Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-08, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolska klinika rozpoczyna współpracę z Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii

Opolska klinika rozpoczyna współpracę z Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii [fot.P.Wójtowicz]
Opolska klinika rozpoczyna współpracę z Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii [fot.P.Wójtowicz]
Opolska klinika rozpoczyna współpracę z Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii [fot.P.Wójtowicz]
Opolska klinika rozpoczyna współpracę z Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii [fot.P.Wójtowicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poprzez współpracę z Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii z Wrocławia chce dołączyć do najlepszych ośrodków naukowych w kraju. PORT to placówka, która zajmuje się badaniem nad chorobami, a z ich wyników mogą korzystać firmy farmaceutyczne na całym świecie. W USK chcą prowadzić podobne badania, dlatego za 26 mln złotych planują utworzenie Ośrodka Badań Cywilizacyjnych.
Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa uważa, że to partnerstwo będzie impulsem do rozwoju nie tylko szpitala, ale i medycyny na Uniwersytecie Opolskim. - Utworzenie centrum badawczo rozwojowego w szpitalu klinicznym jest ważnym sygnałem dla środowiska naukowego w całej Polsce, że my w Opolu, traktujemy kierunek lekarski i studia medyczne szalenie poważnie, że tutaj warto studiować i kontynuować karierę naukową - podkreślił Marcin Ociepa.

Dyrektor USK Dariusz Madera tłumaczył, że celem utworzenia Ośrodka Badań Cywilizacyjnych jest prowadzenie badań i dalsze kształcenie lekarzy. Centrum powstanie w budynku starej pralni. Koszt przystosowanie obiektu oszacowano na 26 mln złotych.

Dyrektor PORT-u Andrzej Dybczyński wyjaśnia, że współpraca ma polegać na wymianie doświadczeń. Naukowcy i ludzie z USK będą mogli przyjeżdżać do nas i uczyć się, natomiast nasi naukowcy, jeśli będzie takie życzenie, będą wspomagali tworzenie Ośrodka Badań Cywilizacyjnych.

OBC ma powstać w oparciu o dofinansowanie unijne. Dyrektor opolskiej kliniki Dariusz Madera tłumaczy, że wniosek w tej sprawie ma zostać złożony do marszałka w listopadzie tego roku, a badania w nowym miejscu mają się rozpocząć w 2020 roku.

PORT zatrudnia około 250 osób, z czego większość to naukowcy, czyli analitycy i biochemicy. PORT jest częścią "Sieci Badawczej Łukasiewicz", która konsoliduje instytuty naukowo-badawcze z całej Polski.
Andrzej Dybczyński
Marcin Ociepa

Zobacz także

2019-08-23, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkali się z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, którzy objeżdżają… » więcej 2019-08-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu "To czas wielkiej mobilizacji. Bezpośrednia rozmowa daje najwięcej". Bus Prawa i Sprawiedliwości zatrzymał się w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Opole to kolejne z miejsc, które pojawiło się dziś (23.08) na trasie busa Prawa i Sprawiedliwości. Od rana Violetta Porowska, startująca z pierwszego miejsca w okręgu opolskim, spotyka się z mieszkańcami, żeby rozmawiać o regionie… » więcej 2019-08-23, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Bus PiS odwiedził Nysę. "Mieszkańcy wyrażają poparcie i życzliwość" 500 plus, wyższe emerytury, ale także uczciwość i konsekwencja - to najczęstsze argumenty nyskich zwolenników PiS, którzy przyszli pod Wieżę Ziębicką, aby wyrazić poparcie dla ekipy rządzącej. W samo południe zajechał tam BUS… » więcej 2019-08-23, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia 'Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej'. Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca. » więcej 2019-08-23, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Wysoka frekwencja wyborcza i depopulacja mogą być niekorzystne dla mniejszości niemieckiej? Mniejszość niemiecka może nie mieć swojej reprezentacji w Sejmie - taką ewentualność zakłada poseł PiS Katarzyna Czochara. Swoje przypuszczenia opiera m.in. na przesłankach demograficznych. » więcej
76777879808182
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »