Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kto może zostać posłem?
2019-09-06, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kto może zostać posłem?

13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto może zostać posłem.
Bierne prawo wyborcze do Sejmu, przysługuje każdej osobie, która posiada czynne prawo wyborcze - tak stanowią przepisy. A tłumacząc to w prostych słowach, prawo do bycia wybranym na posła ma każda osoba, która może głosować w wyborach parlamentarnych. Jest jednak tutaj jedna różnica.
Kto może zostać posłem
Prawo do głosowania ma osoba, która ukończyła 18 lat, ale prawo do kandydowania na posła ma osoba, która ukończyła 21 lat, nawet jeśli 21-sze urodziny ma w dniu wyborów.

Kandydat nie może być jednak pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu – czyli kandydatem na posła, a tym samym posłem, nie mogą zostać osoby skazane, wobec których sądy stosują jako dodatkowy środek karny pozbawienie praw publicznych, w tym pozbawienie czynnego prawa wyborczego.

Kandydować na posłów nie mogą także osoby pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, a trybunał ten może wydać taki wyrok w stosunku do pełniących najwyższe funkcje w państwie czyli: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, ministrowie, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, posłowie i senatorowie w związku z naruszeniem przez nie Konstytucji lub ustaw.

Biernego prawa wyborczego nie mają także ubezwłasnowolnieni orzeczeniem sądu – osoby częściowe lub całkowite pozbawione zdolności do czynności prawnych.

Jest jeszcze jedna kwestia, kwestia lustracji. Kandydować nie mogą kłamcy lustracyjni, czyli ci, wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, na podstawie ustawy lustracyjnej.

Ponadto nie mają prawa wybieralności osoby skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe.

Żeby kandydować trzeba być zgłoszonym przez komitet wyborczy. Nie można starać się o mandat posła indywidualnie. Zgłoszenia kandydatury posła może dokonać komitet wyborczy partii, komitet wyborczy wyborców lub koalicyjny komitet wyborczy. Ale żeby mógł to zrobić, pod listą kandydatów na posłów musi zebrać 5 tys. podpisów, a do listy popartej podpisami musi dołączyć pisemne zgody kandydatów na kandydowanie, oświadczenia lustracyjne lub oświadczenie o wcześniejszym złożeniu takiego dokumentu i pisemne oświadczenie kandydata o posiadaniu prawa wybieralności,czyli biernego prawa wyborczego.

Jest więc trochę wymogów i formalności do spełnienia, ale nie jest to takie trudne liczbę zgłoszonych kandydatów.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »