72 lata temu – 6 lipca 1950 roku pomiędzy Polską a Niemiecką Republiką Demokratyczną został podpisany układ zgorzelecki, w którym Niemcy uznali granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.
453 lata temu – 1 lipca 1569 roku Zaprzysiężono unię polsko-litewską, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Od tej chwili Polska i Litwa stały się jednym państwem ze wspólnym Sejmem i Senatem, ale z odrębnymi urzędami i wojskiem.
420 lat temu - 30 czerwca 1602 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty: wojska polskie zwyciężyły Szwedów w bitwie pod Tallinnem, który wówczas nazywał się Rewel.
677 lat temu 29 czerwca 1345 roku, w toku wojny polsko-czeskiej o Śląsk, wojska czeskie stanęły obozem pod Wodzisławiem, zmuszając wojska Kazimierza Wielkiego do odwrotu.
102 lata temu, 23 czerwca 1920 roku w toku wojny polsko-bolszewickiej powstał pierwszy rząd Władysława Grabskiego. Gabinet ten przetrwał zaledwie miesiąc.
"Kartka z kalendarza" to opowieść o wydarzeniach, których rocznicę właśnie obchodzimy lub o postaciach historycznych, których rocznica urodzin albo śmierci przypada dziś lub w najbliższym czasie. Wszystko to z naciskiem na tematy i postacie związane z Opolem lub Opolszczyzną i wydarzenia, które miały miejsce na Śląsku Opolskim lub z dala od niego, ale dla Śląska były ważne.
"Kartkę z kalendarza" prezentujemy w ramach projektu Radio Opole 4 HISTORIA. Na specjalnej podstronie prezentujemy audycje poświęcone historii, ale też specjalne cykle i artykuły o tematyce historycznej.