważniającą prezydenta do dokonania ratyfikacji.

2009 - W rozegranym w Kielcach meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata reprezentacja Polski odniosła najwyższe zwycięstwo w swojej historii, pokonując San Marino 10:0. Trenerem reprezentacji był Holender Leo Beenhakker. Po wrześniowej porażce w Mariborze ze Słowenią 0:3 zarząd PZPN zwolnił Leo Beenhakkera i zastąpił go Stefanem Majewskim. Dwa ostatnie mecze eliminacyjne z Czechami i Słowacją Polska przegrała i nie uzyskała awansu do finałowych rozgrywek. 15. rocznica

2010 - Zmarł Ed Roberts, amerykański informatyk, przedsiębiorca, założyciel i prezes Micro Instrumentation and Telemetry Systems, który wyprodukował maszynę Altair 8800, pierwszy komputer osobisty dla hobbystów. Po opisaniu maszyny w artykule na łamach "Popular Electronics" student Harvard University, Bill Gates zaproponował mu napisanie interpretera języka BASIC. Po zawarciu umowy Bill Gates opuścił Harvard, zakładając późniejszy Microsoft. Artykuł przyczynił się również do powstania znanego Homebrew Computer Club, założonego przez grupę entuzjastów Altair 8800. Z klubu wywodziło się później ponad 30 firm komputerowych, w tym Apple Computer. Urodził się 13 września 1941 roku.

2010 - Zmarł John Forsythe, amerykański aktor, producent filmowy. Grał między innymi w filmach: "Kłopoty z Harrym”, "Z zimną krwią”, "Topaz”, "Szczęśliwe zakończenie”, "Aniołki Charliego”. Ogromną popularność przyniosła mu rola Blake’a Carringtona w serialu telewizyjnym "Dynastia”. Urodził się 29 stycznia 1918 roku.

2011 - Podczas ataku na biuro ONZ w afgańskim Mazar-i Szarif zginęło czterech gurkhijskich strażników i trzech zagranicznych pracowników Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie. Do zamachu doszło podczas demonstracji przeciwko spaleniu Koranu przez amerykańskiego pastora.

2012 - Weszła w życie Europejska Inicjatywa Obywatelska pozwalająca na składanie masowych petycji do Komisji Europejskiej. Organizatorami akcji petycyjnej muszą być mieszkańcy, co najmniej siedmiu krajów Unii Europejskiej, którzy przedstawią minimum milion deklaracji poparcia dla swojej inicjatywy.

2013 - Zmarła Barbara Piasecka-Johnson, przedsiębiorca, filantropka, kolekcjonerka, najbogatsza w historii Polka. Swoją fortunę odziedziczyła po zmarłym w 1983 roku mężu, amerykańskim przedsiębiorcy, współwłaścicielu koncernu Johnson & Johnson. W Polsce znana, jako patriotka i orędowniczka "Solidarności”. Jej fundacja finansowała stypendia dla polskich naukowców w Stanach Zjednoczonych i wspierała akcje dobroczynne w naszym kraju. Urodziła się 25 lutego 1937 roku.

2014 - W Paryżu zmarł Jacques Le Goff, historyk, wybitny mediewista. Od początku pracy zawodowej szczególne związki łączyły go z Europą Środkową. Pobyt w Czechosłowacji na stażu naukowym w 1948 roku sprawił, iż prawa człowieka w tych krajach stały mu się bardzo bliskie. Od 1962 roku żonaty był z Polką, Anną z Dunin-Wąsowiczów. Przyjaźnił się z polskimi historykami, wspierał Polskę w czasie stanu wojennego. Był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk. Urodził się 1 stycznia 1924 roku. 10. rocznica

2015 - Rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Dzieciom - pierwszy ogólnopolski, całodobowy program skierowany do dzieci i rodziców. W ramówce stacji są audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, przeznazone dla dorosłych to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki. Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, internet oraz aplikację na smartfonie.

2015 - Zmarł Robert Leszczyński, dziennikarz, krytyk muzyczny, prezenter telewizyjny, gitarzysta, DJ. Był jurorem podczas czterech edycji polskiej wersji programu "Idol". Pełnił funkcję rzecznika Przystanku Woodstock. W 2005 był wśród założycieli Partii Demokratycznej. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci była niewykryta i nieleczona cukrzyca. Urodził się 10 lutego 1967 roku.

2015 - Przy Stadionie Narodowym w Warszawie odsłonięto pomnik Kazimierza Górskiego - piłkarza, trenera, w latach 1970-1976 selekcjonera reprezentacji Polski, która zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974 roku.

2016 - Zmarł Aleksander Arkuszyński, generał brygady Wojska Polskiego, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Jako dowódca drużyny 18. Pułku Piechoty walczył w kampanii wrześniowej. Od lutego 1944 roku pełnił funkcję dowódcy partyzanckiego oddziału "Grom". W 1949 - aresztowany i osądzony pod fałszywymi zarzutami. Po blisko trzyletnim śledztwie został uniewinniony. Urodził się 27 lutego 1918 roku.

2016 - Rozpoczął się rządowy program Rodzina 500 plus. Beneficjentom wypłacane jest comiesięczne świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych na każde dziecko.

2017 - Zmarł Stanisław Małysiak, ksiądz katolicki, kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, kapelan środowisk kombatanckich AK. Podczas II wojny światowej działał w Związku Walki Zbrojnej, później był żołnierzem Armii Krajowej. Był bliskim współpracownikiem kolejnych arcybiskupów krakowskich Karola Wojtyły i Franciszka Macharskiego, a także założycielem Wydawnictwa świętego Stanisława. W czasie stanu wojennego kierował dzielnością Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym. Urodził się 5 maja 1925 roku.

2017 - 332 osoby zginęły, a około 400 zostało rannych w wyniku nocnego zejścia lawiny błotnej na miasto Mocoa w południowo-zachodniej Kolumbii. Lawina została spowodowana obfitymi opadami deszczu, które doprowadziły do wylania trzech okolicznych rzek w ponad 30-tysięcznym Mocoa. Zniszczonych zostało 300 gospodarstw.

2017 - W Arizonie zmarł pułkownik Zygmunt Błażejewicz, żołnierz Armii Krajowej, dowódca 1. szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK. Wykonał szereg akcji przeciw niemieckim i litewskim siłom okupacyjnym oraz grupom komunistyczno-rabunkowym i partyzantce sowieckiej. Od grudnia 1944 do końca marca 1945 dowódca sekcji egzekucyjnej Obwodu Bielsk Podlaski. Pod koniec 1945 roku wyemigrował do USA. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 20 września 1918 roku.

2018 - Zmarł Kazimierz Gierżod, pianista i pedagog muzyczny, w latach 1987-1993 rektor Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Prowadził klasy mistrzowskie w Polsce i za granicą, a od 1976 roku kursy interpretacji Chopina dla pianistów japońskich. W 2002 został prezesem Towarzystwa imienia Fryderyka Chopina. Urodził 6 sierpnia 1936 roku.

2019 - Zmarła Vonda Neel McIntyre, amerykańska autorka powieści i opowiadań z gatunku science fiction. Laureatka Nagrody Hugo w 1979 za powieść "Dreamsnake" oraz trzykrotnie Nagrody Nebula za opowiadanie "Z Trawy, i Mgły, i Piasku", powieść "Dreamsnake" oraz książkę "The Moon and the Sun". Urodziła się 28 sierpnia 1948 roku. 5. rocznica

2020 - Zmarł Elis Marsalis, amerykański pianista z Nowego Orleanu, muzyk jazzowy, przedstawiciel jazzu nowoczesnego. W 2011 roku został laureatem NEA Jazz Masters Award. Wydał 13 płyt. Urodził się 14 listopada 1934 roku.

2021 - Zmarła Iwona Liliana Konieczna, dziennikarka, publicystka, pisarka, współpracowniczka PAP, laureatka Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne w 2020 roku. Zmarła na COVID-19.

2021 - Zmarł Isamu Akasaki, japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło. Urodził się 20 stycznia 1929 roku.

2021 - Rosja przerzuciła tysiące żołnierzy w pobliże granicy z Ukrainą w ramach największych ruchów wojskowych od nielegalnej rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku.

2022 - Zmarła Jolanta Lothe-Kajzar, aktorka. W kultowej komedii Marka Piwowskiego "Rejs" wystąpiła, jako dziewczyna przechadzająca się w strojach kąpielowych. W pamięci telewidzów zapisała się dzięki kreacji Urszuli Kurasiowej, żony Leona w serialu "Polskie drogi". Jej ostatnią rolą telewizyjną była postać Teresy Struzik w serialu "Barwy szczęścia". Urodziła się 19 kwietnia 1942 w Wilnie.

2023 - Zmarł Włodzimierz Schmidt, szachista, trener szachowy i działacz, od 1968 roku mistrz międzynarodowy, a od 1976 roku arcymistrz szachów. 28 razy wystąpił w finale indywidualnych mistrzostw Polski, zdobywając łącznie 15 medali, w tym siedem złotych. Był również siedemnastokrotnym medalistą drużynowych mistrzostw Polski. Wielokrotnie reprezentował Polskę w rozgrywkach drużynowych, między innymi czternastokrotnie na olimpiadach szachowych. Jako pierwszy Polak otrzymał w 2004 roku od Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) trenerski tytuł Senior Trainer. Urodził się 10 kwietnia 1943 roku w Poznaniu. 1. rocznica

Zobacz także

2024-11-19, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 19 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. 19 listopada - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. 19 listopada… » więcej 2024-11-18, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 18 listopada - Święto narodowe Łotwy, obchodzony w rocznicę proklamowania niepodległości w 1918 roku. 18 listopada - Polska - Dzień Kolejarza. 18… » więcej 2024-11-17, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 17 listopada - Międzynarodowy Dzień Studenta, obchodzony od 1941 roku dla uczczenia pamięci czeskich studentów prześladowanych w 1939 roku przez hitlerowców. 17… » więcej 2024-11-16, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. 16… » więcej 2024-11-15, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 15 listopada - Dzień Uwięzionego Pisarza, ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. 15 listopada - Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc… » więcej 2024-11-14, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 14 listopada - Międzynarodowy Dzień Zwalczania Nielegalnego Handlu Dobrami Kultury. 14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, ustanowiony przez… » więcej 2024-11-13, godz. 14:25 Kartka z kalendarza 13 listopada - Międzynarodowy Dzień Niewidomych, obchodzony w dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya w 1745 roku, założyciela pierwszej szkoły… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 12 listopada - Światowy Dzień Zapalenia Płuc, nazywany też Światowym Dniem Pneumonii lub Światowym Dniem Walki z Pneumonią. Ustanowiony przez Światową… » więcej 2024-11-11, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, polskie święto narodowe, obchodzone, co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości… » więcej 2024-11-10, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 10 listopada - Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju, ustanowiony przez ONZ, w 2001 roku. 10 listopada - Dzień Jeża. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »