Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-02, 15:15 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski chce dbać o przemysł cementowy i wapienniczy. "Musimy bazować na własnych materiałach, zamiast importować"

Janusz Kowalski i Tadeusz Ryśnik [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Tadeusz Ryśnik [fot. Witold Wośtak]
[fot. www.facebook.com/Janusz Kowalski]
[fot. www.facebook.com/Janusz Kowalski]
O konkurencyjność i dobre warunki dla przemysłu cementowego oraz wapienniczego chce zabiegać Janusz Kowalski po zdobyciu mandatu poselskiego.
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że ten segment jest narażony na ogromne problemy legislacyjne, które wynikają z unijnych przepisów klimatycznych. Chodzi o rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zdaniem Kowalskiego, Polska musi wytwarzać cement i wapno ze swoich materiałów.

- Jeśli ten segment zwinie się, wzrosną ceny mieszkań, a stracimy w kraju tysiące miejsc pracy - przekonuje.

- Jeżeli dostanę zaufanie wyborców z Opolszczyzny, będę w sejmie dbać, aby przemysł wapienniczy i cementowy miał po pierwsze dobrą legislację. Po drugie, wykorzystując europosłów Prawa i Sprawiedliwości, będę starać się zmienić regulacje unijne, żeby przemysł wapienniczy i cementowy miał zielone światło na możliwości wsparcia ze strony państwa polskiego jako przemysł energochłonny.

Polski przemysł musi kupić prawa do emisji dwóch milionów siedmiuset tysięcy ton na najbliższe 2 lata. Mówił o tym Tadeusz Ryśnik, przewodniczący Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ Solidarność.

- Jeżeli ceny będą nadal wzrastać, a zabraknie rekompensat i obniżenia polskiego fiskalizmu względem przemysłu cementowego, grozi nam import cementu z zewnątrz. Mam na myśli co najmniej takie kraje jak Ukraina czy Białoruś. W tej chwili płynie już jeden statek z klinkierem z Turcji. Bardziej opłaca się kupić turecki półprodukt do produkcji cementu i zmielić go u nas, niż wyprodukować w Polsce.

Na Opolszczyźnie funkcjonują dwie cementownie: Odra i Górażdże, oraz Zakłady Wapiennicze w Tarnowie Opolskim. Według Ryśnika, zakłady są jak na razie rentowne oraz konkurencyjne.
Janusz Kowalski
Tadeusz Ryśnik

Zobacz także

2019-08-26, godz. 18:09, Wiadomości z regionu Znamy skład Okręgowej Komisji Wyborczej Do Okręgowej Komisji Wyborczej poszczególne komitety będą zgłaszać listy kandydatów w wyborach do sejmu i senatu. Przewodniczącą komisji została Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy I. » więcej 2019-08-26, godz. 15:52, Gospodarka Za ponad 22 tysiące złotych rządowej dopłaty Grodków uruchomi 4 nowe połączenia autobusowe. "Komfort życia będzie zupełnie inny" Grodków to kolejna gmina, do której trafiły dziś (26.08) rządowe pieniądze na obsługę połączeń autobusowych. Dzięki ponad 22 tysiącom złotych uda się stworzyć 4 nowe kursy, na trasie których znajdzie się około 25 miejsc… » więcej 2019-08-26, godz. 15:08, Wiadomości z regionu Wojewódzki fundusz dla OSP - najnowszy pomysł Marcina Ociepy Utworzenie funduszu wsparcia Ochotniczej Straży Pożarnej postuluje Marcin Ociepa, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na posła. » więcej 2019-08-26, godz. 15:07, Gospodarka Blisko 300 tysięcy złotych od rządu na 18 nowych połączeń autobusowych w powiecie nyskim. "Kończymy z wykluczeniem komunikacyjnym" Prawie 300 tysięcy złotych rządowej dopłaty trafiło dziś (26.08) do powiatu nyskiego. Pieniądze mają pomóc w rozbudowie siatki połączeń autobusowych obsługiwanej przez miejscowy PKS. » więcej 2019-08-26, godz. 14:30, Wiadomości z regionu 24 kandydatów do sejmu i dwóch do senatu. KWW Mniejszość Niemiecka przedstawił listy do wyborów parlamentarnych Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka odsłonił wyborcze karty. Do sejmu z listy ugrupowania wystartuje 24 kandydatów. Do senatu o mandaty z mniejszości powalczy dwóch przedstawicieli - Roman Kolek i Rafał Bartek. » więcej
74757677787980
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »