Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów…
2019-09-03, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów

Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią liczbę podpisów poparcia. Dla kandydatów na posłów wynosi ona 5 tys. pod listą w okręgu, a kandydat na senatora musi mieć 2 tys. podpisów.
Listy kandydatów na posłów
W każdym przypadku muszą to być podpisy wyborców z okręgu w którego dotyczy lista kandydatów lub kandydat na senatora - wyjaśnia komisarz wyborczy Cezary Obermajer.
O północy mija termin zgłaszania list kandydatów i kandydatów, a pożniej weryfikowane są przedłożone przez komitet dokumenty. Najwięcej pracy jest przy sprawdzaniu podpisów poparcia. - Są tam dane wrażliwe, jak imię i nazwisko, adres, PESEL, wyborcy muszą się z tym liczyć, to wymóg kodeksowy - zwraca uwagę.
Aby podpis poparcia został uznany musi zawierać: imię i nazwisko, adres zamieszkania wraz z numerem domu i mieszkania, nie musi być kodu pocztowego oraz numer PESEL podpisującego się no i odręczny podpis osoby popierającej.
- Można popierać kilka list kandydatów, nie tu żadnej przeszkody, możemy nawet wycofać poparcie, ale nie ma to wpływu na pierwotne poparcie - zaznacza Cezary Obermajer.

- Kiedy listy będą już zarejestrowane i tak mogą się zmienić, ale tylko w określonych okolicznościach - zaznacza nasz ekspert. To zdarzenia losowe, jak wycofanie chęci i zgody na kandydowanie czy na przykład śmierć kandydata.

Większość komitetów nie czeka na ostatnią chwilę ze zgłoszeniem list kandydatów. Wcześniejsze zgłoszenie daje czas na poprawę ewentualnych błędów w dokumentach lub uzupełnieniu list podpisów poparcia - może się bowiem zdarzyć tak, że jakaś część podpisów obywateli nie będzie kompletna, lub podpisze się ktoś kto nie był do tego uprawniony i takie podpisy nie są uwzględniane.
Zgłoszenie listy kandydatów na ostatnią chwilę skutkuje więc tym, że nie ma czasu na dozbieranie brakujących podpisów.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »