Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-02, 15:15 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski chce dbać o przemysł cementowy i wapienniczy. "Musimy bazować na własnych materiałach, zamiast importować"

Janusz Kowalski i Tadeusz Ryśnik [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Tadeusz Ryśnik [fot. Witold Wośtak]
[fot. www.facebook.com/Janusz Kowalski]
[fot. www.facebook.com/Janusz Kowalski]
O konkurencyjność i dobre warunki dla przemysłu cementowego oraz wapienniczego chce zabiegać Janusz Kowalski po zdobyciu mandatu poselskiego.
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że ten segment jest narażony na ogromne problemy legislacyjne, które wynikają z unijnych przepisów klimatycznych. Chodzi o rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zdaniem Kowalskiego, Polska musi wytwarzać cement i wapno ze swoich materiałów.

- Jeśli ten segment zwinie się, wzrosną ceny mieszkań, a stracimy w kraju tysiące miejsc pracy - przekonuje.

- Jeżeli dostanę zaufanie wyborców z Opolszczyzny, będę w sejmie dbać, aby przemysł wapienniczy i cementowy miał po pierwsze dobrą legislację. Po drugie, wykorzystując europosłów Prawa i Sprawiedliwości, będę starać się zmienić regulacje unijne, żeby przemysł wapienniczy i cementowy miał zielone światło na możliwości wsparcia ze strony państwa polskiego jako przemysł energochłonny.

Polski przemysł musi kupić prawa do emisji dwóch milionów siedmiuset tysięcy ton na najbliższe 2 lata. Mówił o tym Tadeusz Ryśnik, przewodniczący Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ Solidarność.

- Jeżeli ceny będą nadal wzrastać, a zabraknie rekompensat i obniżenia polskiego fiskalizmu względem przemysłu cementowego, grozi nam import cementu z zewnątrz. Mam na myśli co najmniej takie kraje jak Ukraina czy Białoruś. W tej chwili płynie już jeden statek z klinkierem z Turcji. Bardziej opłaca się kupić turecki półprodukt do produkcji cementu i zmielić go u nas, niż wyprodukować w Polsce.

Na Opolszczyźnie funkcjonują dwie cementownie: Odra i Górażdże, oraz Zakłady Wapiennicze w Tarnowie Opolskim. Według Ryśnika, zakłady są jak na razie rentowne oraz konkurencyjne.
Janusz Kowalski
Tadeusz Ryśnik

Zobacz także

2019-09-09, godz. 07:53, Publicystyka w Radiu Opole Janusz Sanocki o absurdach prawa wyborczego, szacunku dla wyborców i wrogim państwie - Zatoczyliśmy koło. Żyjemy w kraju, w którym zwykły obywatel nie może kandydować do Sejmu, jeśli jakieś partyjny lider nie wpuści go na listę. Tak było za komuny, wtedy też mieliśmy jakieś wybory, listy, kandydatów, tyle tylko… » więcej 2019-09-09, godz. 07:21, Publicystyka w Radiu Opole Wiarygodność, podatek VAT czy inflacja? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej w kraju i w regionie? To pytanie zadaliśmy uczestnikom Młodzieżowej Loży Radiowej w piątek 6 września 2019 roku. Byli z nami przedstawiciele koalicji i opozycji. » więcej 2019-09-08, godz. 21:24, Wiadomości z regionu Zmiany w edukacji dyskusyjnym tematem Niedzielnej Loży Radiowej Zmiany w polskiej szkole. To jeden z tematów Niedzielnej Loży Radiowej w której gościli politycy PiS, Koalicji Obywatelskiej, ruchu Kukiz'15 i PSL. Politykom trudno było znaleźć wspólny mianownik związany z tą reformą. Przedstawiciele… » więcej 2019-09-08, godz. 19:27, Wiadomości z regionu Opolszczyzna dziękuje za plony. W Lewinie Brzeskim trwają dożynki wojewódzkie W Lewinie Brzeskim trwają dożynki wojewódzkie. To okazja nie tylko do podsumowań tegorocznych żniw, ale też do promowania dziedzictwa Opolszczyzny. » więcej 2019-09-08, godz. 15:49, Wiadomości z regionu Konwencja wyborcza Marcina Ociepy, czyli sporo o pomocy dla przedsiębiorców i wzmacnianiu roli samorządów Powołanie w Opolu Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, wdrożenie ustawy aglomeracyjnej, obniżenie obciążeń dla przedsiębiorców, czy wsparcie przy tworzeniu Muzeum Kresów w Brzegu. To część programu, jaki podczas swojej… » więcej
62636465666768
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »