Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na …
2019-09-02, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory

Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału mandatów na posłów i senatorów, a także zachęcimy do tego, żeby wziąć czynny udział w wyborach parlamentarnych, czyli po prostu żeby zagłosować. Dlaczego to takie ważne? Bo to elementarny wyraz współczesnego patriotyzmu.
Dlaczego warto głoswać?
Polacy przez lata walczyli o to, żeby móc o sobie stanowić, żeby mieć wpływ na to, kto rządzi krajem i jakie decyzje podejmuje. Walczyli o to, żeby władza pochodziła od nas, narodu polskiego a nie od zaborcy czy okupanta. Teraz, kiedy od 30 lat żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju często o tym zapominamy, a tego przywileju, o którym wciąż marzą niektóre narody, zwyczajnie nie wykorzystujemy zostając w dniu wyborów w domu.

Wybory, są nierozłączną cechą demokracji. Służą wyłonieniu przez pełnoprawnych członków społeczeństwa swoich reprezentantów do stanowienia prawa i rządzenia w ich imieniu. Demokracja nie może istnieć bez polityków i partii politycznych. To jednak jacy politycy zostają wybierani zależy przede wszystkim od głosujących, czyli od nas samych.
Nie biorąc udziału w wyborach, tracimy - na własne życzenie - jedną z istotnych możliwości wpływania na to, w jakim będziemy żyli kraju. A przecież to wybierani przez nas politycy decydują o kluczowych sprawach dla tempa rozwoju Polski, m.in. wysokości wydatków publicznych, podatków, przejrzystości przepisów, zakresie swobody gospodarczej, wielkości wydatków socjalnych itp. To pokazuje, że nie wystarczy tylko zagłosować, ale należy zrobić to świadomie i mądrze.

Wybory posłów i senatorów, czyli wybory parlamentarne odbywają się co 4 lata. Dlaczego akurat co 4? Bo tak po prostu zostało ustalone i zapisane w konstytucji. Nie zawsze tak było, w na przykład II RP kadencja trwała 5 lat. W innych krajach na świecie kadencja trwa 2 lata, 5 lat, albo wcale nie jest ustalona, a wybory odbywają się wtedy kiedy zostaną zarządzone. Ale u nas w Polsce - przypominam co 4 lata.

Pełnoletni obywatele, mający pełnię praw wyborczych decydują o tym, kto będzie reprezentował ich w Sejmie i w Senacie, czyli w dwóch izbach parlamentu, który jest organem władzy ustawodawczej - stanowi prawo. Wybieramy więc tych, którzy - mówiąc w sposób prosty - wymyślą, spiszą i przyjmą prawo, którego każdy mieszkaniec Polski musi przestrzegać.

I o ile to jest zapewne jasne, to warto wytłumaczyć sformułowanie, które padło przed chwilą: "obywatele mający pełne prawa wyborcze". Czynne prawo wyborcze, czyli prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych ma każdy obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat - czyli jeśli ktoś, kto dzisiaj jeszcze pełnoletni nie jest, a jego 18-te urodziny przypadają na 13 października, może iść zagłosować (to swoją drogą piękne wejście w dorosłość:)). 18 lat to wiek uprawniający do głosowania w większości państw na świecie, choć na przykład w Brazylii i w Austrii głosować mogą już 16-to latkowie, w Indonezji 17-latkowie, ale we Włoszech, aby zagłosować na senatora, trzeba mieć co najmniej 25 lat.

Obywatel, który głosuje (w Polsce) nie może być pozbawiony praw publicznych w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu, pozbawiony praw wyborczych w wyniku prawomocnego orzeczenia Trybunału Stanu, ubezwłasnowolnionym w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu.

Te wszystkie szczegóły będziemy wyjaśniać w naszym przedwyborczym cyklu edukacyjnym.
Poradniki wyborcze "Nie trać głosu" na antenie Radia Opole będą pojawiać się codziennie, od poniedziałku do piątku o godzinie 12.40 i 15.40 do 11 października

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »