W ciągu najbliższej kadencji parlamentu, w Brzegu może rozpocząć działalność wyższa uczelnia. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa zapowiedział dziś (08.10) lobbowanie za przywróceniem działalności edukacyjnej w dawnym Gimnazjum Piastowskim.
Zdaniem polityka, miasto ma olbrzymi potencjał w tym zakresie, dlatego warto zacząć promować tę ideę tak, by była znana w całej Polsce.
- Mamy cel, przywrócić funkcje akademickie Brzegowi. Kwestia teraz, czy będzie to za pomocą Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, którą chcemy umiejscowić w województwie opolskim, czy poprzez rozszerzenie funkcji Uniwersytetu Opolskiego, a może jakaś trzecia droga. Jest ku temu potencjał - dodaje.
Jak zauważa Marcin Ociepa, obecna sytuacja na rynku pracy zachęca do tworzenia kierunków technicznych. Ponadto Brzeg, ze względu na swoją bogatą przeszłość, mógłby być także dobrą bazą dla nauk historycznych, w tym konserwacji zabytków.
Jak mówi burmistrz Jerzy Wrębiak, miasto planowało utworzenie w budynku po Gymnasium Illustre muzeum kresowego, jednak pomysł nie spotkał się z przychylnością władz w Warszawie. Samorządowiec wypatruje jednak szansy dla zabytkowego obiektu w innych rządowych planach.
- Powstanie kierunek związany z kształceniem kadr dla samorządu i administracji publicznej i to byłoby bardzo fajne i ciekawe, myślę, dla naszego miasta. To stanowiłoby ogromną szansę na przyszłość, jeżeli chodzi o zagospodarowanie tego wielkiego budynku - uważa.
Dodajmy, że według szacunków ministra Ociepy, pierwsze zajęcia w dawnej szkole przy Placu Moniuszki mogłyby się odbyć za 2 do 3 lat.