Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-03, 08:38 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z płk. Adamem Mazgułą i Aleksandrem Kwaśniewskim o zbliżających się wyborach parlamentarnych

Płk Adam Mazguła o swoim programie oraz o tym, że jego wypowiedź na temat stanu wojennego została wyrwana z kontekstu i źle zrozumiana
Płk Adam Mazguła, kandydat do Senatu z własnego komitetu w okręgu nr 51
– Moja wypowiedź na temat stanu wojennego została wyrwana z kontekstu i źle zrozumiana. Mówiłem, że „najczęściej dochowano jakiejś kultury”, mówiłem o tym, że nie we wszystkich miastach toczyła się jakaś wojna. Zresztą, Solidarność nie miała dywizji pancernych, które mogłaby wysłać. Ja jestem żołnierzem, ja wiem, co to jest wojna. Przyznaję, że ta wypowiedź bardzo mi zaszkodziła, ale ona była tylko wstępem do zupełnie innych wniosków. Zdałem sobie sprawę z tego, że zostałem źle zrozumiany i natychmiast przeprosiłem wszystkich tych, którzy mogli się poczuć urażeni. Mówiłem o tym, że stan wojenny był złem, że współczuję wszystkim ludziom, którzy ponieśli jakiekolwiek szkody, uszczerbek na zdrowiu, którzy stracili swoich bliskich albo stracili swój majątek czy też nie mogą się psychicznie pogodzić z tamtymi zdarzeniami. Ale tego już media nie chciały publikować – mówił w rozmowie „W cztery oczy” płk Adam Mazguła, który kandyduje do Senatu z własnego komitetu w okręgu nr 51.

Nasz gość dodał, że w tym okresie na gruncie prywatnym nawiązał nawet współpracę z Solidarnością, kontaktując się w Akademii Sztabu Generalnego z działaczką opozycji, która przekazywała mu nielegalne materiały, które przywoził do Nysy i dostarczał wskazanym osobom.

Po wyborach wygranych przez PiS Mazguła zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Demokracji, jednak po wypowiedzi na temat stanu wojennego, opozycja się od niego odcięła. Podobnie zrobiło ZHP, Mazguła zrezygnował z kierowania opolską chorągwią. Liczył na to, że trafi na listy Koalicji Obywatelskiej, ale nie został na nie zaproszony. Ostatecznie postanowił wystartować samodzielnie. W kampanii ostro krytykuje nie tylko PiS, ale także Kościół za to, że „buduje nienawiść a nawet faszyzm”.

– A czy to nieprawda? Często brałem udział w protestach przeciwko marszom ludzi faszyzujących, wzywających do nienawiści, którzy organizują zloty na Jasnej Górze pod patronatem Kościoła – mówi Mazguła.

Zapytany o swój program, wyjaśnia, że zależy mu na odbudowaniu wspólnoty podhasłem „Dość podziałów”. Jego zdaniem, żadna partia nie powinna dzielić Polaków.
Aleksander Kwaśniewski o tym, komu dziś jest potrzebna lewica i jakie są jej współczesne zdania
Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP i były lider polskiej lewicy
– Komu potrzebna jest lewica? Myślę, że znaczącej części społeczeństwa. Ludziom, którzy chcą Polski świeckiej, którzy żądają jasnego, konstytucyjnego rozdziału państwa i Kościoła, którzy chcą tolerancji i szacunku dla ludzi niewierzących czy reprezentujących różnego rodzaju mniejszości narodowe albo seksualne. Lewica jest potrzebna tym, którzy myślą o przyszłości a nie tylko o tym, jak wydawać pieniądze dzisiaj. Także tym, którzy chcą dla Polski proeuropejskiego kursu. Jestem przekonany, że lewica miała swój elektorat, ale po ostatnich wyborach ten elektorat nie miał swojej reprezentacji. Mnie cieszy to, że wśród młodych ludzi do 24 lat wynik lewicy to ponad 20 procent – mówił w „Poglądach i osądach” Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP i były lider polskiej lewicy.

Nasz gość przyznał, że kwestie socjalne zostały w dużej mierze przejęte przez prawicę, dodał jednak, że tak dzieje się na całym świecie.

– Zmieniła się sytuacja, struktura społeczna. Gdy dziś mówimy o takich hutnikach, to nie o setkach tysięcy ludzi pracujących w hutach, bo dziś są huty zatrudniające po 300 osób – tłumaczył.

– Dziś trzeba mówić o ludziach pracy, o miejscach pracy, o środowiskach, które są ciągle w gorszym położeniu. Myślę na przykład o kobietach, trzeba dokończyć emancypację.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, czy warto było rozmontowywać Koalicję Europejską (Kwaśniewski jest jednym z trzech byłych prezydentów, którzy podpisali list w sprawie utrzymania przez opozycję tak zwanej umowy senackiej).
– To nie jest pytanie do mnie, o to trzeba by zapytać Władysława Kosiniaka-Kamysza, który pierwszy opuścił koalicję. A także Schetynę, który podjął takie a nie inne decyzje. Ja osobiście uważam, że należało trwać z tą koalicją – odpowiedział Kwaśniewski. – Na tym poddziale zyskuje jednak lewica, bo jest programowo najbardziej wyrazista.

Zapytany o to, czy dawne podziały – na partie postsolidarnościowe i postkomunistyczne – mają nadal znaczenie odparł, że tamte podziały odchodzą w przeszłość.

– Dziś mamy bój między jedną partią wywodzącą się z Solidarności i drugą partią wywodzącą się z Solidarności – dodał prezydent Kwaśniewski.
Z płk. Adamem Mazgułą rozmawia Marek Świercz
Z Aleksandrem Kwaśniewskim rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-10-09, godz. 17:30, Gospodarka Jest pomysł, aby powstała pierwsza polsko-czeska strefa ekonomiczna Polsko-czeska strefa przemysłowa i promocja terenów inwestycyjnych w powiecie głubczyckim - to plan na najbliższą przyszłość dla samorządowców, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii… » więcej 2019-10-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Kandydaci PiS będą namawiać wszystkich mieszkańców Opolszczyzny do udziału w niedzielnych wyborach Opolscy kandydaci Prawa i Sprawiedliwości będą do piątku (11.10) mobilizować mieszkańców naszego województwa do udziału w wyborach parlamentarnych. Na tym polega ogólnopolska akcja 'Głosuj za Polską!'. » więcej 2019-10-09, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Brzeski szpital stoi przed groźbą zamknięcia. Na koncie lecznicy zostało 2 tysiące złotych, brakuje na zapłatę za jedzenie dla pacjentów Tylko głęboka restrukturyzacja może powstrzymać zamknięcie brzeskiego szpitala. Zdaniem władz powiatu i dyrekcji placówki, bez radykalnych zmian Brzeskie Centrum Medyczne będzie musiało za miesiąc wstrzymać dotychczasową dzia… » więcej 2019-10-09, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Patryk Jaki prosi o głosy dla Janusza Kowalskiego i Marka Kawy Patryk Jaki zwrócił się do swoich wyborców, aby głosy w niedzielę (13.10) przekierowali na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do sejmu i senatu. W Opolu europoseł potwierdził swoje poparcie dla Janusza Kowalskiego i udzielił go… » więcej 2019-10-09, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Rolnicza Solidarność protestowała w Skoroszycach przeciwko polityce opolskiego KOWR-u. "Obawy są bezzasadne" Członkowie rolniczej Solidarności protestowali dziś (09.10) w Skoroszycach przeciwko polityce władz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu. Demonstranci zarzucają instytucji brak transparentności działania i niekorzystne dla… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »