Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-02, 15:15 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski chce dbać o przemysł cementowy i wapienniczy. "Musimy bazować na własnych materiałach, zamiast importować"

Janusz Kowalski i Tadeusz Ryśnik [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Tadeusz Ryśnik [fot. Witold Wośtak]
[fot. www.facebook.com/Janusz Kowalski]
[fot. www.facebook.com/Janusz Kowalski]
O konkurencyjność i dobre warunki dla przemysłu cementowego oraz wapienniczego chce zabiegać Janusz Kowalski po zdobyciu mandatu poselskiego.
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że ten segment jest narażony na ogromne problemy legislacyjne, które wynikają z unijnych przepisów klimatycznych. Chodzi o rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zdaniem Kowalskiego, Polska musi wytwarzać cement i wapno ze swoich materiałów.

- Jeśli ten segment zwinie się, wzrosną ceny mieszkań, a stracimy w kraju tysiące miejsc pracy - przekonuje.

- Jeżeli dostanę zaufanie wyborców z Opolszczyzny, będę w sejmie dbać, aby przemysł wapienniczy i cementowy miał po pierwsze dobrą legislację. Po drugie, wykorzystując europosłów Prawa i Sprawiedliwości, będę starać się zmienić regulacje unijne, żeby przemysł wapienniczy i cementowy miał zielone światło na możliwości wsparcia ze strony państwa polskiego jako przemysł energochłonny.

Polski przemysł musi kupić prawa do emisji dwóch milionów siedmiuset tysięcy ton na najbliższe 2 lata. Mówił o tym Tadeusz Ryśnik, przewodniczący Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ Solidarność.

- Jeżeli ceny będą nadal wzrastać, a zabraknie rekompensat i obniżenia polskiego fiskalizmu względem przemysłu cementowego, grozi nam import cementu z zewnątrz. Mam na myśli co najmniej takie kraje jak Ukraina czy Białoruś. W tej chwili płynie już jeden statek z klinkierem z Turcji. Bardziej opłaca się kupić turecki półprodukt do produkcji cementu i zmielić go u nas, niż wyprodukować w Polsce.

Na Opolszczyźnie funkcjonują dwie cementownie: Odra i Górażdże, oraz Zakłady Wapiennicze w Tarnowie Opolskim. Według Ryśnika, zakłady są jak na razie rentowne oraz konkurencyjne.
Janusz Kowalski
Tadeusz Ryśnik

Zobacz także

2019-09-28, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Służba zdrowia głównym tematem konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [ZDJĘCIA] O 11:00 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym rozpoczęło się kolejne ze spotkań członków PiS. Służba zdrowia jest głównym tematem dzisiejszej (28.09) konwencji tematycznej Prawa i Sprawiedliwości w Opolu. » więcej 2019-09-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Sławomir Kłosowski deklaruje, że rozwiąże problem benzenu w Kędzierzynie-Koźlu - Załatwię problem benzenu raz i na zawsze - deklaruje Sławomir Kłosowski, kandydat na posła z ramienia PiS. Spotkał się dzisiaj w tej sprawie z działaczami swojej partii w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2019-09-27, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Samorządowcy z Mniejszości Niemieckiej poparli Romana Kolka Samorządowcy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, należący do Mniejszości Niemieckiej, poparli publicznie kandydaturę wicemarszałka Romana Kolka, który ubiega się o mandat senatora z 53 okręgu. » więcej 2019-09-27, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Kampania trwa: Opolscy politycy o walce ze smogiem Tomasz Kostuś i Piotr Woźniak zapowiedzieli programy zmian, jakie powinny zostać wprowadzone, aby zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu naszego województwa. » więcej 2019-09-27, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Bezpłatne audycje wyborcze na antenie Radia Opole Radio Opole zgodnie z rozporządzeniem KRRiT informuje, że od jutra (28.09) do 11 października na naszej antenie prezentować będziemy nieodpłatne audycje wyborcze. » więcej
41424344454647
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »