Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Obwodowa komisja wyborcza - co robi i kto w niej…
2019-09-10, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Obwodowa komisja wyborcza - co robi i kto w niej może pracować?

22 września mija termin zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych.
Kandydatów do tych komisji, które przeprowadzają głosowanie w lokalu wyborczym mogą zgłaszać komitety wyborcze zarejestrowane w tych wyborach.
Obwodowe komisje wyborcze
- Kandydat nie musi zamieszkiwać na terenie gminy w której będzie pracował. Musi mieć ukończone 18 lat, posiada prawa wyborcze, nie kandyduje, nie jest pełnomocnikiem finansowym ani wyborczym i nie ma upoważnienia do zgłaszania list i nie może być wskazany jako mąż zaufania komitetu wyborczego - podkreśla Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Również najbliższa rodzina kandydata nie może zasiadać w komisji obwodowej.

Osoby zainteresowane pracą w obwodowej komisji wyborczej w pierwszej kolejności powinny zgłaszać się do komitetów wyborczych.
Mogą także zgłosić się do urzędu miasta lub gminy w której chce pracować lub do delegatury KBW w Opolu. Wtedy znajdą się na liście rezerwowej.

- Jeśli komitety wyborcze zgłoszą niewystarczającą liczbę kandydatów do komisji obwodowych, będziemy składy komisji uzupełniać osobami z listy rezerwowej - zapowiedział dyrektor KBW, delegatury w Opolu.

W wyborach samorządowych działały dwie komisje obwodowe. Jedna miała przeprowadzić głosowanie, druga ustalić wynik głosowania. W wyborach parlamentarnych zrobi to jedna komisja, ale będzie lepiej wynagradzana.

Przewodniczący komisji otrzyma 500 zł, jego zastępca 400 a zwykły członek 350 zł.

Zobacz także

2019-09-06, godz. 10:00 Kto może zostać senatorem? 13 października wybierzemy stu senatorów z terenu całej Polski, która została podzielona na sto jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu… » więcej 2019-09-09, godz. 09:00 Dlaczego wybory odbędą się 13 października i inne ważne terminy Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. To najwcześniejszy z możliwych terminów wyborów, które mogły być zarządzone na niedzielę między… » więcej 2019-09-09, godz. 10:00 Kalendarz wyborczy - wszystkie ważne terminy przed wyborami parlamentarnymi - Data wyborów parlamentarnych, 13 października, determinuje konkretne czynności, które będą podejmowały organy wyborcze - mówi Cezary Obermajer, komisarz… » więcej 2019-09-10, godz. 09:00 Czym jest obwód głosowania i jak znaleźć swój lokal wyborczy? Obwody głosowania to stała jednostka terytorialna utworzona na obszarze gminy, w celu przeprowadzenia wyborów i referendów. Przed każdymi wyborami gmina ma… » więcej 2019-09-11, godz. 09:00 Rejestr wyborców Rejestr wyborców, to rejestr wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie gminy. Na jego podstawie tworzy się spis wyborców. To lista tych, którzy mogą… » więcej 2019-09-11, godz. 10:00 Jak dopisać się do rejestru wyborców? Na podstawie rejestru wyborców tworzone są spisy wyborców, którymi posługują się komisje wyborce w lokalach wyborczych w dniu głosowania. Jeśli od ostatnich… » więcej 2019-09-12, godz. 09:00 Kto może głosować korespondencyjnie Wyborca niepełnosprawny o znacznym, bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie w wyborach do Sejmu i Senatu. Aby w taki… » więcej 2019-09-12, godz. 10:00 Jak zagłosować korespondencyjnie? Po otrzymaniu pakietu wyborczego do głosowania korespondencyjnego należ go wypełnić, włożyć do odpowiedniej koperty i odesłać. Jest także druga droga. -Wyborca… » więcej 2019-09-13, godz. 09:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania z zaświadczeniem o prawie do głosowania - Ci, którzy już tera zwiedzą, że chcą zagłosować 13 października, powinni wiedzieć gdzie będą przebywać w ten dzień - zwraca uwagę Rafał Tkacz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »