Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-24, 10:11 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Tomaszem Ognistym i Sławomirem Kłosowskim o pomyśle powołania do życia Krajowej Grupy Spożywczej i trwającej kampanii wyborczej

Tomasz Ognisty o pomyśle powołania do życia Krajowej Grupy Spożywczej
Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych
– Krajowa Grupa Spożywcza ma się opierać o spółki rolne skarbu państwa. Mają one rozpocząć współdziałanie z rolnikami, którego do tej pory nie było. Mają im służyć pomocą, swoimi pomysłami, technologiami, ale również zachęcać do tego, by gospodarze zrzeszali się w spółdzielnie rolnicze przy tych krajowych spółkach. Mamy ich w kraju już tylko 42, na Opolszczyźnie mieliśmy trzy, w Kietrzu, Głogówku i Prudniku, ostatnio doszła Widawa - mówił w rozmowie „W cztery oczy” Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych.

Przypomnijmy, że Widawa wróciła w ręce skarbu państwa po tym, jak rolnicze związki zablokowały próbę sprzedaży ziemi jednej spółki drugiej spółce. Państwo skorzystało z prawa pierwokupu i przejęło Widawę za 21 mln zł. Zdaniem Ognistego, jest to pozytywny efekt działania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma zabezpieczyć interesy gospodarstw rodzinnych.

– W latach 2008-2015 mieliśmy na Opolszczyźnie do czynienia z hurtową sprzedażą ziemi, od 4 do 8 tysięcy hektarów rocznie. Tę ziemię kupowały przede wszystkim spółki, także z udziałem kapitału zagranicznego. I inny kapitał mógł potem kupować udziały w spółkach. A ziemia powinna pozostać w rękach polskich rolników, bo to kwestia bezpieczeństwa żywnościowego państwa – mówił nasz gość, dodając, że po 2015 roku obrót ziemią spadł do poziomu 180 hektarów rocznie.

Naszego gościa pytaliśmy także o personalne zmiany w Izbie Rolniczej w Opolu. Przypomnijmy: jej długoletniego prezesa Herberta Czaję zastąpił długoletni wiceprezes Marek Froelich. Zdaniem Ognistego, nowy prezes powinien zadbać o to, by biura izby działały we wszystkich powiatach a sama izba była bardziej aktywna w działaniach na rzecz opolskich rolników.
Sławomir Kłosowski o tym, że Opolszczyzna rolnictwem stoi, a on jest zwolennikiem kampanii pozytywnej, spokojnej i merytorycznej
Sławomir Kłosowski, kandydat PiS do Sejmu
– Cieszę się, że moja inicjatywa w sprawie ciepła z Elektrowni Opole spotkała się z tak szerokim odzewem. Widać, że opolanie są przychylni temu pomysłowi i chcą tańszego ciepła. Ja obiecuję, że zrobię wszystko, by sprawę doprowadzić do końca. Zapoznałem się już z dokumentacją w Elektrowni Opole, w tym z listem intencyjnym, jaki został wysłany do ECO trzy lata temu. Teraz chcę się spotkać z kierownictwem Energetyki Cieplnej Opolszczyzny a na koniec z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim – mówił w „Poglądach i osądach” były europoseł Sławomir Kłosowski, kandydat PiS do Sejmu.

Kłosowski ostatnio często występuje na konferencjach prasowych wspólnie z Tomaszem Ognistym (też kandyduje z listy PiS). Jak tłumaczy, pomagał mu kiedyś zakładać rolniczą Solidarność.

– Sprawy rolnictwa zawsze były mi bliskie, bo przecież Opolszczyzna rolnictwem stoi – tłumaczy gość Radia Opole. – Myślę, że Krajowa Grupa Spożywcza pozwoli na integrację tego środowiska. Ta idea narodziła się zresztą na Opolszczyźnie, wiceminister Giżyński zapoznał się z nią podczas wizyty w kombinacie w Kietrzu i widać, że pomysł chwycił.

Zapytany o ocenę kampanii wyborczej, Kłosowski stwierdził, że nie podoba mu się to, jak kandydaci zwalczają konkurentów, niszcząc ich materiały wyborcze.

– Jestem zwolennikiem kampanii pozytywnej, spokojnej i merytorycznej – zadeklarował.
Z Tomaszem Ognistym rozmawia Marek Świercz
Ze Sławomirem Kłosowskim rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-09-23, godz. 11:03, Poranna rozmowa Radia Opole Marszałek Andrzej Buła i Marek Kawa o politycznych układankach i inwestycjach odrzańskich Marszałek Andrzej Buła - Kampania ma swój wymiar informacyjny, kiedy trzeba poinformować wyborców, że się jest kandydatem. I przyznam, że na pewno początki tej kampanii przespaliśmy; trzeba za to przyznać, że kandydaci Prawa… » więcej 2019-09-23, godz. 11:02, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii wyborczej i zmniejszeniu roli parlamentu - Nie da się tego nie śledzić, teraz trwa nawałnica i ona jest zarówno w mediach „akustycznych” jak i na wszelkich płotach - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, pytany o to czy śledzi to… » więcej 2019-09-22, godz. 23:39, Wiadomości z regionu Polityka wodna i żeglowność Odry były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej Polityka wodna państwa była głównym tematem niedzielnej (22.09) Loży Radiowej. Choć goście Marka Świercza zgodzili się, że temat nie ma barw politycznych, to szybko okazało się, że wypracowanie kompromisu w dyskusji, po raz kolejny… » więcej 2019-09-22, godz. 14:38, Wiadomości z regionu Premier spotkał się z mieszkańcami Brzegu. Przed Muzeum Piastów Śląskich mówił o znaczeniu silnego państwa i rozwoju gospodarki [FILM, ZDJĘCIA] Sprawnie działające państwo, skuteczność na arenie międzynarodowej, ułatwienia dla przedsiębiorców czy wsparcie dla rodzin. To główne tematy poruszane przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas dzisiejszego (22.09) spotkania… » więcej 2019-09-22, godz. 10:25, Wiadomości z regionu W Brzegu rozpoczęło się spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim Po godzinie 12.00 do Brzegu przyjechał na spotkanie z mieszkańcami premier Mateusz Morawiecki. Przyszło i przyjechało wielu mieszkańców regionu. » więcej
49505152535455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »