We wtorek 5 maja 2020 roku w SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się oficjalne otwarcie nowego laboratorium wyposażonego dzięki finansowemu wsparciu Grupy Azoty ZAK S.A. Placówka jako druga w województwie będzie badać próbki na obecność koronawirusa. - Pracownię biologii molekularnej udało nam się zrealizować dzięki wsparciu Grupy Azoty ZAK S.A. (…) Będzie to jedyna placówka powiatowa w kraju testująca próbki w kierunku koronawirusa – podkreślił Jarosław Kończyło, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.
Pracownia składa się z trzech izolowanych pomieszczeń i stref do dezynfekcji. Zakupione wyposażenie pozwala na testowanie 100 próbek dziennie. Liczba ta może wzrosnąć, gdy do laboratorium dotrze zamówiony w Stanach Zjednoczonych aparat do szybkich testów. Diagnostyka będzie prowadzona przez pracowników kozielskiego szpitala pod kierownictwem Eweliny Zmarzłej-Wczasek. W przyszłości, gdy pandemia koronawirusa minie, specjalistyczny sprzęt posłuży diagnostyce m.in. górnych dróg oddechowych u pacjentów z oddziału anestezjologii, schorzeń ginekologicznych oraz wykrywaniu wirusa HPV.
- Większość naszych pracowników to mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, ale również całej Opolszczyzny. Jesteśmy usatysfakcjonowani faktem, że w trosce o mieszkańców regionu, w tych trudnych chwilach, mogliśmy wesprzeć szpital w walce z niewidzialnym wrogiem. Chciałbym podkreślić, że przekazanie przez nas darowizny spotkało się z pełnym poparciem pracowników Spółki. Życzymy powodzenia w działalności laboratorium, które z pewnością pomoże wielu osobom w powrocie do zdrowia - mówił Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Grupa Azoty ZAK S.A. przekazała na rzecz kędzierzyńsko-kozielskiego szpitala darowiznę w wysokości 750 tys. zł. Jest to element kompleksowego działania Grupy Azoty, która za pośrednictwem czterech głównych spółek przeznaczyła już ponad 3 mln złotych na walkę z pandemią w kraju. Oprócz wsparcia finansowego kędzierzyńska spółka wyposażyła medyczną placówkę w podchloryn sodu - środek odkażający, przeznaczony do uzdatniania ścieków. Dodatkowo użyczyła 7 samochodów placówkom szpitalnym działającym na terenie Opolszczyzny.