Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » 'Gdy po raz pierwszy tę książkę przeczytałem…
2024-02-19, 11:30 Autor: Beata Granatowska

"Gdy po raz pierwszy tę książkę przeczytałem, zachwyciłem się" - Dariusz Romanowski o "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"

Dariusz Romanowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dariusz Romanowski [fot. Paula Hołubowicz]
Gdzieś, to po śląsku "Kajś" i ten tytuł książki Zbigniewa Rokity jest znaczący. Autor pokazuje skomplikowane losy tego regionu, rozdartego przez wieki między różne kraje, który przez moment miał szansę stać się czymś więcej. Ale to także wyraz fascynacji i poszukiwaniem własnych korzeni. Książka zdobyła nagrodę Nike i zachwyciła wielu czytelników, między innymi Ślązaka, Dariusza Romanowskiego. I o tym więcej w audycji.

Zobacz także

2024-02-28, godz. 13:04 43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać mięso i wędliny. Jak do tego doszło? Dziś, kiedy kolejki ustawiają się co najwyżej przed modnymi lokalami, no i oczywiście do lekarza, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś stało się... po wszystko… » więcej 2024-02-28, godz. 10:39 O kondycji piosenek dla dzieci rozmawiamy z Darią Pakosz Kiedyś każde pokolenie miało swoich idoli muzycznych, także to najmłodsze. A czego dziś słuchają dzieci i gdzie próbują swoich sił? Według niektórych… » więcej 2024-02-27, godz. 11:11 "Każde zakłócenie w funkcjonowaniu psychicznym jest zawsze sprawą indywidualną" - Jacek Lekki Kiedy pojawiają się problemy psychiczne, pomoc potrzebna jest od zaraz, podobnie jak właściwa diagnoza. A z tym w Polsce jest kiepsko! Jeśli nie stać cię… » więcej 2024-02-26, godz. 11:40 Przedwiośnie - czas trudny, jak radzić sobie ze spadkiem energii? O co chodzi z tym ugorowaniem, przeciw któremu tak protestują rolnicy? I jak zregenerować organizm po zimie, bo chyba wielu z nas czuje znużenie i różne… » więcej 2024-02-23, godz. 14:00 "Im młodsze pokolenie, tym krótsze wypowiedzi, takie wręcz... monosylaby" - Mirosław Oczkoś O język ojczysty zawsze warto dbać, nie tylko z jakiejś konkretnej okazji. Dlatego, dzień po Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, rozmawialiśmy z Mirosławem… » więcej 2024-02-22, godz. 09:46 "Fenomenalny umysł" - dr. hab. Kazimierz Ożóg o Zdzisławie Beksińskim "Jakie życie, taka śmierć " - te słowa piosenki Edyty Geppert pasują do Zdzisława Beksińskiego. Jego życiorys, zarówno artystyczny, jak i prywatny, przenikał… » więcej 2024-02-21, godz. 11:35 "Tę listę lektur naprawdę trzeba zmienić" - Magdalena Góra, nauczycielka języka polskiego Spis lektur ponownie pod lupą! Tym razem, jak zapewnia ministra edukacji, nie będzie rewolucji tylko lekka korekta, a konkretnie "odchudzenie" listy książek… » więcej 2024-02-20, godz. 12:00 „Wierzę, że obejmie się ubezpieczeniem społecznym artystów i uważam, że wybitne postaci powinny mieć ministerialne… Ministerstwo kultury wznawia prace nad ustawą o statusie artysty zawodowego - tak brzmi rządowa informacja. Ale kim właściwie jest zawodowy artysta i jak mu… » więcej 2024-02-15, godz. 13:07 Dlaczego Ameryka Łacińska stała się kontynentem nadziei dla tysięcy niemieckich nazistów? Posłuchaj rozmowy z autorem… Jak to się stało, że jeden z największych zbrodniarzy wojennych, Jozef Mengele dożył spokojnie późnej starości? Z Mirosławem Olszyckim Olsensisem, autorem… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »