Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-02-25, 07:45 Autor: IAR/B.Falkowska/dok.

Kartka z kalendarza

25 lutego - W Gruzji - Dzień Okupacji Sowieckiej.

25 lutego - Światowy Dzień Powolności.

25 lutego - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, trwający od 19 do 25 lutego.
1336 - W otoczonym przez krzyżaków litewskim zamku Pilenai około czterech tysięcy osób, nie chcąc trafić do niewoli, popełniło zbiorowe samobójstwo, podpalając wcześniej zabudowania.

1395 - Zmarł, zamordowany prawdopodobnie przez Krzyżaków, Warcisław VII, książę słupski z dynastii Gryfitów. W 1377 roku objął władzę w księstwie słupskim po śmierci swojego starszego brata Kaźka - Kazimierza IV. W 1386 roku wraz z bratem Bogusławem VIII zawarł przeciwko Polsce sojusz z zakonem krzyżackim. W 1388 roku jego syn Bogusław został adoptowany przez królową Małgorzatę I i został koronowany na króla Norwegii, Szwecji i Danii, jako Eryk Pomorski. Warcisław VII przeszedł w tym czasie na stronę Polski i wprowadził blokadę dróg wiodących z Niemiec do państwa zakonnego, za co otrzymał od Władysława Jagiełły Nakło nad Notecią. Urodził się prawdopodobnie w 1365 roku.

1656 - Potop szwedzki: rozpoczęło się oblężenie twierdzy Zamość. Szwedzkim wojskami dowodził król Karol Gustaw. Z powodu braku ciężkich dział, intensywny ostrzał murów, nie przyniósł rezultatów i Szwedzi musieli 1 marca przerwać oblężenie. Rok później do twierdzy zbliżył się jeszcze książę siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy, ale zdając sobie sprawę z jej potęgi nawet nie odważył się rozpocząć oblężenia. O obronie Zamościa przed Szwedami napisał Henryk Sienkiewicz w "Potopie".

1707 - Urodził się Carlo Goldoni, włoski komediopisarz, autor ponad 200 komedii, między innymi: "Sługa dwóch panów”, "Mirandolina”, "Sprytna wdówka”, "Dobroczynny zrzęda”, "Kawiarenka”. Goldoni przeciwstawił się i odnowił formę schyłkowej commedia dell’arte. Głosił powrót do pełnego, literackiego tekstu, do charakterów w miejsce typów umownych, do realizmu w przedstawieniu obyczajów, do prostego języka bez wymyślności barokowego stylu. Zmarł 6 lutego 1793 roku.

1715 - Zmarł Pu Songling, chiński pisarz z czasów dynastii Qing. Jest autorem między innymi ośmiu tomów "Dziwnych opowieści", cyklu 431 fantastycznych nowel, w których świat duchów, bóstw, kobiet-lisów płynnie łączy się z rzeczywistością ówczesnych Chin, powieści "Xingshi yinyuan" oraz czterech tomów poezji, sześciu tomów esejów i kilku rozpraw językoznawczych. Urodził się 5 czerwca 1640 roku.

1778 - Urodził się Jose San Martin, generał argentyński, przywódca powstania narodów Ameryki Południowej przeciw hiszpańskiemu panowaniu, bohater narodowy Argentyny, Chile i Peru. Zmarł 17 sierpnia 1850 roku.

1793 - Rozpoczął się kryzys bankowy wywołany zrujnowaniem gospodarki w wyniku wojny polsko-rosyjskiej i wprowadzeniem rządów konfederacji targowickiej. W Warszawie wybuchła panika finansowa. Klienci masowo wycofywali swoje wkłady i lokaty z banków, jednak wypłaty szybko zawieszono. Upadłość ogłosił bank Teppera, a wkrótce po nim sześciu innych znaczących bankierów: Protazy Potocki, Szulc, Cabrit, Łyszkiewicz, Heyzler i Klug. Roszczenia wobec wszystkich bankierów szacowano na przeszło 250 milionów złotych.

1800 - Urodził się Jan Jakub Benni, pastor ewangelicki, teolog, hebraista, działacz społeczny. Na przełomie lat 20. i 30. XIX wieku był organizatorem pierwszej Parafii Ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim. Protestował przeciw zatrudnianiu dzieci w fabrykach i postulował konieczność ich kształcenia na poziomie podstawowym. Zmarł 23 stycznia 1863 roku.

1807 - Urodził się Ignacy Feliks Dobrzyński, kompozytor, dyrygent, pianista i pedagog. Skomponował ponad 170 utworów, w tym między innymi operę "Monbar czyli Flibustierowie" oraz II Symfonię c-moll "Charakterystyczną”. Zmarł 9 października 1867 roku.

1816 - W Krakowie odbyło się pierwsze posiedzenie publiczne Towarzystwa Naukowego. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły uchwałę w sprawie powołania Towarzystwa 24 lipca 1815 roku. W 1817 roku Towarzystwo liczyło 117 członków, w tym 49 czynnych, 19 korespondentów i 49 członków honorowych. W 1872 roku Towarzystwo Naukowe Krakowskie przeobraziło się w Akademię Umiejętności, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 została przekształcona w Polską Akademię Umiejętności.

1820 - Urodził się Julian Leon Surzycki, inżynier, działacz polityczny, konspirator i działacz niepodległościowy, członek Komisji Wykonawczej Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego. Był między innymi jednym z budowniczych pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle w latach 1859-1864 według projektu Stanisława Kierbedzia. Zmarł 2 września 1882 roku.

1831 - Wojska polskie pod dowództwem generała Józefa Chłopickiego powstrzymały w krwawej bitwie pod Grochowem marsz wojsk rosyjskich feldmarszałka Iwana Dybicza na Warszawę. Tego samego dnia oddziały powstańcze po dowództwem generała Jana Krukowieckiego po dwudniowych walkach pod Białołęką zmusiły rosyjskie wojska do wycofania się do Nieporętu.

1831 - Pod Grochowem w czasie bitwy z wojskami rosyjskimi poległ generał Franciszek Żymirski, dowódca 2. Dywizji Piechoty, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojen napoleońskich. Brał udział w insurekcji kościuszkowskiej w 1794. Od 1797 służył w Legionach Polskich. Brał udział w walkach pod Legnano, Weroną i Magnano. W latach 1803-1804 uczestniczył w wyprawie na San Domingo. Za udział w kampanii 1807 roku otrzymał krzyż Virtuti Militari. W noc listopadową 1830 wyprowadził swój pułk gwardii na plac apelowy i czekał na ukonstytuowanie się władz powstańczych. Nie zezwolił podwładnym na aktywne wystąpienie po stronie powstańców, ale jednocześnie odmówił użycia pułku do tłumienia powstania. W bitwie o Olszynkę Grochowską dowodził 2. Dywizją Piechoty, broniącą kluczowej pozycji. Dywizja poniosła ogromne straty, ale przez wiele godzin powstrzymywała gwałtowne ataki rosyjskie. W czasie krwawego boju generał Żymirski został śmiertelnie ranny. Urodził się 5 października 1799 roku

1832 - W Londynie powołane zostało Literary Association of the Friends of Poland - Stowarzyszenie Literackie Przyjaciół Polski. Inicjatorami stworzenia organizacji byli: szkocki poeta Thomas Campbell oraz niemiecki prawnik Adoph Bach. Głównym celem jego działalności była mobilizacja brytyjskiej opinii publicznej wokół sprawy polskiej po stłumieniu przez Imperium Rosyjskie powstania listopadowego. Organizacja prowadziła działalność informacyjną i dobroczynną.

1841 - Urodził się Auguste Renoir, francuski malarz i rzeźbiarz, jeden z głównych przedstawicieli impresjonizmu, autor między innymi obrazów: "Śniadanie wioślarzy", "Kąpiące się". Karierę artystyczną zaczynał od dekorowania porcelanowych zastaw stołowych. W twórczości malarskiej koncentrował się na portretach dzieci i kobiet, aktach oraz martwych naturach. W ciągu niemal 60-letniej kariery namalował około sześciu tysięcy obrazów. Nigdy nie zajmował się malarstwem pejzażowym tak intensywnie jak inni impresjoniści. Był też płodnym rysownikiem, tworząc pobieżne szkice wykonane różnymi technikami. W wieku 66 lat artysta podjął pierwsze próby rzeźbiarskie. Zmarł 3 grudnia 1919 roku.

1842 - Urodził się Karol May, niemiecki pisarz, znany głównie z powieści przygodowych o Dzikim Zachodzie. Jeden z najpopularniejszych i pierwszy pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy pisarzy w historii literatury niemieckiej. Jego książki, między innymi: "Winnetou”, "Old Surehand”, "Skarb w Srebrnym Jeziorze”, zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i wydano je w łącznym nakładzie ponad 200 milionów egzemplarzy. Zmarł 30 marca 1912 roku.

1856 - Rozpoczął się kongres paryski, zwołany w celu zakończenia wojny krymskiej. 30 marca przedstawiciele Francji, Anglii, Turcji, Austrii, Sardynii i Rosji podpisali traktat, który między innymi zamykał Morze Czarne dla okrętów wojennych, a Turcji i Rosji zakazywał utrzymywania obiektów wojskowych na jego wybrzeżu. 16 kwietnia wszyscy sygnatariusze traktatu wydali deklarację dotyczącą prawa wojny morskiej, która znosiła korsarstwo oraz po raz pierwszy kodyfikowała pojęcie blokady morskiej.

1856 - Urodził się Mathias Zdarsky, pionier alpejskiego narciarstwa zjazdowego, uważany również za twórcę nowoczesnych technik zjazdowych. Nazywany "Ojcem narciarstwa alpejskiego”. Był prawdopodobnie pierwszym austriackim instruktorem narciarskim. Był również nauczycielem, filozofem, malarzem, rzeźbiarzem. 19 marca 1905 roku Zdarsky zorganizował pierwsze zawody w narciarstwie alpejskim na górze Muckenkogel, niedaleko Lilienfeld w Austrii. Trasa o długości dwóch kilometrów z 85 bramkami przypominała dzisiejszy slalom gigant. W zawodach brało udział 24 zawodników. Zwyciężył Zdarsky stając się tym samym pierwszym zwycięzcą zawodów narciarskich. Zmarł 20 czerwca 1940 roku.

1862 - W Skolem na Ukrainie urodził się Stanisław Głąbiński, prawnik, ekonomista, jeden z przywódców Narodowej Demokracji, poseł i senator RP, członek Rady Obrony Państwa w 1920 roku, we wrześniu 1939 aresztowany przez NKWD i skazany na osiem lat więzienia za "działalność antysowiecką i próbę przekroczenia granicy". Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w więzieniu sowieckim w Charkowie.

1873 - Urodził się Enrico Caruso, włoski śpiewak nazywany "królem tenorów". Jego światowa kariera rozpoczęła się w 1902 roku od występu w "Cyganerii Pucciniego" w Monte Carlo, później występował w mediolańskiej "La Scali" i londyńskiej "Covent Garden". Od 1903 roku był pierwszym tenorem nowojorskiej "Metropolitan Opera". Zmarł 2 sierpnia 1921 roku.

1876 - Zmarł Seweryn Goszczyński, pisarz, poeta, działacz społeczny, rewolucjonista, uczestnik ataku na Belweder w powstaniu listopadowym. Ciążył na nim wydany zaocznie wyrok przez sąd rosyjski - kara śmierci za udział w powstaniu 1831 roku. Autor między innymi powieści "Zamek kaniowski oraz "Król zamczyska". Był jednym z pierwszych, którzy do literatury polskiej wprowadzili motywy tatrzańskie - "Dziennik podróży do Tatrów", "Oda. Powieść tatrzańska z czasów Bolesława Chrobrego". Seweryn Goszczyński był opiekunem w czasie górskich wypraw młodego Kazimierza Przerwy-Tetmajera, któremu miał uratować życie, gdy ten miał kilka lat. Urodził się 4 listopada 1801 roku.

1885 - Urodził się Józef Kostrzewski, archeolog i muzeolog, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, twórca poznańskiej szkoły archeologicznej. Znawca archeologii ziem polskich i badacz Biskupina, autor prac 'Kultura prapolska”, 'Zagadnienie ciągłości zaludnienia ziem polskich w pradziejach”. Zmarł 19 października 1969 roku.

1890 - Urodził się Seweryn Pieniężny, dziennikarz, redaktor i wydawca "Gazety Olsztyńskiej”, działacz społeczny i oświatowy na Warmii, samorządowiec. W 1937 roku wydrukował "Memoriał ludności polskiej w Rzeszy niemieckiej”, 6-tomowy wybór dokumentów o prześladowaniach Polaków w III Rzeszy. 7 września 1939 roku do redakcji 'Gazety Olsztyńskiej” wkroczyło gestapo i aresztowało Seweryna Pieniężnego. Wydawnictwo "Gazety Olsztyńskiej” został zlikwidowane, a jego dom zburzono stawiając w jego miejscu szalet publiczny. 24 lutego 1940 roku Seweryn Pieniężny został pobity, zmuszony do wykopania grobu i rozstrzelany w niemieckim obozie koncentracyjnym Hohenbruch koło Kłajpedy.

1891 - Urodził się Jan Henryk Rosen, malarz, znany z cyklu malowideł ściennych o tematyce nowotestamentalnej w katedrze ormiańskiej we Lwowie oraz z szeregu dzieł plastycznych o tematyce sakralnej, zrealizowanych w USA. W ciągu 45 lat swego pobytu w Stanach Zjednoczonych Rosen stworzył blisko 50 grup malowideł ściennych i mozaik w kościołach różnych wyznań oraz w budynkach publicznych. W 1980 roku namalował na prośbę papieża Jana Pawła II obraz "Święty Stanisław", znajdujący się w Castel Gandolfo. Zmarł 22 sierpnia 1982 roku w USA.

1895 - Zmarł Marian Aleksander Baraniecki, matematyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor między innymi podręczników: "Teorya wyznaczników" oraz "Arytmetyka". Był twórcą szeregu udanych polskich terminów, takich jak "liczby zespolone" czy "przybliżenie z nadmiarem". Urodził się 8 grudnia 1848 roku.

1899 - Zmarł Paul Reuter, właściwe nazwisko Israel Beer Josaphat, baron, niemiecki księgarz, założyciel pierwszej brytyjskiej i trzeciej z kolei w Europie agencji prasowej. Do końca XIX wieku z francuską agencją Havasa i niemiecką Wolffa Agencja Reutera zmonopolizowała rynek informacyjny na świecie. Urodził się 21 lipca 1816 roku. 125. rocznica

1900 - Urodził się Juliusz Lubicz-Lisowski, aktor i reżyser. Po 1945 roku występował między innymi na scenach Teatru Powszechnego w Łodzi, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz Operetki Śląskiej w Gliwicach. Grał też w filmach i serialach: "Krzyżacy", "Walet pikowy", "Zamach stanu", "Żelazną ręką", "Janosik", "Blisko, coraz bliżej". Zmarł 22 lipca 1993 roku.

1901 - Zmarł Wojciech Gerson, malarz, pejzażysta, przedstawiciel realizmu, historyk sztuki, tłumacz i pedagog, członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1896 roku. Autor między innymi obrazów: "Margrabia Gero i Słowianie", "Kopernik w Rzymie", "Zamordowanie Przemysława II". Gerson zajmował się także architekturą i krytyką sztuki. W swoich dziełach koncentrował się na tematach patriotycznych, sielankowych i pejzażach górskich. Urodził się 1 lipca 1831 roku.

1901 - Urodził się Herbert Marx, znany jako "Zeppo", jeden z Braci Marx, rodzeństwa aktorów teatralnych i filmowych. Wystąpił między innymi w filmach: "Małpi interes", "Końskie pióra" i "Kacza zupa". Zmarł 29 listopada 1979 roku.

1907 - W Wilnie urodził się Antoni Gołubiew, pisarz, autor cyklu powieściowego "Bolesław Chrobry". Przed II wojną światową był jednym z założycieli dwutygodnika "Pax”. Współtwórca, między innymi z Czesławem Miłoszem, grupy poetyckiej Żagary. Był uczniem Stanisława Kościałkowskiego. Po wojnie był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego”, współpracował z pismami "Znak” i "Odra”. W 1978 podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych. Autor czterotomowej epopei, powieści historycznej Bolesław Chrobry, pisanej przez niemal całe życie, opowiadającej o narodzinach i pierwszych latach istnienia państwa polskiego. Zmarł 27 sierpnia 1979 roku.

1917 - Urodził się Anthony Burgess, angielski pisarz, filolog, autor "Mechanicznej pomarańczy". Książka ma charakter eksperymentu lingwistycznego. W oryginale powieść została napisana w stworzonym przez autora slangu, hybrydy kolokwialnego języka angielskiego z zapożyczeniami rosyjskimi. W Polsce książkę przetłumaczył Robert Stiller, najpierw w wersji polsko-rosyjskiej, a następnie w wersji polsko-angielskiej. Książka stała się głośna, a ze względu na tematykę często podlegała cenzurze. Odcisnęła swoje piętno na sztuce, stając się motywem zapożyczeń czy adaptacji wielu sztuk teatralnych. W 1971 roku powieść doczekała się głośnej ekranizacji filmowej "Mechaniczna pomarańcza" w reżyserii Stanleya Kubricka. Zmarł 22 listopada 1993 roku.

1910 - Urodził się Stanisław Skoneczny, poeta i pisarz, w okresie międzywojennym członek KPP. Autor zbiorów poezji: "Słońce za murem”, "Z lasu”, "Jak gałąź”, "Liryki wybrane” oraz prozy - "Pod Wielkim Wozem". Zmarł 23 września 1979 roku.

1920 - Władze Gdańska przywróciły zezwolenie na prywatne rozmowy telefoniczne z Warszawą. Opłata za trzyminutowe połączenie wynosiła siedem marek niemieckich.

1921 - Urodził się Roman Kaczanow, radziecki reżyser, rysownik, scenarzysta oraz animator. Znany między innymi, jako twórca serii kreskówek: "Krokodyl Giena", "Kiwaczek", "Szapoklak" i "Kiwaczek idzie do szkoły". Jego filmy lalkowe są pełne humoru i wdzięku, a postacie wyraziste i urocze. Zmarł 4 lipca 1993 roku.

1923 - Zmarł Bronisław Bojarski de Bojary Czarnota, generał dywizji Wojska Polskiego, członek I Korpusu Polskiego w Rosji, tak zwanego Korpusu Dowborczyków, pod dowództwem generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. Początkowo służył w armii carskiej, gdzie uzyskał stopień generała lejtnanta. Wstąpił do korpusu Dowbora-Muśnickiego, a następnie po jego rozformowaniu przedostał się do Warszawy i w 1918 roku wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego. Otrzymał zadanie współorganizowania przeniesienia z Francji do Polski Błękitnej Armii gen Józefa Hallera. W maju 1919 został przewodniczącym Komisji Odbioru Materiałów Armii Polskiej we Francji, a następnie przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej Armii Polskiej w tym kraju. Urodził się 6 października 1953 roku.

1924 - Zmarł Maksymilian Cohn (Kohn), lekarz i działacz społeczności żydowskiej w Łodzi, współtworca tamtejszego pogotowia ratunkowego. Był specjalistą w dziedzinie chirurgii i ginekologii. Pełnił rolę ordynatora i członka zarządu w łódzkim szpitalu im. Poznańskich. Utworzył tam pierwszy diagnostyczny gabinet rentgenowski, a także bezpłatne przyszpitalne ambulatorium. W 1898 roku został także organizatorem (wraz z Hermanem Rundo i Józefem Sachsem) Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej i Stacji Pogotowia Ratunkowego . Była to wówczas jedna z pierwszych stacji pogotowia na ziemiach polskich i w Europie. Urodził się w 1850 roku. 100 rocznica

1925 - Urodził się Piotr Łossowski, historyk, profesor, pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zakresie problematyki historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, a szczególnie historii wojskowej Polski, historii krajów bałtyckich i ich stosunków z Polską, historii dyplomacji okresu II RP. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. W 2009 roku za ogromny dorobek naukowy, obejmujący także historyczny wymiar polskiej dyplomacji wyróżniony przez MSZ Odznaką Honorową "Bene Merito”.

1934 - Urodził się Leszek Bogdanowicz, kompozytor, aranżer i muzyk, założyciel pierwszej grupy rockowej w Polsce - Rhytm and Blues, wieloletni kierownik muzyczny festiwali opolskich. Skomponował między innymi piosenki: "Dziewczyny tańczą jedno lato", "Dzwon znad doliny", "Kochajcie starszych panów", "Ostatnie tango naszej miłości". Zmarł 2 lutego 1984 roku. 90 rocznica

1935 - Urodził się Janusz Hajdun, pianista i kompozytor, autor utworów wokalno-instrumentalnych, muzyki baletowej, teatralnej, radiowej, telewizyjnej oraz do filmów, między innymi: "Tańczącego jastrzębia”, "Historii pewnej miłości”, 'Zbrodni i kary”, 'Operacji Bieszczady” i "Tanga". Zmarł 12 września 2008 roku.

1936 - Urodził się Wiesław Dymny, aktor, poeta, prozaik, satyryk, scenarzysta, plastyk, współtwórca krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", autor tomu opowiadań "Słońce wschodzi raz na dzień", powieści "Droga na dziki zachód" i scenariuszy do filmów "Pięć i pół bladego Józka", "Chudy i inni". Jest też autorem około 300 tekstów piosenek. Zmarł 12 lutego 1978 roku.

1937 - W Staniewiczach urodziła się Barbara Piasecka-Johnson, kolekcjonerka sztuki, filantropka. Była spadkobierczynią fortuny po amerykańskim miliarderze Johnie Sewardzie Johnsonie, jednym z dwóch założycieli firmy Johnson and Johnson. Należała do najbogatszych kobiet na świecie. Jej majątek szacowany był na 2,9 miliarda dolarów. W 2010 roku otworzyła w Gdańsku Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem. Przekazała dzieła sztuki na rzecz Zamku Królewskiego, finansowała też kaplicę klasztoru Jasnej Góry. Zmarła 1 kwietnia 2013 roku.

1940 - Koło archipelagu Szetlandów na Atlantyku cztery brytyjskie niszczyciele zmusiły przy użyciu bomb głębinowych do wynurzenia niemiecki okręt podwodny U-63. Dowódca niemieckiego okrętu nakazał przed oddaniem się załogi do niewoli samozatopienie jednostki.

1941 - Urodził się Feliks Falk, reżyser, scenarzysta, dramatopisarz; twórca filmów: "Wodzirej", "Bohater roku", "Był jazz", "Samowolka" i "Komornik". Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

1941 - Do służby wszedł niemiecki pancernik "Tirpitz”. Był to bliźniaczy okręt "Bismarcka” i największa jednostka Kriegsmarine w latach 1941-1944. Pancernik "Tirpitz” jest największym okrętem wojennym, jaki kiedykolwiek służył pod banderą Niemiec. Był wykorzystywany do ataków na radzieckie i brytyjskie konwoje. Alianci wiele razy próbowali zatopić niemiecki pancernik, wykorzystując do tego bombowce i łodzie podwodne. Udało im się skutecznie zbombardować "Tirpitza" dopiero w listopadzie 1944 roku.

1942 - Generał Stanisław Maczek rozpoczął w Szkocji formowanie 1. Dywizji Pancernej. W składzie 1. Armii Kanadyjskiej odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tak zwanym kotle. Szlak bojowy dywizji wiódł przez północną Francję, Belgię i Holandię aż po bazę niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven.

1942 - Komendant Główny AK powołał Wojskową Służbę Kobiet.

1943 - Urodził się George Harrison, kompozytor, autor tekstów, członek zespołu "The Beatles". Zmarł 29 listopada 2001 roku.

1944 - Zmarli Kazimierz Kałużewski ps.Chińczyk i Juliusz Sylla ps. Nit, żołnierze Armii Krajowej, aresztowani za działalność dywersyjno-sabotażową. Zostali straceni przez Niemców w publicznej egzekucji w Karsznicach. Jako kolejarze dokonywali uszkodzeń pociągów niemieckich transportujących zaopatrzenie na front wschodni. 80 rocznica

1945 - Sformowano 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego. Był odpowiedzialny za loty krajowe i zagraniczne najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu. Dysponentem lotniczych środków transportu przeznaczonych do przewozu osób o statusie VIP była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Z dniem 31 grudnia 2011 pułk został rozformowany. Na bazie tego pułku oraz 1. Bazy Lotniczej 1 stycznia 2012 powołano1. Bazę Lotnictwa Transportowego.

1945 - Urodził się Ireneusz Kaskiewicz, aktor, od 2004 roku związany z Teatrem Nowym w Słupsku. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Julia, Anna, Genowefa...", "Zerwane cumy", "Klan" i "Mordziaki". Był także wykładowcą śpiewu w łódzkiej Akademii Muzycznej.

1946 - Urodził się Sławomir Kowalewski, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Marianem Lichtmanem, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim stworzył w 1963 roku Trubadurów, w których występuje do dzisiaj. Obok Czerwonych Gitar był to najbardziej popularny polski zespół bigbitowy łączący elementy rocka z polską muzyką ludową. Z Trubadurami wylansował wiele znanych przebojów, między innymi: "Kasia”, 'Znamy się tylko z widzenia”, 'Krajobrazy”, "Byłaś tu”, "Kim jesteś”, "Ej, Sobótka, Sobótka”, "Cóż wiemy o miłości” i "Przyjedź mamo na przysięgę”.

1948 - Utworzono Powszechną Organizację "Służba Polsce”, państwową organizację paramilitarną, przeznaczoną dla młodzieży w wieku 16-21 lat. Powszechny obowiązek przysposobienia zawodowego obejmował naukę, wykonywanie pracy okresowej oraz pracy dorywczej, do trzech dni w ciągu miesiąca. Brygady "Służby Polsce" pracowały między innymi przy odbudowie Warszawy, budowie Nowej Huty, osuszaniu Żuław oraz w kopalniach i kamieniołomach. "Służba Polsce” została rozwiązana 17 grudnia 1955 roku, a jej następcą zostały Ochotnicze Hufce Pracy

1948 - Komuniści przejęli w wyniku puczu władzę w Czechosłowacji. Dotychczasowe partie niekomunistyczne zostały przekształcone w niesamodzielne ugrupowania satelickie Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Przewrotowi towarzyszyły czystki personalne i aresztowania przeciwników partii komunistycznej. Bezpośrednio po przewrocie w niewyjaśnionych okolicznościach zginął minister spraw zagranicznych Jan Masaryk. Tysiące obywateli Czechosłowacji udało się na emigrację.

1950 - Urodził się Jerzy Dzik, paleontolog, ewolucjonista, profesor i dyrektor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Autor podręcznika paleontologii. Kierownik zespołu, który w Krasiejowie na Opolszczyźnie, odkrył i przebadał cmentarzysko wielkich płazów i gadów triasowych, w tym najstarszych pradinozaurów na świecie. W 2003 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

1950 - Urodził się Neil Jordan, irlandzki reżyser i scenarzysta filmowy, powieściopisarz i autor opowiadań. Laureat Oscara w 1993 roku za scenariusz do filmu "Gra pozorów". Jest reżyserem między innymi filmów: "Wywiad z wampirem", "Michael Collins", "Podwójny blef" i "Śniadanie na Plutonie".

1950 - Zmarł George Richards Minot, amerykański lekarz internista i fizjopatolog. W 1926 wprowadził skuteczną metodę leczenia niedokrwistości złośliwej za pomocą surowej wątroby. Do tego czasu była ona uważana za chorobę nieuleczalną. W 1934 roku, za to odkrycie otrzymał, wraz z Wiliamem P. Murphym i George'em H. Whipple'em, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Urodził się 2 grudnia 1885 roku.

1953 - Zmarł Roman Zych - żołnierz artylerii Wojska Polskiego, Kawaler Orderu Virtuti Militari. Brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej. Należał do pułku artylerii polowej. Za swoje zasługi wojenne otrzymał Order Virtuti Militari V klasy. Urodził się 10 lipca 1898 roku.

1956 - Na zamkniętym posiedzeniu XX Zjazdu KPZR następca Józefa Stalina - Nikita Chruszczow wygłosił tajny referat "O kulcie jednostki i jego następstwach". Chruszczow ukazał Stalina, jako zbrodniarza stojącego na czele partii bolszewików po wprowadzeniu tak zwanego kultu jednostki. Obarczył odpowiedzialnością za terror samego Stalina oraz rozstrzelanego później Ławrientija Berię, z czasem ujawniając kolejnych polityków odpowiedzialnych za represje. Nikita Chruszczow ogłosił amnestię dla milionów więźniów gułagów i ograniczył system sowieckich obozów koncentracyjnych - łagrów. W ZSRR do 1989 roku referat nie był publikowany publicznie, ale bezpośrednio po XX Zjeździe był czytany i omawiany na tak zwanych dniach otwartych listów - na dostępnych dla wszystkich zebraniach partyjnych i komsomolskich.

1957 - Urodził się Mirosław Zbrojewicz, aktor charakterystyczny, często obsadzany w rolach twardzieli i gangsterów. Zagrał między innymi w filmach: "Pan Tadeusz", "Chłopaki nie płaczą" i "Konwój".

1959 - Zmarł Klaudiusz Duż-Duszewski - białoruski działacz polityczny, publicysta, wydawca, tłumacz podręczników i architekt. Był autorem wzoru biało-czerwono-białej flagi Białorusi, w wersji z 1918 roku. Uważał się Białorusina kultury polskiej, pochodził z rodziny w której posługiwano się na co dzień polszczyzną. W czasie II wojny światowej i po wojnie był przesładowany przez władze komunistyczne ZSRR. Urodził się 1891 roku. 65 rocznica

1960 - Nad Rio de Janeiro brazylijski samolot pasażerski Douglas DC-3 zderzył się z należącym do US Navy Douglasem DC-6, w wyniku czego zginęło 61 osób. Katastrofę przeżyły trzy osoby lecące amerykańskim samolotem wojskowym. Nie ustalono przyczyny zderzenia samolotów.

1962 - Urodził się Wojciech Pogorzelski, gitarzysta, kompozytor, producent, lider zespołu Oddział Zamknięty. Współpracował z takimi artystami jak między innymi Martyna Jakubowicz czy Tadeusz Nalepa.

1970 - Zmarł Mark Rothko, właściwie Marcus Rothkowitz, amerykański malarz. Jest jednym z malarzy "color field painting", "malarstwa barwnych płaszczyzn", gdzie najistotniejszym elementem jest kolor. Uwaga twórcy skupia się na przekazaniu barwy, rozciągniętej na dużej powierzchni malarskiej, jako nośnika emocji. W maju 2012 roku dom aukcyjny Christie’s sprzedał abstrakcyjny obraz "Pomarańczowe, czerwone, żółte" za prawie 87 milionów dolarów. Rok wcześniej inny obraz Rothko "Biały środek" sprzedano za prawie 73 miliony dolarów. Urodził się 25 września 1903 roku.

1972 - We Wrocławiu zmarł Hugo Steinhaus, matematyk, jeden z twórców lwowskiej szkoły matematycznej. Był autorem wielu prac z zakresu teorii gier, analizy funkcjonalnej, topologii, teorii mnogości, szeregów trygonometrycznych, szeregów ortogonalnych, teorii funkcji rzeczywistych oraz zastosowań i popularyzacji matematyk. Urodził się 14 stycznia 1887 roku.

1977 - 42 osoby zginęły, a ponad 50 zostało rannych w pożarze hotelu "Rossija” w Moskwie. Oficjalnie sowieckie władze podały, że przyczyną pożaru była "niesprawność techniczna w części maszynowej wydziału wind". Hotel "Rossija” był największym hotelem w Europie, jednorazowo był w stanie przyjąć ponad cztery tysiące gości.

1977 - Premiera filmu "Człowiek z marmuru" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Za ten film reżyser otrzymał Złotą Palmę w Cannes w 1981 roku, co było powodem wycofania filmu przez komunistyczne władze z oscarowej rywalizacji. Główne role zagrali w nim Jerzy Radziwiłłowicz, Krystyna Janda i Tadeusz Łomnicki. W 1981 roku Wajda nakręcił kontynuację filmu "Człowiek z żelaza", której akcja toczy się w 1980 roku w Gdańsku w czasie wydarzeń sierpniowych.

1982 - W stanie wojennym z Krakowie Mieczysław Gil i Edward Nowak zostali skazani na cztery oraz trzy i pół roku więzienia za kierowanie w grudniu 1981 roku strajkiem w Hucie imienia Lenina. Strajk w hucie został rozbity przez oddziały ZOMO 16 grudnia 1981 roku, kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego. Dyscyplinarnie zwolniono dwa tysiące robotników.

1983 - Zmarł Tennessee Williams, amerykański dramaturg, autor między innymi "Szklanej menażerii", "Nocy iguany", "Kotki na gorącym blaszanym dachu", "Tramwaju zwanego pożądaniem". Urodził się 26 marca 1911 roku.

1984 - Co najmniej 508 osób zginęło, w większości dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, w wyniku eksplozji rurociągu naftowego w Cubatao, 30 mil na południowy wschód od Sao Paulo w Brazylii. Nieoficjalnie ofiar było ponad 700. Pożar wybuchł po północy nad dzielnicą slumsów. Ludzie zginęli w spalonych chatach zbudowanych na drewnianych palach nad przybrzeżnym bagnem. 40 rocznica

1986 - W trakcie "rewolucji różańcowej" na Filipinach obalony dyktator Ferdinand Marcos opuścił kraj. Funkcję prezydenta objęła liderka opozycji Corazon Aquino. Do rewolucji doszło po sfałszowaniu wyborów, które wygrał Ferdinand Marcos. Z powodu narastającej korupcji i coraz większej skali łamania praw człowieka doszło do wystąpień społecznych i strajków. Powstała partyzantka: lewicowa Nowa Armia Ludowa, separatystyczny Narodowy Front Wyzwolenia Moro i Islamski Front Wyzwolenia Moro. Po tym jak Corazon Aquino ogłosiła przejęcie władzy, arcybiskup Maili kardynał Jaime Sin powstrzymał lewicowe bojówki przed zabiciem dyktatora i skłonił prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana do udzielenia azylu Marcosowi.

1990 - Na południu kraju temperatura osiągnęła najwyższe wartości w lutym w historii pomiarów. W Krakowie zanotowano plus 21 stopni, w Tarnowie plus 20,6 stopnia, w Nowym Sączu plus 20,3 stopnia, w Opolu plus 19,3 stopni.

1993 - Zmarł Leopold Tajner, skoczek narciarski, zawodnik kombinacji norweskiej, a także biegacz narciarski i trener. Wicemistrz Polski w skokach w 1949 i a także w kombinacji norweskiej w 1950 roku. Zdobywca brązowego medalu mistrzostw Polski w skokach w 1951roku. Pasjonował się także szybownictwem Zainicjował budowę wielu skoczni narciarskich. Ojciec trenera Apoloniusza Tajnera. Urodził się 15 maja 1921.

1994 - Zmarł Władysław Siła-Nowicki, adwokat, działacz polityczny i społeczny, obrońca w procesach politycznych. Współautor statutu niezależnych samorządnych związków zawodowych dostarczonego do Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Urodził się 22 czerwca 1913 roku. 30 rocznica

1996 - W przeprowadzonym przez członka Hamasu samobójczym zamachu bombowym na autobus w Jerozolimie zginęło 26 osób, a 80 zostało rannych.

1998 - Zmarła Wanda Jakubowska, reżyserka filmowa. Autorka filmów: "Ostatni etap", "Król Maciuś Pierwszy", "Koniec naszego świata", "Biały mazur". Urodziła się 10 października 1907 roku.

1999 - Zmarł Glenn Seaborg, amerykański chemik i fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1951 roku za odkrycia w chemii transuranowców. Był odkrywcą wielu pierwiastków transuranowych: plutonu, ameryku, kiuru, berkelu i kalifornu. W czasie II wojny światowej nadzorował produkcję plutonu dla celów militarnych. Był współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Urodził się 19 kwietnia 1912 roku. 25 rocznica

2000 - Papież Jan Paweł II odprawił mszę dla 20 tysięcy wiernych na stadionie w Kairze. W homilii Jan Paweł II wezwał do dialogu i zbliżenia między chrześcijanami, w tym z Koptyjskim Kościołem Ortodoksyjnym. Tego samego dnia papież spotkał się patriarchą tego Kościoła Szenudą III.

2001 - Zmarł sir Donald "Don" George Bradman, australijski krykiecista, batsman, powszechnie uznawany za jednego z najlepszych graczy w historii dyscypliny i najlepszego na swojej pozycji. Reprezentował barwy Australii oraz Australii Południowej i Nowej Południowej Walii. W latach 1927-49 rozegrał 234 pierwszoklasowe mecze, w tym 52 testowe, w których uzyskał rekordową średnią punktów - 99,94, uznawaną za niezwykle trudną do poprawienia. W 2001 roku został wybrany przez "Wisden Cricketers' Almanack" batsmanem wszech czasów, a w 2010 przez "ESPNcricinfo" do drużyny wszech czasów. Jedna z najbardziej popularnych i znanych postaci w historii Australii. Urodził się 27 sierpnia 1908 roku.

2005 - Zmarł Peter Benenson, brytyjski prawnik, obrońca praw człowieka, założyciel w 1961 roku Amnesty International - organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka. W 2001 roku otrzymał nagrodę "Duma Brytanii”, za dokonania swojego życia. Urodził się 31 lipca 1921 roku.

2009 - Zmarł Zbigniew Chmielewski reżyser i scenarzysta filmowy. Wyreżyserował wiele filmówi i seriali telewizyjnych, wśród nich: "Ślad na ziemi", "Operacja Himmler " "Blisko, coraz bliżej". Do niektórych tworzył też scenariusze, jak w serialu "Daleko od szosy", w latach 1982-1986. W 1984 roku otrzymał nagrodę "Złoty Ekran" za film "Blisko coraz bliżej". 15 rocznica

2011 - Premiera filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauzego. Dramat jest rekonstrukcją wydarzeń z czwartku 17 grudnia 1970 roku. Opowiada o losach pracownika Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni Brunona Drywy i jego rodziny. Główne role zagrali: Marta Honzatko, Michał Kowalski i Marta Jankowska.

2014 - Zmarł Paco de Lucía, właściwie Francisco Sánchez Gómez, hiszpański gitarzysta flamenco. Po raz pierwszy publicznie wystąpił jako jedenastolatek. Nagrywał i koncertował przez cały czas swojej kariery. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie sztuki, najważniejsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie tego typu w Hiszpanii. Urodził się 21 grudnia 1947 roku. 10 rocznica

2015 - Zmarł Adam Halber, dziennikarz, polityk, poseł na Sejm RP, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w latach 1997-2003. Był między innymi autorem cyklu "Jak powstają przeboje?" na łamach tygodnika "Angora” oraz antenie Programu I Polskiego Radia. Urodził się 7 listopada 1948 roku.

2015 - Zmarł Zbigniew Kalemba, pianista, dyrygent, kompozytor, pedagog. Jest autorem ponad 300 kompozycji, w tym dzieł symfonicznych oraz muzyki do filmów: "Czerwone i złote", "Ostatni po Bogu", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Cała naprzód", "Struktura kryształu". W latach 1965-77 był leaderem Zespołu Tanecznego Polskiego Radia w Katowicach METRUM, a w latach 1982-90 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Państwowej Operetki Śląskiej w Gliwicach. Urodził się 8 listopada 1936 roku.

2016 - Zmarł Tony Burton, amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Był jedynym z trzech aktorów, obok Sylvestra Stallone i Burta Younga, którzy wystąpili we wszystkich sześciu częściach filmowego cyklu o Rockym Balboa. W młodości był bokserem. Urodził się 23 marca 1937 roku.

2016 - Zmarł Zdeněk Smetana, czeski reżyser, animator, scenarzysta i producent. Stworzył popularne seriale animowane dla dzieci, między innymi "Bajki z mchu i paproci", "Wodnik Szuwarek" oraz "Psi żywot". Otrzymał ponad 50 nagród na czeskich i zagranicznych przeglądach i festiwalach filmowych, między innymi berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. Zilustrował również kilka książek dla dzieci. Urodził się 26 lipca 1925 roku.

2017 - Zmarł Zbigniew Pawlicki, muzykolog, publicysta, organizator festiwali muzycznych, powstaniec warszawski. W latach 1975-1992 kierował Krajowym Biurem Koncertowym, które zorganizowało i zrealizowało ponad 17 tysięcy koncertów z udziałem najwybitniejszych polskich solistów, znanych zespołów kameralnych oraz najzdolniejszych młodych muzyków kilku pokoleń. Okupację spędził w Warszawie, gdzie jako członek Szarych Szeregów, zrzeszony w organizacji "Zawisza” brał udział w Powstaniu Warszawskim, jako posłaniec Harcerskiej Poczty Polowej. Urodził się 17 grudnia 1929 roku.

2019 - Zmarł Mark Hollis, brytyjski muzyk, wokalista i lider zespołu Talk Talk. Urodził się 4 stycznia 1955 roku. 5 rocznica

2019 - Zmarł Tadeusz Raczkiewicz, rysownik i scenarzysta komiksowy. Jest między innymi autorem komiksów: "Kuśmider i Filo", "Dwa lata wakacji", "Piętnastoletni kapitan", "Tajfun", "Zawisza Czarny", "FARA". Urodził się 17 listopada 1949 roku. 5 rocznica

2020 - Zmarł Dmitrij Jazow, minister obrony ZSRS w latach 1987-91, ostatni marszałek Związku Radzieckiego. Był przeciwnikiem pieriestrojki i przyłączył się do organizacji puczu moskiewskiego przeciwko reformatorskim władzom ZSRR, kierowanym przez prezydenta Michaiła Gorbaczowa. Puczyści z 18 na 19 sierpnia 1991 aresztowali Gorbaczowa, ogłosili przejęcie władzy, ale z powodu braku wystarczającego poparcia, nawet w armii, zostali wkrótce obaleni i aresztowani. Dimitrij Jazow trafił do więzienia, jednak dzięki amnestii z 1994 został zwolniony. Urodził się 8 listopada 1924 roku.

2020 - Zmarł Hosni Mubarak, egipski polityk i wojskowy, prezydent Egiptu od 1981 roku, obalony podczas arabskiej wiosny w 2011. Przed objęciem urzędu prezydenta pełnił między innymi funkcję dowódcy sił lotniczych Egiptu i wiceprezydenta kraju. Był dowódcą egipskiego lotnictwa podczas wojny Jom Kipur w 1973 roku. Został wówczas okrzyknięty bohaterem wojennym. Majątek rodziny Hosni Mubaraka szacowany był na 70 miliardów dolarów. Urodził się 4 maja 1928 roku.

2020 - Zmarł Jan Targowski, dziennikarz, krytyk muzyczny i prezenter związany z Radiem Łódź. Był autorem audycji poświęconych głównie muzyce poważnej i jazzowej, ale także historii muzyki popularnej. Był również gospodarzem audycji "Język polski na co dzień”, w której przeprowadzał rozmowy z językoznawcą Markiem Cybulskim. Współorganizował serię koncertów "Bez prądu” w Radiu Łódź. Był współpomysłodawcą powstania łódzkiej fontanny-płaskorzeźby "Kochankowie z ulicy Kamiennej" poświęconej Agnieszce Osieckiej. Urodził się 21 czerwca 1951 roku.

2021 - Zmarł Stanisław Wolski, aktor teatralny i filmowy, animator kultury, twórca happeningów i przedstawień ulicznych. Twórca teatru alternatywnego "Theatrum 70”, współtwórca kabaretu "Gralak Marian”, w latach 1974-1982 występował w Teatrze Kalambur. Występował też w Antykabarecie "Dobry Wieczór we Wrocławiu”. Urodził się 8 sierpnia 1948 roku.

2022 - Rosja, z powodu inwazji tego państwa na Ukrainę, została zawieszona w prawach członka Rady Europy. Kraje europejskie (poza Białorusią sprzymierzoną z agresorem), a także Stany Zjednoczone, Kanada i wiele państw na innych kontynentach zgodnie potępiły działania agresora. Na Rosję zostały nałożone bezprecedensowe sankcje gospodarcze, a także bojkot w sporcie i kulturze. Protesty przeciwko inwazji odbywały się także w Rosji, jednak tam wprowadzono drakońskie przepisy ograniczające wolność wypowiedzi obywateli. W pierwszych dniach po inwazji zatrzymano ponad 15 tysięcy protestujących na ulicach rosyjskich miast. Później publikowano jedynie głosy poparcia Rosjan dla "operacji specjalnej". Rosja została na początku inwazji odepchnięta spod Kijowa, ale nadal okupuje Krym (zajęty w 2014 roku) oraz obwody na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy.

2023 - Zmarła Anna Kołodziejczak, geograf, wykładowczyni akademicka, specjalistka w dziedzinie geografii rolnictwa. Członkini Polskiej Akademii Nauk. Kierowła Zakładem Geografii Rolnictwa i Wsi, na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Urodziła się 22 marca 1962 roku. 1 rocznica

Zobacz także

2024-11-06, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 6 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Eksploatacji Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych, ustanowiony w 2001 roku przez ON… » więcej 2024-11-05, godz. 21:13 Kartka z kalendarza 5 listopada - Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego. 5 listopada - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. » więcej 2024-11-04, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 4 listopada - Światowy Dzień Numbata - australijskiego ssaka, torbacza, zwanego także mrówkojadem pręgowanym lub mrówkożerm workowatym. Numbat jest zagrożoy… » więcej 2024-11-03, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 3 listopada - Hubertus - święto myśliwych, leśników i jeźdźców. » więcej 2024-11-02, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 2 listopada - Dzień Zaduszny. Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Tradycyjnie tego dnia odwiedzamy groby bliskich, składamy kwiaty… » więcej 2024-11-01, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 1 listopada - Światowy Dzień Wegan, obchodzony dla upamiętnienia powstania Towarzystwa Wegańskiego w 1944 roku. » więcej 2024-10-31, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 31 października - Dzień Reformacji, obchodzony przez Kościół ewangelicki w rocznicę ogłoszenia tez Marcina Lutra w Wittenberdze. 31 października - Światowy… » więcej 2024-10-30, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 30 października - Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych w Rosji, obchodzony od 1991 roku. 30 października - Ostatni dzień trwającego od 24 października… » więcej 2024-10-29, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 29 października - Światowy Dzień Świadomości Udaru Mózgu 29 października - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę 29 października - Turcja: Święto… » więcej 2024-10-28, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 28 października - Święto narodowe Czech, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości przez Czechosłowację w 1918 roku. 28 października - Międzynarodowy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »