Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-15, 09:06 Autor: Marek Świercz

Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego

Rafał Bartek o wynikach wyborów parlamentarnych
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
- Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oczywiście pozostaje zawsze pewien niedosyt, bo liczyliśmy na więcej, ale musimy spojrzeć na sytuację realnie. Mieliśmy kampanię zdominowaną przez tematy centralne, my byliśmy jedynym ugrupowaniem zupełnie regionalnym i przebijanie się z tymi tematami regionalnymi było ogromnym wyzwaniem, co czuliśmy przez ostatni miesiąc. Jakoś się udało, co więcej udało się - przy wyższej frekwencji - uzyskać wynik procentowy podobny do tego sprzed czterech lat, co więcej udało się pozyskać nowych wyborców. To ogromny sukces - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, który bez powodzenia startował w niedzielnych wyborach do Senatu w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski (dostał prawie 19 tysięcy głosów i zajął trzecie miejsce).

Bartek przekonuje, że warto było wystartować także tam, gdzie szanse na sukces były niewielkie, bo, jak tłumaczy, chodzi o zbudowanie pewnej politycznej drużyny, która będzie się mogła sprawdzić w kolejnych wyborach. A za cztery lata nałożą się na siebie wybory parlamentarne i samorządowe, co zawsze jest bardzo dużym wyzwaniem.
Przypomnijmy, że start Bartka w okręgu centralnym spowodował, że Koalicja Obywatelska wystawiła w okręgu wschodnim kandydata, który pokonał Romana Kolka. Kolek startował jako kandydat mniejszości, choć pierwotnie miał być kandydatem KO.
- Może jestem za słaby w tych układankach, ale uważam, że start z cudzej listy mógłby zaszkodzić naszej liście do Sejmu, bo pokazałby, że mniejszość nie jest niezależna. Nie wiemy też, czy Roman Kolek dostałby te głosy, które ostatecznie otrzymał Beniamin Godyla. To tylko spekulacje - mówi Bartek.

Lider TSKN dodaje jednak, że opolscy Niemcy muszą teraz przeanalizować trudną dla nich (Kolek był bardzo ostro atakowany) kampanię oraz ostateczny wynik wyborów.
Nasz gość, który jest także przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego, mówił także o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad powiatów i Rad Gmin Województwa Opolskiego, który odbędzie się dziś i w którym weźmie udział kilkudziesięciu opolskich samorządowców.

- To ma być miejsce wymiany doświadczeń. Różnych mamy przewodniczących, są wśród nich także debiutanci, z różnymi wyzwaniami muszą się mierzyć. Jest o czym dyskutować - przekonuje Bartek.
Paweł Nakonieczny o I Konwent Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego
Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie
- Oczywiście wybieram się na konwent, jest okazja, żeby porozmawiać z koleżankami i kolegami przewodniczącymi. Mam nadzieję, że będzie ciekawa dyskusja i owocne wnioski. Dobrze, że taka inicjatywa została podjęta, choćby po to, żeby się poznać. W powiecie zwykle się znamy, ale w skali całego województwa już nie bardzo - mówił w "Poglądach i osądach" Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie.
Jak mówi nasz gość, dylematy pojawiają się czasem dość nieoczekiwanie, bo, przykładowo, ktoś chce zabrać głos, ktoś chce zgłosić jakąś poprawkę, a nie wszystkie sytuacje są opisane w statutach i regulaminach.

- Mieliśmy taki przypadek, że do planu zagospodarowania przestrzennego zgłoszono ponad tysiąc poprawek i trzeba je było wszystkie omówić i przegłosować zgodnie z procedurami, żeby naszych decyzji nie uchylił organ nadzoru. Sesja nyskiej rady trwała wtedy trzy dni - mówi Nakonieczny.

Nasz gość opowiada, że samorząd cały czas ewoluuje, zmieniają się na przykład zasady wyboru radnych.

- Ja jestem zwolennikiem wyborów proporcjonalnych, bo próba kierowania pracami radnych wybranych w okręgach jednomandatowych, była niezwykle trudna - mówi.
W jego ocenie, zmiany prawa wprowadzone w tej kadencji, idą w dobrą stronę. Radni uzyskali dodatkowe uprawnienia kontrolne, mogą przykładowo kontrolować pracę miejskich spółek a nie tylko wójta czy burmistrza. Wzmocniona została także pozycja przewodniczącego, który ma teraz prawo oczekiwać od urzędników konkretnej pomocy, jeśli jest mu ona potrzebna.

- Co jeszcze bym zmienił? Wzmocniłbym uprawnienia egzekucyjne radnych. Dziś mogą sobie uchwalić wszystko, na co mają ochotę, ale nie mają jak zmusić włodarza gminy, żeby tę uchwałę wykonał - mówi Nakonieczny.

W jego ocenie, nie ma jednak co oczekiwać na powrót do czasów, gdy włodarz gminy był wybierany nie w wyborach bezpośrednich przez mieszkańców, ale - przez radnych.
- Polacy przyzwyczaili się już do wyborów bezpośrednich - ocenia nasz gość.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:17, Publicystyka w Radiu Opole Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu mówiłem, że będę głosował na Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-10-20, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia Opole odwiedzili: Violetta Porowska (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Łukasz… » więcej 2019-10-20, godz. 13:40, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście wewnątrzpartyjnych układanek. W pierwszej powyborczej Niedzielnej… » więcej 2019-10-20, godz. 07:29, Publicystyka w Radiu Opole Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz… » więcej 2019-10-20, godz. 07:15, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Grabowski o tym, jest w Polsce miejsce dla racjonalnego centrum, co znaczy, że sojusz ludowców i kukizowców ma przyszłość - Dokąd zmierza ruch Kukiz ’15? To bardzo dobre pytanie, na które jednak nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć. Trzeba poczekać aż zbierze się poselski klub Koalicji Polskiej i wtedy zacząć rozmowy o przyszłości - mówił w Loży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »