Radio Opole » Prosto z sejmu » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2020-10-22, 10:26 Autor: Joanna Matlak

Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki

Przemysław Czarnek [fot. Adrian Grycuk / Wikipedia]
Przemysław Czarnek [fot. Adrian Grycuk / Wikipedia]
W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji, połączeniu ministerstw edukacji i nauki, wprowadzaniu reform, a także nauce zdalnej.
- Cofnijmy się trochę w czasie. Dawno temu była reforma 6 latków, potem do szkoły weszła „testomania”, tworzyły się korposzkoły, potem rugowano przedmiot historii i bardzo często zdarzało się, że uczniowie bezradnie rozkładali ręce, bo nie mają bladego pojęcia o starożytności albo mają śladowe informacje o historii II Wojny Światowej - mówiła redaktor Magdalena Ogórek.

– Później zaczęto szukać klucza do rozwiązywania testów po to, by część szkół stała się w końcu wylęgarnią nerwic u dzieci. I to dziedziczy w 2015 roku rząd PiS. Część rzeczy udało się odrobić i pytam o ocenę tego, ale też powstaje pytanie o to, co pozostaje do zrobienia? – mówiła Ogórek.

- Ja przed chwilą skończyłem spotkanie ze studentami NZS-u i oni mówili to co Pani. Spośród wielu problemów wskazują na dwa najważniejsze. To pomoc psychologiczna, która jest bardziej potrzebna niż kiedyś i ona wynika z pewnego systemu edukacji, który był serwowany im jako dzieciom i uczniom w poprzednich latach. To też braki w wiedzy, choćby tej historycznej. Oni zwracali uwagę bardziej na historię XX wieku, bo starożytność i średniowiecze to są okresy historyczne, które są przerabiane w szkołach na początku, ale kuleje wiedza co do XX wieku, zwłaszcza lat powojennych – mówił minister Czarnek.

- Część rzeczy już zrobiono i ja to zdanie buduję na podstawie opinii ekspertów, którzy mówią, że wielkim błędem było wprowadzenie gimnazjów i tego podziału w szkole 6+3+3. To wygenerowało masę problemów, łącznie z poziomem edukacji. To wszystko skończyło się kluczami na maturze i problemami, które dzisiaj poruszają akademicy, mówiąc o tym, że dzisiejsza młodzież, która jest przecież fantastyczna, jest gorzej przygotowana do studiów. A to nie ich wina – mówił prof. Czarnek.

Zobacz także

2020-04-30, godz. 13:27, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Dominikiem Tarczyńskim Magdalena Ogórek pytała swojego gościa m.in. o termin wyborów prezydenckich, który określa Konstytucja, niekorzystne sondaże Małgorzaty Kidawy Błońskiej i o reakcję instytucji unijnych na sytuację w Polsce. » więcej 2020-04-23, godz. 14:06, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Januszem Kowalskim Tematy poruszone dziś przez Magdalenę Ogórek dotyczyły przede wszystkim wyborów prezydenckich, ustawie o korespondencyjnym głosowaniu i pytania czy Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej celowo nie informuje o skutkach ewentualnego… » więcej 2020-04-16, godz. 13:50, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Latosem Redaktor Magdalena Ogórek rozmawiała ze swoim gościem o ewentualnym przesunięciu wyborów, zachowaniu opozycji w tym temacie i medialnych atakach na Jarosława Kaczyńskiego. » więcej 2020-04-09, godz. 14:53, Publicystyka w Radiu Opole Magdalena Ogórek rozmawia z ks. bp. Rafałem Markowskim Redaktor Magdalena Ogórek rozmawiała z ks. bp. Rafałem Markowskim o pustych Kościołach, o potrzebie i szukania tego kontaktu z Kościołem przez wiernych i Wielkim Czwartku. » więcej 2020-04-09, godz. 14:51, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Michałem Wójcikiem - Zupełnie nie rozumiem sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE - mówił w Loży Radiowej Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, którego redaktor Magdalena Ogórek zapytała o środowe orzeczenie TSUE ws. Izby… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »